eReport.sk
Ukrajinka prechádza pri nápise Centrum pomoci SOS Ukrajina 2022 v košickom Starom Meste, archívna snímka.
Foto: tasr

Počet ukrajinských utečencov v zahraničí presiahol sedem miliónov. Informuje UNHCR


Počet utečencov z Ukrajiny, ktorí prišli do iných európskych krajín v dôsledku ruskej invázie spustenej 24. februára, prekročil v stredu tento týždeň sedem miliónov. Uvádzajú to najnovšie štatistické údaje Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Skupina afrických migrantov pláva pri prevrátenej drevenej loďke, ilustračná snímka.
  2. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
  3. Francúzsky prezident Emmanuel Macron
  4. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  5. Pohľad na protestujúcich s protivládnymi transparentmi v metropole Moldavska.
  6. hranica Česko, kontroly
  7. Líder koalície SPOLU Petr Fiala

Podľa aktualizovaných údajov UNHCR 2,4 milióna utečencov z Ukrajiny sa nachádza v Rusku a 1,3 milióna v Poľsku. Početné utečenecké komunity prišli aj do ostatných krajín susediacich s Ukrajinou – Moldavsko eviduje 90.500 utečencov, Slovensko 90.600 a Rumunsko 86.000.

Krajiny Európskej únie, v ktorých sa nachádza veľké množstvo utečencov z Ukrajiny, sú Česko (423.000 utečencov), Nemecko (670.000), Taliansko (151.000) a Španielsko (139.000).

Od začiatku ruskej invázie voči Ukrajine zaznamenal UNHCR 11,9 milióna odchodov z Ukrajiny a do konca augusta aj 5,3 milióna návratov ukrajinských občanov do svojho domovského štátu.

V súčasnosti počet ukrajinských utečencov prevyšuje ostatné migračné toky. UNHCR ako príklad uvádza, že 6,8 milióna Venezuelčanov od roku 2014 opustilo svoju krajinu v dôsledku politickej a ekonomickej krízy a 6,7 milióna Sýrčanov utieklo pred občianskou vojnou po viac ako desaťročí násilia.

K vyše siedmim miliónom ukrajinských utečencov, ktorí našli  útočisko v zahraničí, treba podľa štatistík Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) prirátať ďalších 6,9 milióna ľudí vnútroštátnych vysídlencov, čiže ľudí ktorí museli opustiť svoje domovy v dôsledku vojnového konfliktu a usadiť sa v pokojnejších regiónoch Ukrajiny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Počet ukrajinských utečencov v zahraničí presiahol sedem miliónov. Informuje UNHCR

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: