eReport.sk
Taliban, foto: tasr

Dramatická evakuácia: Vyše 50 športovcov z Afganistanu previezli do Austrálie

Austrálska vláda prijala skupinu vyše 50 afganských športovcov, prevažne žien, a ich rodinných príslušníkov z humanitárnych dôvodov. Do bezpečia podstúpili strastiplnú cestu, na ktorej im pomáhali bývalí športovci, ale aj politické a spravodajské špičky.

Podľa austrálskej televízie ABC bola situácia dramatická predovšetkým na kábulskom letisku, odkiaľ sa viaceré krajiny snažia po nástupe Talibanu na poslednú chvíľu evakuovať ľudí. Na poplach začala biť historicky prvá kapitánka ženskej futbalovej reprezentácie Afganistanu Khalida Popalová, ktorá v minulosti prežila vládu radikálneho hnutia. „Som zničená z toho, že nemôžem pomôcť. Vidím ženy, ktoré tam uviazli, počujem ich chvejúce sa hlasy. Boja sa a ja som bezmocná,” vyznala sa Popalová, ktorá v súčasnosti žije v Dánsku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Funkcionári FIFA a UEFA počas zápasu EURA
  2. Slovan to bude mať v odvete náročné
  3. Češký bežec nečakane zahynul
  4. Afganské rodiny nastupujú do lietadla
  5. Dym stúpa po explózii na letisku v Kábule 26. augusta 2021.

Právnička Nikki Drydenová ako niekdajšia kanadská olympionička spojila sily s riaditeľkou organizácie Ľudské práva pre všetkých Alison Battissonovou. Spoločne vyselektovali viac než 50 športovcov a rodinných príslušníkov, ktorým hrozilo najväčšie riziko. Šéf afganskej paralympijskej výpravy Arian Sadiqi sa obával najmä o Zakiu Khudadadiovú.

Rovnako ako ďalší taekwondista Hossain Rosouli mala súťažiť na PH 2020 v Tokiu, no ani táto dvojica sa nevedela dostať z krajiny. „Som uväznená v dome, bez utajenia alebo sprievodu nemôžem vyjsť von. Prosím, pomoc,” vravela Khudadadiová, ktorá mala byť vôbec prvou afganskou paralympioničkou.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti