eReport.sk
Dym stúpa po explózii na letisku v Kábule 26. augusta 2021.
Dym stúpa po explózii na letisku v Kábule. Foto: tasr/ap

Už zomierajú ženy aj deti! USA potvrdili dva výbuchy v Kábule, hlásia aj desiatky zranených

Afganskou metropolou Kábul otriasli vo štvrtok dva výbuchy, potvrdil hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby s tým, že išlo o komplexný útok, pri ktorom boli zranení aj americkí vojaci. Zranenia utrpelo najmenej 50 ľudí, informoval britský denník The Guardian,

“Môžeme potvrdiť, že výbuch pri (letiskovej bráne s označením) Abbey Gate bol výsledkom komplexného útoku …Môžeme tiež potvrdiť najmenej jeden ďalší výbuch v hoteli Baron alebo v jeho blízkosti, neďaleko Abbey Gate,” napísal Kirby na Twitteri.

Väčšinu obetí predstavujú ženy a deti

Podľa predbežných údajov zomrelo pri útokoch najmenej 13 ľudí a minimálne 50 utrpelo zranenia, pričom väčšinu obetí predstavujú ženy a deti, informoval spravodajca The Guardian Julian Borger.

Nemocnica v Kábule však na Twitteri informovala, že prijala už približne 60 zranených. Predstaviteľ americkej vlády pre stanicu Sky News uviedol, že zranenia utrpelo najmenej päť príslušníkov armády USA.

Pracuje sa aj s verziou samovražedného útoku

Podľa zdroju z britského ministerstva obrany sa predpokladá, že explóziu pred hotelom Baron spôsobil samovražedný útočník, pričom bomba pri bráne letiska bola pravdepodobne nastražená v aute, píše Sky News.

Zdroje oboznámené so situáciou pre Sky News uviedli, že nič nenasvedčuje tomu, že by americký prezident Joe Biden uvažoval nad posunutím plánovaného termínu odchodu amerických síl z Afganistanu, ktorý je momentálne stanovený na 31. augusta.

Taliban: Vopred sme varoval americké sily

Washington podľa nemenovaného predstaviteľa USA “definitívne” pracuje s verziou, že útoky spáchala teroristická skupina Islamský štát (IS), konkrétne jej odnož operujúca na území Afganistanu, známa pod skratkou IS-K alebo ISIS-K. Taliban po útoku pripomenul, že vopred varoval americké sily pred hroziacimi útokmi.

Ako sa vyvíja situácia v Afganistane? Aj toto by vás mohlo zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden oznamuje oficiálne stiahnutie amerických vojakov v z Afganistanu v Bielom dome vo Washingtone v stredu 14. apríla 2021.
  2. Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio.
  3. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok
  4. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS)
  5. Vojenský dron
  6. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)
  7. Dym stúpa po explózii na letisku v Kábule 26. augusta 2021.
  8. Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová počas tlačovej konferencie 26. novembra 2019 v Paríži.

“Taliban je odhodlaný (plniť si svoje záväzky) voči medzinárodnému spoločenstvu a nedovolí teroristom používať Afganistan ako základňu pre svoje operácie. Taliban varoval americké jednotky pred možnými teroristickými skupinami, ako napríklad IS,” povedal hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.

Desaťtisíce ľudí sa snažia dostať z krajiny

Washington predtým tiež varoval, že evakuačné operácie ohrozuje riziko teroristického útoku zo strany Islamského štátu.

Afganské militantné hnutie Taliban obsadilo 15. augusta hlavné mesto Kábul a prevzalo moc v Afganistane. Desaťtisíce ľudí sa odvtedy snažia dostať z tejto stredoázijskej krajiny do zahraničia. Západné krajiny začali s evakuačnými letmi pre svojich diplomatov, občanov a afganských spolupracovníkov, pričom sa naliehavo snažia evakuovať ľudí z krajiny pred 31. augustom.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Už zomierajú ženy aj deti! USA potvrdili dva výbuchy v Kábule, hlásia aj desiatky zranených

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport