eReport.sk
Čo sa to deje?
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zdroj: tasr/ap

Stoltenberg o situácii na Balkáne: Ak bude ohrozená stabilita Kosova, NATO je pripravené zasiahnuť!


Jednotky mierovej misie NATO v Kosove (KFOR) sú pripravené zasiahnuť, ak bude ohrozená stabilita Kosova po najnovších nepokojoch na kosovsko-srbskej hranici. Podľa tlačovej agentúry AFP na to v stredu upozornil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Šéf NATO to podľa AFP povedal po diskusii so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom.

„Hovoril som s prezidentom Srbska Vučičom o napätí v severnom Kosove,“

oznámil Stoltenberg na svojom účte na Twitteri.

Podľa neho sa všetky zainteresované strany musia zapojiť do konštruktívneho dialógu pod vedením EÚ a svoje nezhody riešiť diplomatickou cestou.

„Ak bude ohrozená stabilita, NATO – KFOR je pripravené zasiahnuť, čo je v súlade s mandátom OSN,“ vysvetlil Stoltenberg. Sily NATO pôsobiace v Kosove majú 3775 vojakov z 28 krajín. Mandátom misie KFOR je zaistiť bezpečné prostredie a garantovať slobodu pohybu „v prospech všetkých komunít v Kosove“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezident Srbska Alexandar Vučič počas nedeľnej tlačovky.
  2. Vučič je voči Kosovu nekompromisný
  3. Taiwan reaguje na Čínu
  4. Závažné slová šéfa OSN
  5. Západ nechce mier

Stoltenberg už v utorok hovoril aj s kosovským premiérom Albinom Kurtim, pričom zdôraznil potrebu vyhnúť sa jednostranným krokom, ktoré by zhoršili súčasnú napätú situáciu.

Najnovšiu eskaláciu napätia medzi Belehradom a Prištinou vyvolalo opatrenie, podľa ktorého si mali ľudia so srbskými dokumentami pri vstupe na kosovské územie vymeniť doklady za dočasné. Situácia sa vyostrila v nedeľu, v predvečer platnosti nariadenia, keď srbské komunity začali na protest blokovať cesty a stavať barikády.

Pod tlakom západných mocností a najmä USA, sa vláda v Prištine rozhodla odložiť o mesiac, do 1. septembra, nadobudnutie platnosti nových pravidiel o dokladoch na hraniciach so Srbskom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoltenberg o situácii na Balkáne: Ak bude ohrozená stabilita Kosova, NATO je pripravené zasiahnuť!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne