eReport.sk
Na snímke únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori pri pobreží dánskeho ostrova Bornholm v utorok 27. septembra 2022.
Na snímke únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori pri pobreží dánskeho ostrova Bornholm v utorok 27. septembra 2022. Foto: tasr/ap

Premiérka Anderssonová: Švédsko nebude s Ruskom zdieľať ani len výsledky vyšetrovania explózií

Švédsko nebude zdieľať výsledky vyšetrovania výbuchov, ktoré poškodili plynovody Nord Stream, s ruskými úradmi alebo ruským plynárenským koncernom Gazprom. Vyhlásila to v pondelok švédska premiérka Magdalena Anderssonová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vydiera Zelenský niečim Bidena?
  2. Nord Stream2 - ilustračné foto
  3. Na leteckej snímke z 29. septembra 2022 poskytnutej dánskymi ozbrojenými silami únik plynu z plynovodu v Baltskom mori.
  4. Premiér SR Eduard Heger hovorí s novinármi počas jeho príchodu na Pražský hrad.
  5. Ukrajina bojuje za naše spoločné hodnoty
  6. Aleksandar Vučič, srbský prezident, konferencia, NATO, Srbsko

Švédske úrady vyšetrovali dve miesta úniku zemného plynu z potrubí plynovodov Nord Stream a našli dôkazy, že na mieste došlo k výbuchom. Na základe týchto zistení švédska prokuratúra uviedla, že mohlo ísť o sabotáž.

„Naše predbežné vyšetrovania sú tajné“

Ruský premiér Michail Mišustin minulý týždeň poslal švédskej vláde list, v ktorom žiadal, aby boli ruské úrady a Gazprom zapojené do vyšetrovania. Švédsko to však odmietlo.

Premiérka Anderssonová v pondelok uviedla, že Švédsko nebude s Ruskom zdieľať ani len výsledky vyšetrovania explózií, ktoré nastali vo švédskej výlučnej ekonomickej zóne.

„Vo Švédsku sú naše predbežné vyšetrovania tajné a to sa samozrejme vzťahuje aj na tento prípad,“ uviedla premiérka pre novinárov. Anderssonová však uviedla, že Švédsko nemôže zabrániť ruským lodiam, aby navštívili miesto, na ktorom prišlo k explóziám, keďže vyšetrovanie na mieste činu bolo ukončené.

„Kordóny sme už odstránili“

„Švédska ekonomická zóna nie je územím, ktorým Švédsko disponuje. Kordóny sme už odstránili a je tak možné, aby sa na mieste zdržiavali aj iné lode. Také sú pravidlá,“ uviedla Anderssonová.

Európa čelí ekonomickej kríze

Na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori zaznamenali minulý mesiac k štyri úniky plynu, ktorým predchádzali dva výbuchy. Následne došlo k výraznému úniku metánu do ovzdušia. Švédke úrady tieto úniky vyšetrovali spolu s dánskymi. Plynovody Nord Stream smerujú popod Baltské more z Ruska do Nemecka. Európa v minulosti z Ruska dovážala asi 40 percent svojich zásob plynu. Teraz tento kontinent čelí ekonomickej kríze v súvislosti s vojnou na Ukrajine, v dôsledku ktorej boli výrazne znížené dodávky plynu, pripomína Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Premiérka Anderssonová: Švédsko nebude s Ruskom zdieľať ani len výsledky vyšetrovania explózií

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti