Čas po voľbách je väčšinou z rešpektu k víťaznej strane a jej voličom venovaný formovaniu novej vlády. Médiá vtedy zvyknú byť zvedavé, avšak nechávajú adekvátny priestor lídrovi víťaznej strany na to, aby zostavil životaschopnú a stabilnú vládu. Koniec koncov, je to v záujme celej spoločnosti. To sa však tentokrát nedeje. Médiá nereagovali na Ficovu zmierlivú tlačovú konferenciu podanou rukou, ale ďalšími vášňami a verejným tlakom na lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho. Ten má ísť vraj proti prianiu dvoch tretín svojich voličov a vytvoriť vládu s progresívcami. To by však Pellegriniho mohlo v budúcnosti dostať aj mimo parlament.
„Po snahe ovplyvniť realitu pred voľbami pokračuje snaha o ovplyvnenie politickej reality aj po nich. Médiá viac alebo menej skryto fandia vláde Pellegriniho s PS, Saskou a KDH. Je to však len ďalšia virtuálna realita. Takáto vláda by čisto teoreticky vzniknúť mohla, ale hra na spočítavanie poslancov má od politiky ďaleko,“ napísal v komentári pre Štandard novinár Jaroslav Daniška.
Pellegriniho by Smer mohol podporiť v prezidentských voľbách
Hlas nie je podľa neho v stave, že si môže vyberať. Pokiaľ by totižto Pellegrini vytvoril vládu s progresívcami, mohlo by ho to pripraviť o prípadnú kandidatúru na prezidenta. A nesmie sa zabúdať, že by hrozil aj rozpad poslaneckého klubu. „Pellegrini od kauzy Rozuzlenie ladil kampaň proti progresívcom, väčšina z 27 poslancov Hlasu preferuje vládu so Smerom. Toto nie sú karty na vstup do vlády s progresívcami,“ pokračuje Daniška.
Mohlo by vás zaujímať:
„Mediálny front ho o pol roka bude tlačiť, aby podporoval Korčoka proti kandidátovi Smeru na prezidenta. Hlas by to všetko zrazilo na kolená a liberálnu vládu pripravilo o väčšinu. Pretože viacero zvolených poslancov by sa ochotne vrátilo do Smeru a ´premiér´ by prišiel o vládu, klub aj stranu. Pellegrini by musel byť samovrah, aby sa vydal touto cestou,“ dodal k téme.
Voliči KDH vládu s progresívcami nechcú
O nič lepšie na tom nie je KDH, ktoré má podľa dlhoročného odborníka potenciál akurát tak na opozíciu. Kresťanskí demokrati nie sú vnútorné jednotní a podľa všetkého nemajú ani pripravené kádre na to, aby mohli vládnuť. Aj pre túto stranu naviac platí, že dve tretiny jej voličov si vládu s progresívcami neželajú. A z poslancov sa v prospech takejto vlády vyslovuje len František Mikloško, ktorý nie je členom strany a nemá v nej žiadnu rozhodovaciu právomoc. Na druhej strane je pravda, že sa nikto z KDH zatiaľ nevyslovil v prospech spolupráce so Smerom, ktorá pripadá v úvahu.
„KDH do vlády s progresívcami tlačí iba jeden poslanec – František Mikloško. Ten je síce zvoleným poslancom KDH, ale v strane nemá žiadnu funkciu, nie je ani jej členom. Hovorí teda, prepytujem, len za seba,“ uzavrel Daniška.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Komentátor Daniška: Voliči KDH nechcú vládu s progresívcami, Mikloško ostal sám!