eReport.sk
Igor Matovič Foto: tasr

Odborník porovnáva české voľby s našimi: U nás vyhralo hochštaplerstvo, u nich slušnosť!


Cez víkend naši západní susedia rozhodli v parlamentných voľbách. V niečom sa priebeh volieb v Českej republike podobal tomu u nás spred roka. V čom mali spoločné črty a v čom sa diametrálne líšili? Podľa politológa Radoslava Štefančíka v jednom aj druhom prípade si ľudia povedali: Dosť!

Hnutie ANO v českých parlamentných voľbách sa prekvapivo nedostalo na čelo výsledkov. Šliape ale z druhého miesta na päty s 27,12 percentami na koalíciu Spolu. Aj tu vidieť určitú podobnosť so slovenskými parlamentnými voľbami spred roka. Aj u nás totiž zosadili z trónu dlhoročného víťaza volieb stranu Smer-SD Roberta Fica. Postaral sa o to Igor Matovič s hnutím Obyčajní ľudia, ktoré poskytlo útočisko taktiež menším stranám ako Kresťanská únia či Nova.

Vila sem, vila tam

„Podobnosť vidím v tom, že ľudia majú plné zuby, ak si politici robia, čo chcú. Ak si kupujú honosné nehnuteľnosti niekde vo Francúzsku za ceny, pri ktorých sa normálnym ľuďom zakrúti hlava,“ myslí si Radoslav Štefančík. Naráža tak na podobné okolnosti, ktoré predchádzali českým, ale aj našim voľbám.

Viac článkov tu:

  1. Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate
  2. Líder koalície SPOLU Petr Fiala
  3. Líder koalície SPOLU Petr Fiala
  4. Radoslav Štefančík počas slávnostne inaugurácie za dekana Ekonomickej univerzity v Bratislave v marci 2015.

Pred rokom totiž Igor Matovič navštívil vilu exministra financií Jána Počiatka vo francúzskom Cannes a demonštratívne o nej natočil video. Veľmi podobná situácia sa stala aj u bratov Čechov. Po medilaizovaní kauzy Pandora papers novinári upozornili na nákup nehnuteľností Andrejom Babišom cez viacero offshoreových firiem.

Išlo o 16 nehnuteľností vo Francúzsku. Luxusnú vilu si zaobstaral aj na Francúzskej riviére. Po vzore Matoviča sa zase českí Piráti vydali do slnečného Francúzska, a taktiež natočili o vile Andreja Babiša predvolebné video.

Líder koalície SPOLU Petr Fiala

Petr Fiala – Foto: tasr

Profesor Fiala, plagiátor Matovič

Politológ vidí medzi voľbami v Českej republike a u nás aj ďalšie styčné body. „Podobnosť vidím rovnako v tom, že ak chcete poraziť oligarchov, musíte sa spojiť. Nejednotná stranícka scéna totiž pomáha populistom. Populistom sa darí, ak sú protivníci nejednotní, ak majú medzi sebou konflikty. Ale ak sa spoja, dokážu populistu poraziť,“ poukázal na silu koalície Štefančík.

Sú ale v niečom víťazní lídri slovenských a českých volieb podobní? „Určite by som však odmietol porovnávať profesora Fialu s magistrom Matovičom. Petr Fiala je uhladený pán, uznávaný vedec a pedagóg, Igor Matovič je usvedčený plagiátor. Fiala je opakom Matoviča, hoci obom môže ísť o rovnakú vec. Na Slovensku pred rokom zvíťazilo hochštaplerstvo prezlečené za slušnosť, v Českej republike je tá slušnosť autentická,“ zhodnotil odborník.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník porovnáva české voľby s našimi: U nás vyhralo hochštaplerstvo, u nich slušnosť!

Dnes…

Aktuálne