eReport.sk
Jaroslav Naď (OĽaNO). Foto: tasr

Vládni politici fandia obvinenej novinárke Tódovej, sú pobúrení. Naď: Toto je neprijateľné!

Na obvinenie novinárky Moniky Tódovej a jej kolegu z Denníka N vo veľkom reagovali koaliční politici, vrátane viacerých ministrov. Vyjadrenie dokonca prišlo aj z europarlamentu od slovenského europoslanca za KDH. Všetci sa zhodli, že obvinenie žurnalistov nebolo, jemne povedané, práve najšťastnejšie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico na snímke z videa.
  2. Ľubomír Galko
  3. Svedok Peter Tóth prichádza do súdnej siene Okresného súdu (OS) Bratislava I, kde sa začalo hlavné pojednávanie s Marianom Kočnerom.
  4. Daniel Lipšic prichádza na Najvyšší súd SR
  5. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) stojí za obvinenými novinármi Monikou Tódovou a Konštantínom Čikovským. “Novinári musia mať väčší stupeň ochrany, ak majú prinášať investigatívne spravodajstvo a nesmú sa báť poukázať na zločiny, ktoré sa dejú v tomto štáte. Štát ich má chrániť, a nie sa nečinne prizerať, ako to bolo pri vražde Jána Kuciaka,” povedala.

Dostál obvinenie považuje za útok na slobodu tlače

“Informácie, ktoré novinári Monika Todová a Konštantín Čikovský priniesli po smrti ich kolegu, Jána Kuciaka, boli zverejnené vo verejnom záujme. Považujem za mimoriadne dôležité, aby spoločnosť poznala pravdu vtedy, a strážila tých, čo ju prinášajú, aj dnes,” reagovala poslankyňa Národnej rady SR a predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (klub SaS). Obvinenie považuje za útok na slobodu tlače aj poslanec NR SR Ondrej Dostál (klub SaS).

Zdroj: fb/ondrejdostal

Obvinenie podľa poslanca a člena parlamentného výboru pre kultúru a médiá Romana Foltina (SaS) “zaváňa” účelovým postupom. “Navyše deje sa to v čase, keď kauzy typu Gorila sú zastavené. Je preto na mieste pochybovať, či nejde o nič iné, ako o snahu umlčať nezávislých novinárov,” poznamenal.

Zdroj: fb/foltin.roman

Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová považuje obvinenia novinárov za súčasť zápasu za očistu Slovenska a právny štát. Poslanec parlamentu a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga považuje stíhanie novinárov za ich investigatívnu činnosť za bezprecedentný krok, ktorý v demokratických krajinách nemá obdobu a ničí demokratický štát.

Novinári, ktorí dlhodobo bojujú proti korupcii a za spravodlivosť na Slovensku, sú nezmyselne obvinení,

reagoval šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

„Úlohou novinárov je zverejňovať dôležité informácie, ktoré sú vo verejnom záujme. Z obvinenia žurnalistov mám preto pocit, že sa zamieňa vinník za obeť. Novinári sú totiž stíhaní za to, že napísali pravdu,” uviedol predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO). Orgány prokuratúry by mali podľa neho obvinenie dôveryhodne vysvetliť a zdôvodniť.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) označil obvinenie novinárov za neprijateľné. “Kým Peter ‘Ďateľ’ Tóth zjavne páchal trestnú činnosť v prospech Kočnera a spol. a naďalej sa vyhráža kadekomu po sociálnych sieťach a uráža a osočuje, a pritom si behá na slobode, tak novinári, ktorí dlhodobo bojujú proti korupcii a za spravodlivosť na Slovensku, sú nezmyselne obvinení,” uviedol. Deklaroval, že za novinármi stojí a verí vo víťazstvo spravodlivosti.

Zdroj: fb/jaronadpublic

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková hovorí o otázke, či orgány činné v trestnom konaní rozumejú úlohe novinára v demokratickej spoločnosti.

Polícia obvinila novinárov Moniku Tódovú a Konštantína Čikovského z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

“Jednou z odpovedí je aj zrušenie tohto obvinenia,” dodala s tým, že vražda novinára a jeho snúbenice bola enormný zásah do demokracie, preto považuje za prirodzené a nevyhnutné, aby bolo vyšetrovanie a trestné konanie pod dohľadom novinárov. “Z tohto uhla pohľadu sa treba pozerať aj na dodržiavanie mlčanlivosti v rámci trestného konania,” poznamenala s tým, že ide o výnimočnú situáciu súvisiacu s ochranou slobody prejavu a tlače. Pripomenula, že sú to základné princípy demokracie.

Som presvedčený, že bez nezávislej investigatívy by sme sa nikdy nedozvedeli, kto nám tu vládol 12 rokov.

Šéf Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák (OĽANO).

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) obvinenie novinárov za plnenie svojej práce odmieta a považuje ho za ďalšie z radu zastrašovaní. Pripomenul, že sloboda slova a novinárskej práce sú jedným z pilierov demokracie.

Zdroj: fb/ivanstefanec.eu

“Som presvedčený, že bez nezávislej investigatívy by sme sa nikdy nedozvedeli, kto nám tu vládol 12 rokov. Práve preto stojím za obvinenými novinármi,” reagoval poslanec Národnej rady SR a zastupujúci predseda parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák (OĽANO).

Polícia obvinila novinárov Moniku Tódovú a Konštantína Čikovského z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Obvinenie má podľa Denníka N súvisieť s odkrytím totožnosti Petra Tótha ako utajeného svedka v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport