eReport.sk
Daniel Lipšic prichádza na Najvyšší súd SR
Daniel Lipšic. Foto: tasr

VIDEO Čo bolo témou stretnutia elity v SIS? Lipšič niečo naznačil: Nikdy som ho nevnímal ako tajné!

Vylučujem, že by akýkoľvek vyšetrovateľ alebo operatívec úmyselne manipuloval výpovede svedkov,” povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vo videorozhovore. Je očakávateľné, že pokiaľ ideme stále vyššie po jednotlivých poschodiach politiky, justície, biznisu, tak protitlaky a útoky na nás sa budú len zosilňovať,” odkázal exminister spravodlivosti.

Pre Denník N poskytol rozhovor bývalý politik, advokát a aktuálne šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic. Vyjadril sa k viacerým aktuálnym témam, okrem iného aj k nedávnemu kontroverzne vnímanému stretnutiu desiatky elitných politikov, vrátane vysokých štátnych funkcionárov na pôde SIS. Pripomíname, že Lipšic ako jeden z “kľúčových hráčov”, doteraz k predmetnej téme nepovedal pre médiá ani slovo.

Ideme stále vyššie po jednotlivých poschodiach politiky

Zvonku to pre nezainteresovaného pozorovateľa vyzerá tak, že slovenské bezpečnostné zložky neťahajú práve za jeden koniec. Na otázku novinárky Moniky Tódovej, čo sa vlastne v nich deje deje, Lipšic odmietol akýkoľvek problém. „Za úrad špeciálnej prokuratúry, ale aj za vyšetrovateľov, ktorých trestné veci dozorujeme, môžem povedať, že si robíme svoju prácu. Je očakávateľné, že pokiaľ ideme stále vyššie po jednotlivých poschodiach politiky, justície, biznisu, tak protitlaky a útoky na nás sa budú len zosilňovať. Snažím sa na to pripravovať aj svojich kolegov a snažím sa, ak tie útoky budú pokračovať, aby boli skôr koncentrované na mňa, aby prokurátori mohli slobodne a nezávisle, ale aj razantne robiť svoje trestné veci. Bez toho, aby dávali týmto útokom dôležitosť,” uviedol Lipšic, ktorý si nemyslí, že sú naše bezpečnostné zložky v nejakej vojne.

Priznal možné spravodajské hry

Priznáva však, že sa tu rozohrávajú isté spravodajské hry. „Nemyslím si, že proti sebe stoja bezpečnostné zložky. Áno, rozohrávajú sa rôzne hry. Musíme sa snažiť byť nad vecou, nebyť v týchto hrách nijako zaangažovaní a ísť čisto podľa dôkazov. To aj robíme a budeme to robiť aj naďalej, hoci očakávam, že sa rôzne hry, možno aj spravodajské a určite aj politické, hrať budú,” reagoval špeciálny prokurátor.

Malo sa hovoriť o integrite vedených trestných konaní

Pri otázke známej novinárky na nedávne neobvyklé stretnutie v SIS, sa Tódová Lipšica konkrétne pýtala, prečo tam vôbec išiel. Lipšic v reakcii naznačil, čo vlastne bolo témou „stretka”, ktoré kritizuje nielen opozícia, ale aj uznávaní bezpečnostní experti. Takže, prečo ste tam išli? – opýtala sa redaktorka Denníka N. „Pretože témou stretnutia mala byť otázka integrity vedených trestných konaní, čo je vec, ktorá patrí do kompetencie úradu špeciálnej prokuratúry. To stretnutie som nikdy nevnímal ako tajné, bolo tam desať pomerne vysokopostavených osôb v oficiálnej zasadačke na prízemí SIS a bolo tam niekoľko desiatok príslušníkov ochranky. Išlo o stretnutie v bežnom pracovnom čase a preberali sa tam veci, ktoré podľa SIS mali byť v režime utajenia,” nechal sa počuť vo svoje reakcii Lipšic.

Lipšic: Ja by som tento formát stretnutia nezvolil

Novinárka Tódová sa však nedala a položila nasledujúcu k inkriminovanému stretnutiu: „Na stretnutí je problematické, že sa tam stretli politici s ľuďmi, ktorí by mali vyšetrovať trestnú činnosť. Keby sa stretli iba politici s riaditeľom SIS a potom policajti a prokurátori s riaditeľom SIS, tak by to nepôsobilo tak, ako keď ste tam boli všetky zložky moci pohromade. Bolo to v poriadku?” A čo na to Lipšic? Jeho priamu reakciu, nechávame ju bez komentára, posúďte sami.

„To je asi otázka na niekoho iného ako na mňa. Myslím si, že zloženie bolo také preto, lebo traja najvyšší ústavní činitelia sú prijímateľmi informácií SIS zo zákona. Tie sa obsahovo mali týkať bezpečnostných zložiek. Ja by som tento formát stretnutia nezvolil, ale myslím si, že takéto stretnutie bolo legitímne. Zúčastneným som pomerne jednoznačne povedal svoj názor na vec. Je pravdou, že sa na stretnutí nerozoberali žiadne konkrétne kauzy, ale skôr podozrenia vo všeobecnej rovine. V pracovných veciach sa stretávam aj s ministerkou spravodlivosti, aj s ministrom vnútra, ktorí sú politici. Asi pred mesiacom som bol na stretnutí o kolúznej väzbe, ktoré zvolalo ministerstvo spravodlivosti, kde boli zástupcovia všetkých poslaneckých klubov, a bolo to absolútne legitímne,” uviedol Lipšic portál Denníka N, ktorý ako prvý informáciu o spornom stretnutí mocných zverejnil.

Celý rozhovor si môžete pozrieť aj vo videu, ktoré na kanáli YouTube, zverejnil Denník N.

Zdroj: youtube.com

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport