eReport.sk
Juraj Šeliga, foto: tasr

Šeliga pri debate s Rašim spochybnil odposluchy: Ak by niekto nahrával klub Hlasu, tiež by tam ochkal!


Nedajú si pokoj ani cez víkend! Politickí rivali Juraj Šeliga zo Za ľudí a Richard Raši, podpredseda strany Hlas-SD, si zmerali sily v diskusnom ringu Rádia Slovensko – Sobotné dialógy. Poslanci z opačných politických brehov preberali pálčivé témy. Ako teda dopadol víkendový duel politikov?

Leitmotívom relácie bola najmä téma okolo vypätej situácie v radoch strážcov zákona. Nedávno totiž policajná inšpekcia zatkla štvoricu vyšetrovateľov, ktorí sa venovali aktuálnym citlivým kauzám. To vyvolalo medzi niektorými vládnymi politikmi hotovú búrku. Následne tak vznikla vládna pracovná komisia, ktorá má preklepnúť možné previnenia niektorých inštitúcií.

Viac zaujímavých článkov tu:

  1. Na kombosnímke Richard Raši a Veronika Remišová
  2. Robert Fico.(Smer-SD).
  3. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga
  4. Poslanci NRSR počas rokovania 27. schôdze parlamentu v Bratislave 30. apríla 2021.
  5. súd, kladivko, žena, sudkyňa

Raši: Obeťou sa môže stať každý!

Šeliga na úvod prezradil, že očakáva, že vláda príde s novelou, ktorá prekope fungovanie policajnej inšpekcie. Moderátorka premostila na (ne)odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca. Šeliga zdôraznil, že Mikulec mal do funkcií menovať ľudí, ktorým dôveruje. „V nejakej miere nechal policajnú inšpekciu tak, a teraz to prinieslo výsledok. Toto bola chyba,“ poznamenal. Očakáva od neho, že v krátkom čase predstaví novelu zákona o Policajnom zbore, aby mohol na základe nej vymenovať policajného prezidenta. „Aby to mal v rukách on, keďže je aj podľa opozície zodpovedný za všetko,“ podotkol v relácii s tým, že polícia potrebuje jasné velenie.

Mikulec je podľa Rašiho zodpovedný za riadenie polície, ktoré sa mu vymklo z rúk. „Možno netreba meniť zákon, ale stačí vymeniť ľudí, ktorí sa budú chovať podľa platných zákonov,“ povedal. Tvrdí, že v médiách zachytil informáciu, že má existovať 150 nahrávok z legálnych odpočúvaní, ktoré majú hovoriť o ovplyvňovaní výpovedí svedkov, o čom mohol vedieť aj Mikulec.

„Ak tu niečo je, bolo by naozaj dobré, aby to bolo zo strany vyšetrovateľa a dozorového prokurátora zverejnené v čo najväčšej miere, lebo sa tu teraz bavíme o domnienkach,“ zdôraznil Šeliga s otázkou, odkiaľ politici vedia o údajnej existencii týchto dokumentov.

Politik z Hlasu si taktiež rypol do vytvorenia pracovnej vládnej skupiny. Myslí si, že nielen politici, ale aj bežní ľudia na ulici sa môžu obávať súčasnej vyhrotenej situácii v polícii. „Že hocikto na Slovensku si môže povedať, že sa môže stať obeťou tohto komplotu,“ podotkol.

Selektívne nazeranie na kajúcnikov?

Poslanec zo Za ľudí kritizuje Rašiho a opozíciu, že sa k výpovediam kajúcnikov vyjadrujú selektívne. Niektorých kritzujú, a iných zase nie. „V súvislosti s tým, akým spôsobom prebieha očista spoločnosti, treba to dať do širšej súvislosti,“ poukázal Šeliga na štvoricu zadržaných vyšetrovateľov.

Obhajuje ich, že do problémov sa dostali len teraz a doteraz roky boli bez poškvrny. „Ak by niekto nahrával klub Hlasu, tiež by tam ochkal, že čo tam hovoria,“ naráža Šeliga na fakt, že niektoré nahrávky môžu byť vytrhnuté z kontextu.

Raši spomenul Lučanského

„Keď zatvárali takáčovcov či sýkorovcov, tak na nich nikto ani pol slova nepovedal,“ obhajoval naďalej zadržaných vyšetrovateľov Šeliaga. Moderátorka sa opýtala Rašiho, čo by to znamenalo, ak by sa potvrdili podozrenia ohľadom ministra vnútra a jeho možného ovplyvňovania vyšetrovania.

„Možno si poslucháči všimli, že, keď sa zverejňovali dôkazy proti opozícii, tak sa hovorilo o verejnom záujme, ale, keď sa zverejňuje niečo teraz, čo hovorí o ministrovi, ktorý mohol manipulovať výpoveďami, tak to už správne nie je?“ Raši pripúšťa, že ak by existovali spomínané nahrávky ohľadom Mikulca, mali by byť zverejnené.

„Malo by to katastrofálne dôsledky nielen pre ministra Mikulca, ale aj celú vládu,“ dodal Raši. Rašimu sa taktiež nepáčilo, že Šeliga pripomínal minulosť zadržaných vyšetrovateľov, ktorí urobili veľa v boji proti mafii.

Dodal, že podobne sa nepristupovalo pri policajnom exšéfovi Milanovi Lučanskom, ktorý stál za zadržaním Mikuláša Černáka: „Možno sa títo vyšetrovatelia bili 20 rokov s mafiou, ale pamätáte si, generál Milan Lučanský bol tiež za tým, že zavreli černákovcov do basy, ale potom, keď sa objavili obvinenia, každý ho odsúdil.

Raši šeligovi tiež pripomenul, že kto označil ako prvý obvinených vyšetrovateľov za mafiánov. „Prvý s výrazom čurillovská mafia prišiel Boris Kollár, jeden z najsilnejších koaličných partnerov, a tu by sme mali zbystriť všetci,“ predhodil v éteri Raši. Kollár tak narážal na Jána Čurillu, jedného zo zadržaných vyšetrovateľov.

Synonymum klamára

„Slovo kajúcnik sa stáva synonymom slova klamár,“ udrel Raši, keď padla téma aj na margo tzv. kajúcnikov. Moderátorka sa opýtala Šeligu, či sa bude riešiť problém okolo spolupracujúcich obvinených aj v rámci vládnej pracovnej skupiny. Poslanec zo Za ľudí práve systém kajúcnikov obhajoval.

„Na to, aký je tu stav, aká je situácia v prokuratúre a v polícii tak, som pani ministerku v poslednom čase nevidel,“ obul sa do bývalej spolustraníčky Šeliga. Medzi riadkami naznačil, že sa bojí Borisa Kollára, ktorý ju výrazne kritizoval. Moderátorka sa opýtala, či by prípadne prijal Šeliga funkciu ministra. Politik úprimne priznal, že je zrejme ten posledný, za kým by jeho kolegovia prišli s prosbou, aby sa z neho stal šéf akéhokoľvek rezortu.

Žiadne spájanie

Raši sa dotkol aj témy napätia v opozícii. Práve šéf Smeru Robert Fico lanáril nedávno Hlas k predvolebnej spolupráci a k spájaniu. Hlas túto iniciatívu odmietol a potvrdil to aj v rámci relácie Sobotné dialógy.

Aj tú výzvu sme brali ako podpásovku,“ otvorene povedal Raši. Ficova rétorika o spájaní sa objavila potom, ako Smeru vyskočili v prieskumoch predvolebné čísla.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šeliga pri debate s Rašim spochybnil odposluchy: Ak by niekto nahrával klub Hlasu, tiež by tam ochkal!

KOMENTOVALI STE: