eReport.sk
Peter Pollák, foto: tasr

VIDEO Pollák: Máme v rómskych lokalitách ľudí, ktorí pijú vodu z potoka!

Štatistiku holokaustu tvoria tisícky individuálnych ľudských tragédií, z ktorých každá si zaslúži osobitnú pozornosť a osobitnú zmienku. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu (2. 8.). Zároveň vyzvala na zmenšovanie priestoru pre nenávisť. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Pokojná práca s marginalizovanými skupinami bez násilia a extrémov je cesta k úspechu. Premiér Eduard Heger (OĽANO) to povedal v nedeľu v Banskej Bystrici. Heger pripomenul, že politika skrytého holokaustu v nás by sa mala skončiť. Europoslanec Peter Pollák poukázal aj na podmienky, v ktorých Rómovia v osadách na Slovensku žijú.

„Boli to konkrétne ľudské osudy predkov a príbuzných ľudí, ktorí sú našimi spoluobčanmi. A ktorí sa aj v tomto čase stretávajú s tým, s čím by sa už stretnúť nemali – s ponižovaním, slovnými a fyzickými útokmi pre svoj etnický pôvod. Žiaľ, sme opäť svedkami, aké jednoduché je zneužiť predsudky na podnecovanie nenávisti, ktorá môže nabrať, ako vieme z minulosti, až obludné rozmery,“ skonštatovala prezidentka.

Prezidentka upozornila aj na masové popravy

Zmenšovanie priestoru pre nenávisť je podľa Čaputovej spoločnou povinnosťou. „Zmenšujme ho, prosím, ľudskosťou, vzájomným rešpektom a snahou o porozumenie. Aby sa už nikdy niečo podobné ako bol rómsky holokaust nemohlo zopakovať voči akejkoľvek skupine ľudí. Nezabúdajme,“ vyzvala.

Prezidentka poukázala na príbehy o otrockej práci mužov v pracovných táboroch, ktorí stavali priehrady a železničné trate či príbehy Rómov z južných častí krajiny, ktorých naložili do vagónov a odviezli do koncentračných táborov. Upozornila tiež na masové popravy na etnickom princípe alebo popravy, ktoré boli odplatou za pomoc partizánom v odboji na sklonku vojny, ale aj mučenie ľudí v Kremničke, Kováčovej, Nemeckej, Zvolene, Krupine a v obciach Lutila, Čierny Balog, Ilija a Tisovec.

Z tejto histórie sa musíme poučiť

„Nesmieme zabúdať, že pred 77 rokmi nahnali nacisti do plynových komôr v Osvienčime tisíce Rómov. Boli tam muži, ženy, deti i starí ľudia. Vieme, že toto bola len jedna z mnohých strašných udalostí, ktoré sa odohrali počas druhej svetovej vojny,“ spomenul s tým, že títo ľudia boli zbavení práv a boli masovo vyvražďovaní.

„Z tejto histórie sa musíme poučiť a nesmieme dovoliť, aby sa niečo takéto opakovalo. Vieme, že začiatkom práve takýchto skutkov, násilia a brutálneho zla sú mnohokrát predsudky, ktoré sú v nás. A tie sú zdrojom vylúčenia a diskriminácie,“ poznamenal. Dodal, že ľudia potrebujú navzájom rešpektovať ľudskú dôstojnosť. Podľa neho aj Pamätný deň rómskeho holokaustu je pripomienkou, ako to môže dopadnúť, ak sa tak nestane.

Pripomenul tiež, že jeho vláda chce dať šancu každému, aj Rómom, ktorí žijú na okraji spoločnosti v neľudských podmienkach. „Vyčlenili sme časť zdrojov, aby sme investovali do vzdelávania mladých Rómov. Veríme, že práve výchova už v útlom veku prináša šancu do života týchto ľudí na to, aby zo svojich životov urobili úspešný príbeh,“ zdôraznil s tým, že v súčasnosti pozná také prípady, ktoré dostali šancu a svoje životy zmenili. „A to mi dáva istotu, že ak im takúto šancu poskytneme, využijú ju a bude to v prospech celej spoločnosti,“ ukončil Heger.

Aj Pollák v Banskej Bystrice okrem iného hovoril aj o zlých životných podmienkach Rómov na Slovensku. „Máme v rómskych lokalitách ľudí, ktorí pijú vodu z potoka,“ uviedol europoslanec

Pamätný deň rómskeho holokaustu si európska verejnosť pripomína 2. augusta, keď došlo k likvidácii najväčšieho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. V noci z 2. na 3. augusta 1944 nacisti v plynových komorách zavraždili 2897 rómskych mužov a žien. Celkový počet rómskych obetí druhej svetovej vojny predstavuje 300.000 až 500.000 osôb.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Pollák: Máme v rómskych lokalitách ľudí, ktorí pijú vodu z potoka!

5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie