eReport.sk
Sídlisko Luník IX počas návštevy pápeža. Foto: tasr

Svet si všimol Františka na Luníku IX: S čím vyšli britské, americké, francúzske či nemecké médiá?

Pápežova utorková návšteva košického sídliska Luník IX vyvolala mimoriadny ohlas v zahraničných médiách. Pontifik počas nej odsúdil predsudky a diskrimináciu Rómov. Agentúra Reuters napísala, že František počas návštevy jednej z najchudobnejších komunít na Slovensku povedal, že je nesprávne hádzať do jedného vreca celé etnické skupiny.

„Nemôžeme redukovať realitu ostatných, aby zodpovedala našim vopred pripraveným predstavám,“ citovala pontifika agentúra Reuters.

USA: Návšteva ukázala, ako veľmi sú Rómovia vylúčení

Americká tlačová agentúra AP napísala, že František v utorok vyzval slovenských Rómov, aby sa lepšie integrovali do spoločnosti. AP zároveň pripomenula, že pápež sa stretol so „sociálne najvylúčenejšou menšinou v krajine, ktorá dlhodobo trpí diskrimináciou, marginalizáciou a chudobou“.

Nemecká stanica Deutsche Welle informovala, že Rómovia na Slovensku už dlhodobo zažívajú sociálne vylúčenie, spravidla žijú v segregovaných osadách.

AP zároveň skonštatovala, že „Františkova návšteva Luníka IX v niektorých ohľadoch ukázala to, ako veľmi sú Rómovia vylúčení: slovenská polícia a vojaci lemovali plot pozdĺž hlavnej trasy pápeža, čím zabránili obyvateľom, ktorí sa neprihlásili vopred dostať sa do malého priestoru na sedenie“. Napriek tejto „problematickej optike“ však bola návšteva sídliska vrcholom Františkovej návštevy Slovenska, píše AP.

Francúzi si všimli, že sídlisko narýchlo upratovali

Francúzska agentúra AFP vyzdvihla ako pápež kritizoval fakt, že Rómovia sú často terčom predsudkov a „tvrdých súdov“ zo strany širokej verejnosti. „Marginalizácia ostatných nič nevyrieši. Oddelenie seba od ostatných nakoniec vedie k hnevu. Cesta k mierovému spolužitiu spočíva v integrácii,“ citovala pápeža AFP. Jej reportér na mieste oslovil aj viacero miestnych obyvateľov.

Niektorí obyvatelia košického sídliska Luník IX. sledovali prejav Františka aj z okien panelákov. – Foto: tasr

„(Pápež) nám dal pocit, že sme rovnocenní so všetkými ľuďmi po celom svete,“ povedal AFP 32-ročný Igor Šivák. Francúzska agentúra si zároveň všimla, že pár týždňov pred pápežovou návštevou miestne úrady narýchlo opravovali cesty a čistili okolie.

Nemci: Bytové podmienky sú katastrofálne

Nemecká agentúra DPA napísala, že František kritizoval sociálne vylúčenie Rómov na Slovensku. „Ghettoizácia ľudí neprináša riešenie. Ak vytvoríte väzenie, skôr alebo neskôr vypukne hnev,“ povedal pápež podľa DPA. O Luníku IX napísala, že ide o sídlisko známe katastrofálnymi bytovými podmienkami.

BBC: Rómovia po stáročia čelili v Európe perzekúciám

Portál britskej televízie BBC napísal, že pápež sa v Košiciach ospravedlnil za diskrimináciu Rómov zo strany katolíckej cirkvi. Požiadal ich o odpustenie „za všetky tie momenty v histórii, keď sme vás diskriminovali, týrali alebo sme sa na vás pozerali s nedôverou,“ napísal portál, ktorý pripomenul, že Rómovia po stáročia čelili v Európe perzekúciám.

Euronews: Niektorí Slováci vinia Rómov z páchania zločinu

Spravodajská televízia Euronews citovala Františka, ktorý uviedol, že slovenskí Rómovia boli často obeťami „predsudkov a tvrdých súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a prejavov“ a dokonca aj nepochopenia zo strany katolíckej cirkvi.

Veriaci na Luníku IX počas návštevy pápeža na neslávnom košickom sídlisku. – Foto: tasr

Televízia poukázala na pretrvávajúcu diskrimináciu i rasizmus, ktorým čelia Rómovia na Slovensku, ako aj inde v strednej a vo východnej Európe.

Americký denník The New York Times napísal, že pápež František striktne odmietol používanie kríža ako nástroja politického boja.

Podľa televízie je nedôvera obojstranná, pričom niektorí Slováci vinia Rómov z páchania zločinu a Rómovia zase nedôverujú štátnym inštitúciám, ktoré ich často sklamali.

Deutsche Welle: Rómovia na Slovensku žijú bez elektriny

Nemecká stanica Deutsche Welle (DW) informovala, že Rómovia na Slovensku už dlhodobo zažívajú sociálne vylúčenie, spravidla žijú v segregovaných osadách často bez elektriny, tečúcej vody či kúrenia.

NYT: Pápež zjavne poukázal na nacionalistické skupiny

Český spravodajský portál Novinky.cz takisto pripomenul Františkove slová, že Rómovia boli často obeťami predsudkov, nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest. „Kvôli tomu sme sa stali všetci chudobnejšími. Chudobnejšími v ľudskosti. Pre obnovu dôstojnosti potrebujeme prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii,“ citujú pápeža Novinky.cz.

Americký denník The New York Times (NYT) zase napísal, že pápež František striktne odmietol používanie kríža ako nástroja politického boja. Tým zjavne poukázal na nacionalistické skupiny v Európe i mimo nej, ktoré používali kresťanské symboly na osobný prospech, uvádzajú noviny.

„Neobmedzujme kríž iba na predmet zbožnosti a o to menej na politický symbol alebo na znak náboženského a sociálneho významu,“ uviedol pápež podľa NYT.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
  2. Referendoví rekordéri: Luník IX s účasťou len 0,1 percenta!
  3. Obyvatelia Luníka IX. sledujú príhovor pápeža.
  4. František pozdravuje veriacich na Luníku IX.
  5. Vláda odklepla 330-tisíc eur: Pôjdu na podporu rómskych komunít!
  6. Vpravo bytový dom na Podjavorinskej ulici na košickom sídlisku Luník IX, ktorý zasiahol požiar.
  7. Diskriminácia Rómov podľa Amnesty International na Slovensku pretrváva.

Minimálne 1000 ľudí sa zúčastnilo utorkovej návštevy pápeža Františka na košickom Luníku IX z okien a balkónov svojich domácností na tomto sídlisku. Povedal jeho starosta Marcel Šaňa. „Celá táto udalosť dopadla veľmi dobre, čo ma teší,“ dodal.

Starosta dúfal, že sa pápež prejde medzi ľuďmi

 „Verím tomu, že obyvatelia zažívali podobne to, čo ja ako veriaci človek. Naozaj to boli pre mňa silné emócie a veľmi zaujímavý zážitok, na ktorý nezabudnem celý život,“ povedal. Dúfal však, že sa pápež František prejde alebo prevezie pomedzi účastníkov podujatia. Pripomenul, že vzhľadom na svoj harmonogram by to ale nestíhal.

Na snímke veriaci na sídlisku Luník IX v Košiciach 14. septembra 2021. – Foto: tasr

Počas podujatia v rámci stretnutia Svätého Otca s rómskou komunitou nezaznamenal žiadne problémy. Podujatie na mieste pomáhalo organizovať aj 163 dobrovoľníkov.

Europoslanec Pollák: Boh nerobí rozdiely

Slovenský europoslanec Peter Pollák (OĽANO) považoval za veľkú česť privítať pápeža Františka v jednej z najchudobnejších rómskych lokalít. „Už pri prvom osobnom stretnutí s pápežom Františkom na Medzinárodnej púti Rómov v roku 2015 sa ma vo Vatikáne dotkli jeho slová, aby Rómovia stáli v centre pozornosti cirkvi. Dnes svoje slová naplnil,“ povedal s tým, že rómska komunita na Luníku IX je často odsudzovaná.

Podľa jeho slov prišiel pápež František na toto miesto šíriť posolstvo lásky, zmieru a pochopenia. „Prináša nádej pre chudobné rómske deti, ktoré si zaslúžia nielen pozornosť cirkvi, ale aj celej spoločnosti. Je pápežom, ktorý nedelí, ale spája. Jeho návšteva je aj odkazom pre všetkých veriacich, že Boh nerobí rozdiely, že Boh miluje všetkých, aj chudobných,“ doplnil. Táto návšteva mala podľa neho význam pre celé Slovensko.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svet si všimol Františka na Luníku IX: S čím vyšli britské, americké, francúzske či nemecké médiá?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti