eReport.sk
Igor Matovič, Jaroslav Naď a Marek Krajčí (všetci OĽaNO). Foto: tasr

Vláda rozhodla, ako zabojuje proti „hnusobe“. Pozrite si už schválené opatrenia, ktoré zavedú!


Vláda v nedeľu schválila uznesenie, na základe ktorého prijala viacero konkrétnych opatrení v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu. Prinášame vám doteraz zverejnené schválené body, týkajúce sa jednotlivých konkrétnych opatrení.

  • V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.
  • Urýchlene by sa malo spustiť týždenné sekvenovanie minimálne 500 náhodne vybraných pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19. Raz za dva týždne by sa mali pretestovať všetky pozitívne vzorky na prítomnosť mutácií britského a juhoafrického variantu.
  • Počas nasledujúcich troch týždňov je cieľom nových protipandemických opatrení zníženie mobility, spomalenie šírenia infekcie, zamedzenie importu nových mutácií a zredukovanie nárastu hospitalizácií. V prípade, že sa do 21. marca nedosiahne žiadaný efekt, pripraví sa zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny, takzvaný lockdown.
  • Stratégia očkovania sa aktualizuje na základe dostupných dát z klinického skúšania. Obnoví sa aj COVID automat v súlade s prijatou stratégiou testovania a ďalšími opatreniami. Testovanie by sa tiež malo zacieliť na osoby s príznakmi, v ohniskách a potenciálnych ohniskách.
  • Predškolská a školská dochádzka bude umožnená pre deti zamestnancov, ktorí musia chodiť do práce prezenčne. Ide o žiakov v materských školách (MŠ) a na prvom stupni základných škôl (ZŠ). Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami.
  • Osoby pozitívne testované na ochorenie COVID-19 nebudú môcť chodiť do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely. Navštíviť budú môcť v odôvodnenom prípade iba lekára alebo lekáreň. Doterajšiu výnimku, ktorá im umožňovala napríklad vstup do potravín, by mal od 8. maca zrušiť hlavný hygienik SR.
  • Výnimka na vychádzky do prírody mimo okres sa ruší. V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie. Platnosť všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania sa obmedzí na čas od 5.00 do 20.00 h. Od 20.00 do 1.00 h bude zachovaný zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie.
  • Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe pre ochorenie COVID-19, sa zavedie COVID-príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť (PN) a ošetrenie člena rodiny (OČR).
  • Na zlepšenie prednemocničného manažmentu pozitívnych pacientov sa pripraví verejne dostupná a zrozumiteľná informácia „Cesta pacienta s ochorením COVID-19“. Obsahovať bude odporúčania na domácu liečbu a zoznam kvalitných pulzných oxymetrov. Umožní sa bezodkladné nahlásenie pozitívne testovaných osôb všeobecnému lekárovi, uvádza sa v uznesení. Zlepšia sa aj kontroly dostupnosti lekárov zo strany vyšších územných celkov (VÚC).
  • Vláda zaviedla tiež kontroly nahlásenia pozitívneho pacienta u všeobecného lekára. Všeobecní lekári si podľa uznesenia aktualizujú štandardné postupy, upravia harmonogram ich ambulancie a zavedú povinnosť presnej evidencie komunikácie s pozitívne testovaným pacientom. Vláda urýchlene zaobstará terapeutické monoklonové protilátky na zníženie rizika hospitalizácie.
  • Predsedovia VÚC by mali zriadiť emaily, nonstop linku a webstránky na nahlasovanie nedostupnosti všeobecných lekárov. Starostovia a primátori by mali od 3. marca na svojom území zabezpečiť testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19.
  • Vládny kabinet odporúča starostom a primátorom, aby zabezpečili maximálne množstvo kontrol protiepidemických opatrení mestskou alebo obecnou políciou. Mali by tiež prijať potrebné opatrenia na zabezpečenie základných životných potrieb pre osoby pozitívne na ochorenie COVID-19.
  • Kontroly protiepidemiologických opatrení sa majú zintenzívniť. Pomáhať by pri nich mali aj vojaci, mestskí či obecní policajti. O výsledkoch kontrol a prípadných pokutách sa má pravidelne informovať. Vyplýva to z materiálov, ktoré v nedeľu schválila vláda na online rokovaní.
  • Minister vnútra má podľa uznesenia bezodkladne zabezpečiť „výrazné zvýšenie kontrol protiepidemiologických opatrení Policajným zborom“. Zintenzívniť by sa mali napríklad náhodné fyzické kontroly dodržiavania karantény. Spustiť by sa mala aj e-karanténa, a to hneď po jej sfunkčnení. Vyžadovať sa má striktné dodržiavanie minimálnej plochy 15 m2 na jedného zákazníka v predajniach. Zriadiť sa má aj nonstop linka, mail alebo webstránka na prípadné nahlásenie porušovania opatrení.
  • Zmeny a sprísnenie kontrol sa dotknú aj režimu na hraniciach. Výnimkou na cestu do a zo zahraničia má byť negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu vykonaného v Európskej únii, nesmie byť starší ako sedem dní. Výnimka sa vzťahuje aj na ľudí, ktorým zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu, na osoby po prekonaní ochorenia COVID-19 s dokladom nie starším ako tri mesiace a osoby zaočkované aj druhou dávkou vakcíny, od čoho uplynulo aspoň 14 dní.
  • Zaviesť by sa mala aj podmienka negatívneho testu nie staršieho ako 72 hodín pre vstup na Slovensko pre pendlerov zo susedných krajín. V rámci opatrení sa odporúča možnosť testovania priamo na hraničnom priechode. Po zavedení e-karantény by sa mala zaviesť možnosť výberu medzi domácou alebo štátnou karanténou

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda rozhodla, ako zabojuje proti „hnusobe“. Pozrite si už schválené opatrenia, ktoré zavedú!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: