eReport.sk
Cenzurovať je demokratické
Ilustračné foto odkazujúce na knihu Georga Orwella 1984. Zdroj: Unsplash.

Remišová chce zákonom „vypínať“ občanov i novinárov s iným názorom. Vitajte v demokratickej totalite!


Vitajte v totalite. Jediné, čo by za nejakých okolností mohlo byť úsmevné, je že ho pripravila Veronika Remišová. Vzdelaním bábkoherečka. Ktorá okrem toho, že jej strana je tak veľká, že nenazbiera ani dostatok poslancov, aby mala vlastný poslanecký klub v parlamente, a ktorá sa rada prezentuje svojim „ľudovým právnickým vzdelaním.“ Populárna je najmä pre neznalosť výšky DPH. Ale i pre iné veci.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Belousovová tvrdo o Čaputovej
  2. Blaha je blázon
  3. Nová strana Demokrati
  4. Celé medzinárodné spoločenstvo musí spraviť všetko pre to, aby sa mier vrátil do Európy, aby bolo rešpektované medzinárodné právo a vojnoví zločinci boli odsúdení a spravodlivo potrestaní.

Roky dávno minulé?

„Zmeny sprevádzali zásahy do každodenného života občana a ovplyvňovanie jeho myslenia a vedomia. To sa stretlo s odporom jednotlivcov i celých skupín občanov, z ktorých viacerí začali aktívne vystupovať proti novému režimu. Odpoveďou bola zvýšená perzekúcia a represia, pričom jej najvyššou formou boli politické procesy,“ uvádza Ústav Pamäti národa(ÚPN) na svojej stránke k rokom 1948- 1954.

Remišovej zákon

Detailnejšie rozobrala na Právnych listoch sudkyňa Jelinková Dudzíková. Hoci sa objavil v pripomienkovom konaní už teraz, účinnosť má nadobudnúť 1. septembra 2023. Mesiac pred voľbami.

Postihovať bude nielen novinárov, spravodajské online weby, ale i bežných ľudí. Zasahovať má do trestného i do správneho práva, Prečo ho teda pripravilo MIRRI a nie napríklad rezort spravodlivosti, je zatiaľ záhadou.

Obmedzenie slobody prejavu

Asi tak by sa návrh zákona mohol volať. Z dôvodovej správy vyplýva, že návrh zákona sa týka troch oblasti: rozšírenia definície nelegálneho obsahu a sprísnenie sankcií za jeho šírenie, zakotvenie právneho rámca na zásah štátu proti dezinformáciám a obmedzenia anonymity v online diskusiách.

Ako myšlienka to znie honosne, ako prax to vyzerá skôr ako stredoveký hon na čarodejnice.

Vitajte v totalite

Okrem toho, že trestný čin šírenia nelegálneho obsahu, sme tu mali naposledy pred rokom 1989, v ére samizdatu, človek by asi takýto návrh zákona nečakal ani v demokratickom zriadení. A v právnom štáte.

Za naše dane vznikne na úrade vlády SR akýsi útvar, ktorý bude sledovať, posudzovať a navrhovať trestať občanov, ktorí budú na internete diskutovať o „nevhodných témach.“ A „dezinformáciami ohrozovať našu demokraciu.“

Ministerstvo pravdy

Ako od Orwella. Aj keď sa zákon dotýka aj novinárov, a to do značnej miery, mainstream i novinárska obec mlčia. Ticho je i prezidentský palác. I „demokrat“ Heger. „Bojovník za dobro“ Matovič. A i predkladateľka Veronika Remišová. Zabudli sme? Tak si to pripomeňme ešte raz:

„Zmeny sprevádzali zásahy do každodenného života občana a ovplyvňovanie jeho myslenia a vedomia.“

Ak to isté ide robiť „demokratická vláda“ zrejme s požehnaním prezidentky, „ochrankyne demokracie,“ výsledok bude presne ten istý. Môžeme to volať „ochrana,“ “ liberálna demokracia,“ vždy, tak v roku 1948 ako v roku 1984, i v roku 2023 to bude len cenzúra.

A začiatok konca. Demokracie. Plurality názorov. Objektívnych informácií. Slobody prejavu a slobody slova. „Nám zbývá naděje, my byli jsme a budem,.“

Zdroj: Slovlex, Právne listy

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišová chce zákonom „vypínať“ občanov i novinárov s iným názorom. Vitajte v demokratickej totalite!

Odoberať
Upozorniť na
26 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne