eReport.sk
Peter Visolajský. Foto: tasr

Visolajský odkázal vláde: Dobrovoľné očkovanie ste nezvládli. Malo by byť povinné!

Tretia vlna nás valcuje a zdá sa, že Slovensku hrozí opäť po mesiacoch lockdown. V stredu má o tom rozhodnúť vláda. Na stole je ale aj otázka povinného očkovania. Lekár Peter Visolajský má na vládne riešenia boja s pandémiou jasný názor.

„Obávam sa, že časom aj tak dospejeme k rozhodnutiu, že inej cesty k záchrane životov niet, dovtedy nám však zbytočne umrie množstvo ľudí a bude nás to stáť obrovské financie. Preto čím skôr to spravíme, tým nižšiu cenu za toto poznanie zaplatíme,“ začal zostra.

Veľmi prísne opatrenia zaviedli v susednom Rakúsku. Nezaočkovaní Rakúšania sa dnes zobudili do lockdownu. A to je nie zďaleka koniec. Krajina oznámila, že od 1. februára zavedie povinné očkovanie proti covidu. „Ak sa k takémuto kroku rozhodlo Rakúsko s výrazne lepšou situáciou, o to viac by tak malo konať Slovensko, kde zbytočne na covid zomiera viac ľudí, kde máme podstatne slabšie nemocničné kapacity a ktorého ekonomika si nemôže dovoliť málo efektívne a veľmi drahé protipandemické opatrenia,“ myslí si lekár a šéf lekárskych odborov.

Jediným možným riešením pre Slovensko je podľa neho povinné očkovanie seniorov. „Tak ako pri iných povinných očkovaniach, ktoré na Slovensku už máme, tieto sú nariadené pre danú skupinu obyvateľov, ktorá je ohrozená konkrétnym ochorením najvýznamnejšie. Preto aj povinné očkovanie seniorov na koronavírus je oprávnené,“ argumentuje.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger (OĽANO).
  2. Von der Leyenová upozornila Čínu
  3. top1 Nicholsonová

Kompetentným odkázal, že dobrovoľné očkovanie žiaľ, nezvládli. „Preto čím skôr to spravíme, tým nižšiu cenu za toto poznanie zaplatíme,“ tvrdí lekár. Situácia je však vážna a tak očkovanie nie je jediná cesta. „Ak by sme aj zaviedli povinné očkovanie hneď od zajtra, zásadne to našej situácii na najbližšie týždne nepomôže a nemocnice a márnice sa budú plniť, až kým sa nevytvorí v populácii imunita po druhej dávke vakcíny,“ skonštatoval holý fakt. Dovtedy preto potrebujeme prijať opatrenia. „Na zvrátenie tejto situácie musíme zaviesť čím skôr obmedzenie mobility ľudí. To má zmysel len vtedy, ak získaný čas využijeme na zaočkovanie čo najviac ľudí, inak náš problém len veľmi draho presunieme do budúcnosti.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Visolajský odkázal vláde: Dobrovoľné očkovanie ste nezvládli. Malo by byť povinné!

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php