eReport.sk
Ministerstvo práce, foto:tasr

VIDEO Vláda poslala minimálne 7 miliónov eur z pandemickej pomoci schránkovým firmám!

Peniaze, ktoré mali byť určené na podporu zamestnanosti, zdá sa skončili vo vreckách majiteľov vymyslených schránkových firiem, ktoré nevykonávajú žiadnu činnosť. Informovalo o tom Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK).

Podvod za desiatky miliónov eur

„Nie je jasné, či tieto firmy vôbec niekoho niekedy zamestnávali. Napriek tomu mali však podpísané zmluvy o takzvanej „prvej pomoci“ s Úradom práce v Pezinku“, vyjadril sa reportér ICJK Tomáš Madleňák. ICJK avizuje, že sa malo jednať o minimálne 7 miliónov eur, ktoré boli odoslané do takýchto firiem. Táto suma však ani náhodou nemusí byť konečná. Na podvode zdá sa štát prerobil oveľa viac. „Podľa našich informácií však mohlo ísť až o 24 miliónov eur“, dodal Madleňák.

Zdroj: video:yt/investigativnecentrum J.K.

Reportéri sa dokonca snažili tieto firmy osobne nájsť, no nepochodili. V ich sídlach našli väčšinou len virtuálne sídla, čo sú v podstate schránky, ktoré si firmy prenajímajú za poplatok. S adresami však v skutočnosti nemajú nič spoločné. Viaceré z týchto firiem dokonca podľa ICJK nemajú ani len aktívnu schránku, teda za dané virtuálne sídlo neplatia. Keďže mnohé z týchto firiem za posledné roky neodovzdávali účtovné závierky, nemali ako preukázať pokles tržieb a nárok na covidovú pomoc. Otázkou teda je, že na základe čoho im bola táto pomoc vyplácaná.

Viac z domácej politiky:

  1. Milan Krajniak (Sme rodina)
  2. Podnikatelia apelujú na školy, aby reagovali na požiadavky pracovného trhu v predstihu.

Firmy s podozrivým zahraničným pozadím

Firmy majú naviac podozrivé zahraničné pozadie. „Všetky tieto firmy naviac vlastnia cudzí občania, väčšinou z Grécka, alebo z Chorvátska“, konštatuje Madleňák. Títo ľudia sa nenachádzajú na adresách trvalého pobytu a tieto adresy dokonca niekedy ani neexistujú.

Celým prípadom sa už zaoberajú slovenské orgány činné v trestnom konaní.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Vláda poslala minimálne 7 miliónov eur z pandemickej pomoci schránkovým firmám!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti