eReport.sk
Milan Krajniak (Sme rodina)
Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: tasr

VIDEO Krajniak necíti politickú zodpovednosť za zneužité milióny: Konal som, neodstúpim!

AKTUALIZOVANÉ – Má v tom, jasno! Minister práce zo Sme rodina Milan Krajniak neplánuje vyvodiť politickú zodpovednosť za to, že v rámci jeho rezortu mali byť zneužité viac ako dve desiatky miliónov eur. Išlo pritom o peniaze, ktoré boli vyčlenené na pandemickú pomoc. Štát ich cez úrady práce, ktoré spadajú práve pod Krajniakov rezort, posielala aj firmám zasiahnutým koronakrízou. Minister tvrdí, že sa zachoval najlepšie ako mohol, konal bezodkladne a preto z postu rezortného šéfa neodstúpi.

Podľa Krajniaka sú z podvodnej činnosti neoprávneného poskytovania štátnej pomoci z projektu prvá pomoc sú podozrivé štyri osoby, ktoré pracovali na pezinskom úrade práce. Išlo o bežných úradníckych pracovníkov, nie o manažérov, a úrad už s nimi pracovný pomer ukončil. Tieto štyri osoby falšovali listiny, podpisy aj výsledky kontrol.

“Neexistujúca žiadosť bola kompetentnou osobou označená ako relevantná žiadosť. Bol sfalšovaný podpis a bol sfalšovaný výsledok kontroly,” vymenoval Krajniak. Dodal, že pri všetkých platbách sa automaticky robí finančná kontrola, pri ktorej sa zisťuje, či má subjekt zaplatené dane, sociálne a zdravotné odvody, či nemá nedoplatky a či nie je na listine nelegálnych zamestnávateľov alebo v úpadku.

O podozrivých platbách prišla prvá informácia 20. augusta

“Táto kontrola prebehla. Ale zodpovedná osoba – napriek tomu, že systém jej to vyhodil a videla, že nespĺňa táto žiadosť predpoklady na to, aby bola vyplatená – tak v systéme napísala, že žiadosť je OK,” povedal minister.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie k odhaleniu zneužívania systému príspevkov na ochranu pracovných miest žiadateľmi v Bratislave 22. októbra 2021. – Foto: tasr

Minister chronologicky vysvetlil, že 20. augusta tohto roka dostal informáciu o tom, že na pezinskom úrade práce boli identifikované podozrivé platby. “Po komunikácii s riaditeľom úradu práce v Pezinku som okamžite kontaktoval ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a vtedajšieho policajného prezidenta Petra Kovaříka, kde som ich informoval o týchto podozreniach a požiadal som ich, aby určili styčnú osobu, ktorá by komunikovala s riaditeľom úradu práce v Pezinku o ďalšom postupe,” povedal Krajniak. Ešte v ten deň bolo podľa jeho slov podané trestné oznámenie.

Krajniak pripomenul, že vymenil aj šéfa ÚPSVR

Krajniak hneď nariadil vykonanie kontroly na pezinskom úrade práce, ktorá sa realizovala medzi 23. a 30. augustom. Hneď po nej bolo podané druhé, doplňujúce trestné oznámenie. “Na základe týchto skutočností som pristúpil k 1. septembru k výmene generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR),” podotkol minister s tým, že to nebolo pre to, lebo by mal podozrenia, že by vtedajší riaditeľ bol do podvodných konaní zapletený, ale preto, aby celoslovenskú kontrolu vykonal už nový riaditeľ Karol Zimmer.

Z tejto celoštátnej kontroly vyplynulo 339 podozrivých žiadostí, ktoré mali nejaké podobné črty s tými pezinskými. Pri žiadnom inom úrade okrem toho v Pezinku sa však podvodné konanie nepotvrdilo.

Minister tvrdí, že spravil všetko, tak ako mal

Minister tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní (OČTK) ho požiadali, aby médiá do tohto času neinformoval, pretože by to mohlo narušiť vyšetrovanie. Povolenie dostal až teraz. Na otázku, či z toho vyvodí osobnú zodpovednosť povedal, že na to nevidí dôvod, pretože spravil všetko tak, ako mal, a aj v súčasnosti by zvolil úplne rovnaký postup.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
  2. Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico.
  3. Zuzana Čaputová.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Krajniak necíti politickú zodpovednosť za zneužité milióny: Konal som, neodstúpim!

Odoberať
Upozorniť na
guest
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport