eReport.sk
FOTO TASR - Michal Svítok

VIDEO Tragickú streľbu budú možno vyšetrovať ako terorizmus. Má pomôcť Europol aj FBI


Šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko nevylúčil prekvalifikovanie skutku tragickej streľby v Bratislave na trestný čin terorizmu. Aktuálne ju vyšetrujú ako úkladnú vraždu. Potvrdil, že dôvodom útoku mala byť nenávisť k osobám s inou sexuálnou orientáciou. So spoluprácou pri vyšetrovaní má pomôcť Europol aj FBI.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Boris Kollár ukazuje svoj viacročný status v televíznom štúdiu, za ktorý ho médiá aj politici kritizujú aj dnes.
 2. Policajná páska na nábreží Dunaja po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022.
 3. Sanitka preváža do nemocnice údajného strelca po streľbe v meste Raleigh.
 4. György Gyimesi (OĽANO) a Jana Bittó Cigániková (SaS) v televíznom štúdiu.
 5. Policajti na lodi prehľadávajú nábrežie Dunaja po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022.
 6. Na kombosnímke miesto streľby v centre Bratislavy a údajný páchateľ, ktorý tam zabil dvoch ľudí.
 7. Na snímke policajti vyšetrujú na mieste streľby v americkom štáte Severná Karolína 13. októbra 2022.
 8. Na archívnej snímke z 22. septembra 2022 šíriteľ konšpiračných teórií Alex Jones na súde.
 9. Na videosnímke mladík, ktorý si hovorí Lukas, nešetril počas verejného vyhlásenia v centre Bratislavy vulgarizmami.
 10. Bláznivý Apríl?
 11. Ozbrojená policajná jednotka NAKA počas aktuálneho zásahu s názvom COLD CASE.

Vyšetrovateľ NAKA podľa jeho slov v najbližšom čase zmení právnu kvalifikáciu stíhaného skutku na „obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy spáchaný z osobitného motívu, a to z nenávisti voči skupine osôb a jednotlivcovi pre ich skutočnú alebo domnelú sexuálnu orientáciu“. Z vyšetrovania nevyplýva, že by sa páchateľ s poškodenými poznal.

Prekvalifikovanie skutku

„Nie je vylúčené, že vzhľadom na doteraz získané dôkazy, ktoré sú ešte predmetom analýzy, príde k prekvalifikovaniu skutku na trestný čin terorizmu,“ podotkol Daňko. Priblížil, že po stredajšej (12. 10.) tragickej streľbe bola realizovaná rozsiahla pátracia akcia. Telo podozrivého bolo nájdené vo štvrtok (13. 10.) ráno.

Zdroj: youtube

V tejto súvislosti bolo podľa jeho slov začaté trestné stíhanie za prečin usmrtenia a zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Páchateľ mal použiť dve strelné zbrane, ktoré sú v legálnej držbe príbuzného. V minulosti mal byť niekoľkokrát s príbuzným na strelnici.

Neboli žiadne indície

Prvý viceprezident Policajného zboru SR Branko Kišš poukázal na to, že polícia nemala pred tragickou streľbou žiadne informácie o tom, že by páchateľ inklinoval k násilnému extrémizmu. Nechcel sa zatiaľ vyjadrovať k tomu, či mal mať komplicov. Posudzuje sa však možná trestná zodpovednosť iných osôb.

Možnosť monitorovať je iluzórna

Podľa špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica je predstava o možnostiach monitorovať komunikáciu zradikalizovaných osôb na uzavretých fórach iluzórna. „V takýchto prípadoch sa budeme musieť spoliehať na informácie od občanov, rodičov, od škôl,“ podotkol.

Rodičia o streľbe vedeli

Páchateľ mal prísť po streľbe na určitý čas domov, kde sa mal stretnúť s rodičmi. „Mali vedomosť o streľbe po tom, ako páchateľ prišiel po skutku domov. Žiaľ, túto skutočnosť niekoľko hodín neoznámili Policajnému zboru. Dokonca v situácii, keď im muselo byť zrejmé, že jedna z alternatív, o ktorej ich syn uvažuje, je samovražda,“ povedal Lipšic.

 V centre Bratislavy na Zámockej ulici došlo v stredu večer pred podnikom, ktorý navštevuje LGBTI+ komunita, k streľbe. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho našla na druhý deň ráno mŕtveho. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra.

Zdroj: youtube, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Tragickú streľbu budú možno vyšetrovať ako terorizmus. Má pomôcť Europol aj FBI

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne