eReport.sk
Ozbrojená policajná jednotka NAKA počas aktuálneho zásahu s názvom COLD CASE.
Ozbrojená policajná jednotka NAKA počas aktuálneho zásahu s názvom COLD CASE. Zdroj: fb/policiaslovakia

ÚŠP: V kauze emisie boli obvinené tri osoby, nikoho nezadržali

 V kauze emisie obvinili tri osoby, P.H., P.S. a N.H., za obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný organizovanou skupinou. Bola tým spôsobená škoda najmenej 47 miliónov eur. Žiadne osoby neboli zadržané. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ozbrojená policajná jednotka NAKA počas aktuálneho zásahu s názvom COLD CASE.
  2. NAKA opäť zlyhala?
  3. Policajti po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022.

Polícia spresnila, že dvaja obvinení sú bývalí vysokopostavení predstavitelia ministerstva a ďalšou je fyzická osoba. Podvodu sa mali dopustiť tým, že v roku 2008 zabezpečili predaj emisných kvót v prospech spoločnosti Interblue Group, Llc., „predstierajúc objektivitu, nestrannosť, uskutočnenie riadneho procesu jednania s ostatnými záujemcami a predstierajúc konanie v záujme SR predať kvóty čo najvýhodnejšie, čo však bolo v príkrom rozpore s ich krokmi.“

V trestnej veci dozorovanej Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Generálnej prokuratúry SR označovanej ako ‚emisie‘ v utorok Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala úkony na účel zabezpečenia dôkazov o páchanej trestnej činnosti.“

Jana Tökölyová, hovorkyňa ˇUŠP

Polícia v utorok ráno informovala, že NAKA zasahuje na viacerých miestach stredného a západného Slovenska. Prehľadáva domy a iné priestory v rámci policajnej akcie „Cold Case“ súvisiacej s kauzou emisie.

Inreblue Group

Sporný predaj emisných kvót oxidu uhličitého americkej spoločnosti Interblue Group, ktorá sídlila v garáži, je z roku 2008. Slovensko vtedy predalo 15 miliónov ton za cenu 5,05 eura za tonu, pričom okolité krajiny ich predávali výhodnejšie. Na tom, že emisie predala do Japonska, mala zarobiť 47 miliónov eur.

Švajčiarska spoločnosť Interblue Group AG, ktorá sa považuje za nástupcu Interblue Group, podala žalobu na súd, v ktorej MŽP žalovala o viac ako 34 miliónov eur za to, že jej nepredal aj ďalšie kvóty. Envirorezort tento rok súd vyhral.

Minulosť

Polícia viedla trestné stíhanie v kauze predaja emisií aj v minulosti. Trestné stíhanie sa začalo v polovici decembra 2009 na základe trestného oznámenia, zastavili ho v septembri 2013. Vyšetrovanie kauzy ukončil prokurátor Generálnej prokuratúry SR v júni 2014, keď dospel k záveru, že predaj, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie, sa síce stal, ale nie je trestným činom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ÚŠP: V kauze emisie boli obvinené tri osoby, nikoho nezadržali

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre