eReport.sk
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Foto: tasr

Korčok odkázal Orbánovi: Nič také ako bruselské sankcie neexistuje!

Vyhlásenia a postoj Maďarska k vojne na Ukrajine výrazne zužujú priestor pre kooperáciu krajín Vyšehradskej skupiny (V4) v zahraničnopolitických otázkach. Po štvrtkovom rokovaní vlády to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Reagoval tak na oznámenie maďarského premiéra Viktora Orbána o vyhlásení stavu vojnovej hrozby a jeho argumentáciu, ktorá sa týka nielen existencie vojnového konfliktu, ale aj bruselských sankcií, spôsobujúcich podľa jeho slov „ekonomický rozvrat a drastické zvyšovanie cien“. Korčok to považuje za neadekvátne a nekorektné formulácie.

„Nič také ako bruselské sankcie neexistuje. Sú to sankcie, ktoré prijímajú členské štáty Európskej únie ako odpoveď na ruskú agresiu,“ zdôraznil Korčok. Pripustil, že Maďarsko má úplne odlišný postoj k hodnoteniu vojny na Ukrajine, než je to v prípade ďalších troch krajín V4. „My nie sme vo vojne, ale táto vojna sa nás bytostne týka,“ upozornil Korčok na totožný postoj SR, Českej republiky i Poľska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 24. mája 2022 príslušníci ukrajinskej teritoriálnej obrany trénujú na predmestí Odesy počas 90. dňa ruskej invázie na Ukrajinu.
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán.
  3. Na ilustračnej snímke z videa ruský vojak (vpravo) prehľadáva ukrajinských bojovníkov z Azovstaľu.
  4. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán
  5. Viktor Orbán na snímke z videa, na ktorom vyhlásil v Maďarsku stav vojnovej hrozby.

Myslí si, že ak by každá krajina EÚ preukazovala rovnaký postoj ako Maďarsko, že „vojna sa jej netýka“, bol by už na východných hraniciach SR iný susedný štát ako Ukrajina.

O spolupráci V4 si Korčok myslí svoje

Napriek postoju Maďarska nechce Korčok hovoriť o rozpade V4. Myslí si, že zhodu stále možno nájsť v oblasti vnútornej kooperácie medzi členskými štátmi, smerom k zahraničnopolitickým otázkam sa však pocit jednoty celej Vyšehradskej skupiny stráca. „Ja nevidím motiváciu vyvárať dojem, že V4 úzko spolupracuje v zahraničnopolitických otázkach,“ skonštatoval Korčok.

Orbán: Sankcie vedú k drastickému zvyšovaniu cien

Maďarská vláda v súlade s ústavou vyhlásila s platnosťou od stredy (25. 5.) stav vojnovej hrozby. Oznámil to premiér Viktor Orbán vo videozázname zverejnenom v utorok večer na Facebooku. Šéf maďarskej exekutívy vyhlásil, že vojna na Ukrajine, „ktorej koniec nik nevidí“, znamená priebežnú hrozbu pre Maďarsko, ohrozuje fyzickú bezpečnosť, ale je aj hrozbou bezpečnosti dodávky energií pre hospodárstvo i rodiny, ako aj pre ich materiálnu bezpečnosť. „Vidíme, že bruselské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšovaniu cien,“ povedal Orbán.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Korčok odkázal Orbánovi: Nič také ako bruselské sankcie neexistuje!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti