Asi oľutovali, že ho do Bratislavy pozvali. Aleksandar Vučič, prezident Srbska, sa vo svojom prejave počas bezpečnostnej konferencie GLOBSEC na tému vzťahov EÚ a jeho vlasti nezdráhal hovoriť o aktuálnych horúcich témach tak, ako ich sám cíti zo svojej pozície. V súvislosti s vojnou na Ukrajine otvoril témy, ktoré sú zo strany našej vládnej koalície považované za šírenie prokremeľskej propagandy. „Nemali ste ma sem volať, pretože ja rozhodne nepatrím k hlavnému politickému prúdu,“ aj toto odkázal organizátorom z GLOBSEC-u vo svojom vystúpení v našom hlavnom meste.
Srbsko ešte minulú nedeľu (29. 5.) oznámilo, že sa s Ruskom dohodlo na podmienkach nového dlhodobého kontraktu, ktorý krajine zabezpečí dostatok plynu na budúcu zimu. Belehrad sa od ruského útoku na Ukrajinu snaží opatrne lavírovať medzi západom a Moskvou.
„Zďaleka najlepšie podmienky v Európe“
Srbský prezident Aleksandar Vučič v tejto súvislosti vyhlásil, že jeho krajina má „zďaleka najlepšie podmienky v Európe“. „V tejto chvíli je to takmer tretina z toho, čo hocikto iný v Európe bude platiť a v zime to bude asi desatina“ toho, čo budú platiť ostatné krajiny. Dodal, že nová dohoda zabezpečí, aby Srbsko malo „bezpečnú zimu pokiaľ ide o dodávky plynu“.
Mohlo by vás zaujímať:
Správa, ktorú v poslednú májovú nedeľu zverejnila agentúra TASR uviedla, že Srbsko je aktuálne takmer úplne závislé od dodávok ruských energií a denne dováža z Ruska okolo 6 miliónov metrov kubických plynu. Moskva takisto vlastní väčšinový podiel v srbskej ropnej a plynárenskej spoločnosti NIS.
Zmluvu s Rusmi podpísal na tri roky
Vučič pred týždňom tiež uviedol, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom hovoril o možnom rozšírení zásobníkov plynu v Srbsku. Aj keď Belehrad odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu v OSN, k sankciám voči Moskve sa nepripojil. V Bratislave počas konferencie GLOBSEC-u vo svojom prejave zdôraznil, že toto odsúdenie politiky Putina bol pre neho značný risk. Pripomíname, že svojim prejavom organizátorom GLOBSEC-u „neulahodil“ ani šéf indickej diplomacie Subrahmanyam Jaishankar, podrobnosti nájdete na TOMTO MIESTE.
„Nová trojročná srbská zmluva o dodávkach plynu s Ruskom pokryje približne 65 percent spotreby krajiny,“ uviedol podľa agentúry Reuters prezident Vučič na konferencii Globsec 2022 Bratislava Forum.
„Robíme všetko pre to, aby sme diverzifikovali dodávky plynu, a pracujeme na tom, aby sme zistili, ako môžeme získať viac plynu z plynovodu a z iných zdrojov,“ vysvetlil Vučič v Bratislave.
„Mnohí naši voliči sa obrátili proti nám“
Týdenník Trend na svojom webe informoval, že Vučiča chce, aby bolo Srbsko súčasťou EÚ. „Nikto nechce počuť tieto slová a je veľmi ťažké viesť racionálne rozhovory, ale naším cieľom je stať sa členom EÚ. Máme rozdielne názory na otázku postavenia Kosova a niektorých členov EÚ. Na inaugurácii som hovoril o dôležitosti dosiahnutia kompromisu s Prištinou a považujeme to za veľmi dôležité,“ vysvetlil sa srbský prezident.
Členka čestnej stráže stojí pri srbskej vlajke počas inaugurácie srbského prezidenta Aleksandara Vučiča do funkcie na druhé funkčné obdobie pred budovou parlamentu v Belehrade v utorok 31. mája 2022. – Foto: tasr/ap
Vučič sa vrátil aj k svojmu víťazstvu v prezidentských voľbách. Iba nedávno, v utorok 31. mája, totiž zložil prísahu na druhé funkčné obdobie. Uviedol, že v prvom kole zvíťazil so ziskom 61 percent platných hlasov, zatiaľ čo jeho strana v parlamente získala 43 percent, pričom víťaz na druhom mieste získal len 12 percent. „Otázkou je, ako sa stalo, že viac hlasov získali pravicové strany. Bolo to najmä pre vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou. Mnohí naši voliči sa obrátili proti nám, pretože sme hlasovali za odsúdenie ruského útoku na Ukrajinu, nie preto, že nemajú radi Ukrajinu, ale preto, že si pamätajú, že Srbsko bolo bombardované 19 krajinami NATO, a stále hovoria, že vy ste sa tak na západe nesprávali, keď ste bombardovali Srbsko,“ cituje podľa Trendu slová Alexandra Vučiča srbský spravodajský server b92.net.
„Rusko a Čína vždy podporovali celistvosť Srbska“
A čo povedal ešte k vojne na Ukrajine? „Jasne sme odsúdili to, čo sa deje na Ukrajine,“ zdôraznil Vučič a zopakoval, že Srbsko zatiaľ neuvalilo sankcie na Rusko. „Musíte pochopiť našu pozíciu a najmä to, že Rusko a Čína vždy podporovali územnú celistvosť Srbska,“ pripomenul.
Vučič síce zdôraznil, že Srbsko sa nezúčastní na vojne na Ukrajine, zároveň sa však opýtal sa, kto pomohol Srbsku v roku 1999. „Používal sa rovnaký naratív ako teraz, niekto na druhej strane teraz hovorí, že to robí, aby zabránil genocíde. Nemali ste ma sem volať, pretože ja rozhodne nepatrím k hlavnému politickému prúdu,“ konštatoval srbský prezident.
Keď sa Vučiča moderátora opýtal, či teraz, keď Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko požiadali o členstvo v EÚ, Srbsko využije tento moment na urýchlenie svojho procesu, Vučič reagoval, že Srbsko sa poučilo, a že do Bruselu pôjdu všetci predstavitelia západného Balkánu. „Povieme im, že musíme urýchliť procesy, pretože naši ľudia sú unavení z počúvania tých istých príbehov a z toho, že sa nič nedeje, a že teraz očakávame, že sa niečo zmení a že Srbsko bude ochotné plniť si svoje povinnosti,“ povedal.
O proruských protestoch v Srbsku
Keď prezident hovoril o proruských protestoch v Srbsku, požiadal publikum o možnosť si zavtipkovať: „Viete, keď si zadáte moje meno do Googlu, uvidíte nedávnu správu, že sa konali proruské protesty, ktoré organizoval Vučičov režim… ale bol to aj protest proti mne, pretože som zradil Rusko, a keď sme nedávno dosiahli dohodu s Ruskom o plyne, západné médiá písali, že sme porušili sankcie. Aké sankcie, veď za plyn žiadne sankcie nie sú?“
Chce, aby Srbsko ostalo vojensky neutrálne
Vučič tiež povedal, že Srbsko nemá problém s tými, ktorí chcú vstúpiť do NATO, ale „naša krajina má vlastnú politiku, ktorou je vojenská neutralita“. A spomenul aj generálneho tajomníka Aliancie: „Stoltenberg žil v Belehrade ako dieťa a veľmi nám pomohol prekonať niektoré nedorozumenia.“
Vučič sankcie odmieta: Ublížime iba sebe
Prišlo aj na tému sankcií voči Ruskej federácii. Vučič vyhlásil, že keby sa ho niekto opýtal, ponúkol by radu, ale nikto sa ho na nič nepýtal. „Neverím v politiku sankcií. Nemôžeme ublížiť nikomu okrem seba a robíme všetko pre to, aby sme to nerobili,“ spresnil svoj postoj prezident Srbska.
VIDEO Vystúpenie Alexandara Vučiča na bezpečnostrej konferencii v Bratislave
Zdroj: youtube/ tanjug news agency official
GLOBSEC je nepolitická mimovládna organizácia so sídlom v Bratislave. Jej hlavná aktivita je od roku 2005 každoročné organizovanie GLOBSEC Bratislava Global Security Forum. Medzi iné projekty patrí konferencia Tatra Summit o európskych záležitostiach alebo Chateau Béla Central European Strategic Forum. Jej think tank zvaný GLOBSEC Policy Institute prezentuje širokú výskumnú oblasť založenú. Hlavné produkty sú politické štúdie a analýzy rozličných tém v oblasti medzinárodnej politiky a bezpečnosti. Od roku 2016 je GLOBSEC nielen názov jedného z piatich top fór pre medzinárodnú bezpečnosť vo svete, ale tiež legálna entita a organizátor fóra, informuje otvorená internetová encyklopédia wikipédia.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Prezident Vučič nepotešil aktivistov z GLOBSEC-u: Kto pomohol Srbsku v roku 1999?