eReport.sk
Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti.
Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti. Zdroj: tasr

Srbsko sa poistilo: S Ruskom sa dohodlo na dlhodobom kontrakte na dodávky plynu

Srbsko v nedeľu oznámilo, že sa s Ruskom dohodlo na podmienkach nového dlhodobého kontraktu, ktorý krajine zabezpečí dostatok plynu na budúcu zimu. Belehrad sa od ruského útoku útoku na Ukrajinu snaží opatrne lavírovať medzi západom a Moskvou.

Poistilo si dodávky plynu

Podrobnosti kontraktu budú zverejnené v najbližších dňoch, uviedol srbský prezident Aleksandar Vučič, podľa ktorého má jeho krajina „zďaleka najlepšie podmienky v Európe“. „V tejto chvíli je to takmer tretina z toho, čo hocikto iný v Európe bude platiť a v zime to bude asi desatina“ toho, čo budú platiť ostatné krajiny. Dodal, že nová dohoda zabezpečí, aby Srbsko malo „bezpečnú zimu pokiaľ ide o dodávky plynu“.

Srbsko patrí medzi najviac závislé krajiny od dodávok z Ruska

Srbsko je aktuálne takmer úplne závislé od dodávok ruských energií a denne dováža z Ruska okolo 6 miliónov metrov kubických plynu. Moskva takisto vlastní väčšinový podiel v srbskej ropnej a plynárenskej spoločnosti NIS.

Bude vás zaujímať:

  1. plynovod Vojany Užhorod
  2. Srbský prezident Aleksandar Vučič

Vučič tiež uviedol, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom hovoril o možnom rozšírení zásobníkov plynu v Srbsku. Aj keď Belehrad odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu v OSN, k sankciám voči Moskve sa nepripojil.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Srbsko sa poistilo: S Ruskom sa dohodlo na dlhodobom kontrakte na dodávky plynu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti