eReport.sk
Maďarské deti na tribúnach počas futbalového zápasu Anglicko - Maďarsko.
Maďarské deti na tribúnach počas futbalového zápasu Anglicko - Maďarsko. Zdroj: twitter.com/zoltanspox

VIDEO Orbánova vláda sa rázne zastala svojich detí a odkázala do Británie aj USA: Ste idioti!

Otvárací zápas 3. skupiny A-divízie futbalovej Ligy národov priniesol veľké prekvapenie. Reprezentanti Maďarska zdolali v Budapešti favorizované Anglicko 1:0, nad Albiónom zvíťazili prvýkrát od MS 1962 v Čile. Okrem výsledku, za ktorý maďarských reprezentantov verejne pochválil aj predseda vlády Viktor Orbán, zaujali aj deti na tribúnach štadióna v Budapešti.

Stretnutie ešte pred výkopom poznačilo správanie domácich fanúšikov, keď vypískali anglických hráčov, ktorí si kľakli na vyjadrenie nesúhlasu s rasizmom. Tými domácimi fanúšikmi boli však predovšetkým deti do 14 rokov.

Reportér z USA: Niečo medzi piskotom a škrekotom

Maďarský futbalový zväz (MLSZ) totiž už čelí trestom od Európskej futbalovej únie (UEFA) a Medzinárodnej futbalovej únie (FIFA) za správanie priaznivcov počas vlaňajších majstrovstiev Európy a kvalifikácie MS v Katare. Obe organizácie potrestali Maďarsko zákazom divákov na domácich dueloch vrátane toho sobotného proti Anglicku. MLSZ však využil výnimku a pustil naň 30.000 detí v sprievode 3000 dospelých.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pohľad na čerpaciu stanicu v maďarskej Rajke
  2. Malí fanúšikovia na tribúne pred futbalovým zápasom 1. kola Ligy národov Maďarsko - Anglicko v Budapešti 4. júna 2022.
  3. Na archívnej luxemburský premiér Xavier Bettel.
  4. Vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou pred parlamentom v Budapešti za účasti maďarského prezidenta Jánosa Ádera sa začali v sobotu 4. júna 2016 oficiálne podujatia Dňa spolupatričnosti.
  5. Orbán výrazne zmenil postoj
  6. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

„Netuším, prečo sa diváci zachovali takto. Mladí fanúšikovia pritom často ani nevedia, prečo to robia. Ovplyvňujú ich starší. Stále sa s tým stretávam aj na našich štadiónoch,“ povedal k incidentu bezprostredne po zápase tréner Gareth Southgate.

To však nebola zďaleka jediná ani posledná reakcia na vypískanie Albiónu detským publikom. Situáciu, ako napísal denník Pravda, rozpitvala aj britská tlač, podľa ktorej sa „trest za rasizmus sa minul účinku.“ Britskí novinári pripomenuli iné maďarské prešľapy z minulosti, napríklad ako vlani dav maďarských fanúšikov zosmiešňoval anglických hráčov tmavej pleti.

A takéto boli podľa Pravdy po zápase titulky v médiách:

  • BBC: Kľačiaci anglickí hráči boli zosmiešňovaní maďarským davom. Väčšinou deťmi.
  • Daily Mail: Maďarské detské publikum pískalo na kľačiacich Angličanov. Využilo medzeru v pravidlách.
  • The Guardian: Anglicko nečakane zakoplo na ceste do Kataru pred očami detí.
  • The Sun: Školáci vypískali kľačiace anglické hviezdy.

VIDEO Krátke video zachytáva ohlušúci piskot maďarských detí na štadióne v Budapešti

Zdroj: yt/football fans corner

Do maďarských detí sa pustili aj Američania. Reportér americkej televízie ESPN ich správanie opísal podľa slovenského webu takto: „Nebolo to klasické bučanie. Detský hlas nevie vyprodukovať takú hlbokú tóninu. Bolo to niečo medzi piskotom a škrekotom.“ Americký portál Soccernet zverejnil komentár, ktorý označil správanie maďarských školákov dokonca za „choré gény“.

Kouč Angličanov: Vyzerá to tak, že to majú to vrodené

„Je to vina rodičov, že nevzdelávajú deti aj v tejto oblasti. Vedeli deti vôbec, na čo pískajú? Čo pokľaknutie znamená? Nech sa najskôr spýtajú rodičov,“ komentoval Soccernet, ktorý sa zjavne pridal k neskoršiemu vyhláseniu kouča Angličanov, ktorý povedal toto: „Vyzerá to tak, že podobné reakcie majú tieto deti vrodené. Netolerancia je naďalej okolo nás a my práve preto s kľačaním neprestaneme.“

„Bučanie, pískanie či iné prejavy protestu voči pokľaknutiu nie sú v rozpore s pravidlami UEFA. Maďari sa tak nemusia báť ďalšieho trestu od strešného orgánu európskeho futbalu,“ informovala Pravda.

„Nemôžete ich obviňovať z politického prejavu“

Samozrejme, hore spomínanú kritiku detí si všimla aj maďarská vláda, ktorá sa ich rázne zastala. Tvrdí, že ich nemožno „obviňovať zo žiadneho druhu politického prejavu“. Štátny tajomník pre medzinárodnú komunikáciu a vzťahy Zoltán Kovács nazval kritikov maďarských detí doslova idiotmi. „Každý, kto si myslí, že deti navštevujúce futbalový zápas v Budapešti môžu byť obviňované z akéhokoľvek politického prejavu, je skutočne idiot,“ napísal na Twitteri a dodal: „Gratulujem nášmu národnému tímu, potlesk 35-tisíc deťom.“

Zdroj: twitter.com/zoltanspox

Maďarský premiér sa ešte v piatok (4.6.) poďakoval futbalistom za výsledok, ktorým reprezentácia našich južných susedov prelomila 60-ročný pôst, čo sa triumfu nad Angličanmi týka. Urobil to spôsobom, ako keď nedávno komentoval vlastný volebný úspech: „Maďarsko-Anglicko 1:0. Možno to vidieť aj z Mesiaca. Chlapci, bolo to pekné!“

Zdroj: fb/orbanviktor


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Orbánova vláda sa rázne zastala svojich detí a odkázala do Británie aj USA: Ste idioti!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie