tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na archívnej luxemburský premiér Xavier Bettel.
Na archívnej luxemburský premiér Xavier Bettel. Foto: tasr

Luxemburský premiér zúri, má ťažké srdce na Orbána: To, čo sa stalo s Kirillom, je neprijateľné!

Luxemburský premiér Xavier Bettel označil vyradenie hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla, z nového zoznamu sankcií Európskej únie na poslednú chvíľu za „neprijateľné“.

Maďarská vláda vyjadrila nesúhlas s Kirillovým zaradením niekoľko dní po stretnutí lídrov EÚ v Bruseli, na ktorom schválili šiesty balík sankcií voči Rusku zahŕňajúci aj čiastočný zákaz dovozu ruskej ropy.

Maďarsko sa postavilo proti zaradeniu patriarchu Kirilla na čiernu listinu z dôvodu náboženskej slobody.

„To, čo sa stalo tento týždeň s Kirillom, je neprijateľné,“ povedal Bettel v piatok pre spravodajskú stanicu Euronews na kongrese európskej politickej strany ALDE (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu) v Dubline.

Vylúčenie Kirilla bolo už druhým ústupkom Maďarsku

Maďarsko sa postavilo proti zaradeniu patriarchu Kirilla na čiernu listinu z dôvodu náboženskej slobody. Brusel a ďalšie vlády však považujú Kirilla za vojnového propagandistu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Viktor Orbán.
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Maďarský premiér Viktor Orbán hovorí k svojim priaznivcom počas volebnej noci po parlamentných voľbách a referende o zákone na ochranu detí , 3. apríla 2022 v Budapešti.
  4. Vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou pred parlamentom v Budapešti za účasti maďarského prezidenta Jánosa Ádera sa začali v sobotu 4. júna 2016 oficiálne podujatia Dňa spolupatričnosti.
  5. Na kombosnímke zľava Milan Krajniak a Peter Pellegrini.
  6. Na archívnej snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki.
  7. Na archívnej snímke vyústenie ropovodu Družba v rafinérii Slovnaft v Bratislave v stredu 1. júna 2022.
  8. Maďarské deti na tribúnach počas futbalového zápasu Anglicko - Maďarsko.
  9. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

V kázni, ktorú predniesol začiatkom mája, Kirill vyhlásil, že „Rusko nikdy na nikoho nezaútočilo“. Až po tom, ako bolo patriarchovo meno vyňaté zo sankčného zoznamu, mohli veľvyslanci schváliť nový súbor sankcií EÚ.

Pri otázke týkajúcej sa tejto výnimky bol Bettel ústretovejší a uviedol, že toto ustanovenie má riešiť obavy všetkých vnútrozemských krajín, ako je Česko, ktoré sú do veľkej miery závislé od ruskej ropy.

Vylúčenie Kirilla bolo už druhým ústupkom v súvislosti so sankciami, ktorý si Maďarsko tento týždeň vymohlo od Únie. V pondelok si maďarský premiér Viktor Orbán výmenou za schválenie námorného ropného embarga zabezpečil časovo neobmedzenú výnimku pre ropovody, pripomína Euronews.

Pri otázke týkajúcej sa tejto výnimky bol však Bettel ústretovejší a uviedol, že toto ustanovenie má riešiť obavy všetkých vnútrozemských krajín, ako je Česko, ktoré sú do veľkej miery závislé od ruskej ropy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Luxemburský premiér zúri, má ťažké srdce na Orbána: To, čo sa stalo s Kirillom, je neprijateľné!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku