eReport.sk
Vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou pred parlamentom v Budapešti za účasti maďarského prezidenta Jánosa Ádera sa začali v sobotu 4. júna 2016 oficiálne podujatia Dňa spolupatričnosti.
Slávnostný akt vztyčovania maďarskej vlajky pred parlamentom v Budapešti 4. júna 2016. Foto: tasr

Orbánov štátny tajomník: Neexistuje mesto či obec, v ktorej žijú Maďari, kde by si nepripomínali Trianon

Maďari si v sobotu Dňom národnej spolupatričnosti pripomínajú podpísanie Trianonskej mierovej zmluvy z roku 1920. Agentúra MTI v tejto súvislosti uviedla, že podmienky trianonského mieru boli prijaté na mierovej konferencii 1919-20 v Paríži, na ktorej víťazné mocnosti rozhodli o novom poriadku Európy. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

MTI pripomína, že vedúci maďarskej delegácie Albert Apponyi 16. januára 1920 prezentoval maďarský postoj, v rámci ktorého prostredníctvom dokumentov a máp vykreslil geografickú situáciu obyvateľstva. Použil historické i právne argumenty, ktoré ale neovplyvnili priebeh mierových rokovaní. Podmienky mieru odovzdali maďarskej delegácii v máji 1920. Členovia tejto delegácie po ich prečítaní odstúpili z funkcií.

Cieľom je posilnenie pocitu národnej spolupatričnosti

Štátny tajomník kancelárie maďarského predsedu vlády zodpovedný za národnú politiku Árpád János Potápi podľa servera hirado.hu v piatok večer (3. júna 2022) povedal, že prakticky neexistuje mesto či obec v Maďarsku a ani v inej krajine, v ktorej žijú Maďari, kde by si v tento deň nepripomínali Trianon.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej luxemburský premiér Xavier Bettel.
  2. Maďarské deti na tribúnach počas futbalového zápasu Anglicko - Maďarsko.
  3. Orbán výrazne zmenil postoj

„Primárnym cieľom tohtoročných podujatí je ešte viac zomknúť Maďarov, nech žijú v Maďarsku, v Karpatskej kotline či v diaspóre. Chceme všetko urobiť pre to, aby sme posilnili pocit a vedomie národnej spolupatričnosti,“ dodal Potápi.

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúsko-Uhorska v závere prvej svetovej vojny, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia Dohody (Británia, Francúzsko, Spojené štáty a Taliansko) a Maďarska.

Maďarsko sa s novým stavom nezmierilo

Ako dôsledok Trianonskej zmluvy zostalo v Maďarsku sedem miliónov z 20,8 milióna obyvateľov predošlého Uhorska. Dovedna 72 percent územia Uhorska pripadlo spojeneckým krajinám a Maďarsko stratilo prístup k moru, ktoré malo dovtedy prostredníctvom Chorvátska.

Hoci Maďarsko zmluvu podpísalo a ratifikovalo, s novým stavom sa nezmierilo. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy sa bude každoročne pripomínať pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbánov štátny tajomník: Neexistuje mesto či obec, v ktorej žijú Maďari, kde by si nepripomínali Trianon

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre