Malí fanúšikovia na tribúne pred futbalovým zápasom 1. kola Ligy národov Maďarsko - Anglicko v Budapešti 4. júna 2022. Foto: tasr/ap

Futbalisti Maďarska prelomili 60-ročný pôst: Zdolali doma Anglicko! Deti vypískali súpera

Futbalisti Maďarska prekvapivo zdolali v sobotnom zápase Ligy národov Anglicko 1:0. O jediný gól domácich sa postaral v 66. minúte Dominik Szoboszlai, ktorý premenil jedenástku po faule na Zsolta Nagya. Maďari triumfovali vo vzájomnom zápase s týmto súperom prvýkrát od roku 1962.

Domáci tvorili hru a boli pri lopte od začiatku stretnutia. Szoboszlai sa dostal do veľkej gólovej príležitosti už v 12. minúte, keď poslal za chrbát Jordana Pickforda dlhý pas od Loica Nega, no loptu vykopol takmer z bránkovej čiary Conor Coady.

Dominik Szoboszlai (vzadu v červenom) strieľa cez Angličana Kyleho Walkera (vpredu). – Foto: tasr/ap

Jedenástkový verdikt prišiel nečakane, keďže Reece James odohral center do šestnátky a Nagya zasiahol rukou do tváre až potom. Szoboszlai skóroval, aj keď si Pickford vybral správnu stranu, proti strele tesne k ľavej žrdi nemal šancu. Zvyšok zápasu mali navrch hostia, vyrovnať sa im však nepodarilo.

Dominik Szoboszlai (vpravo) strieľa gól z penalty vo futbalovom zápase 1. kola Ligy národov Maďarsko – Anglicko v Budapešti 4. júna 2022. – Foto: tasr/ap

Zápas poznačili ešte pred jeho výkopom domáci fanúšikovia, keď vypískali anglických hráčov, ktorí si kľakli na jedno koleno na vyjadrenie nesúhlasu s rasizmom. Maďarský futbalový zväz (MLSZ) pritom už čelí trestom od Európskej futbalovej únie (UEFA) a Medzinárodnej futbalovej únie (FIFA) za správanie priaznivcov počas vlaňajších majstrovstiev Európy a kvalifikácie MS v Katare. Obe organizácie potrestali Maďarsko zákazom divákov na domácich stretnutiach vrátane toho sobotného proti Anglicku, na ktoré MLSZ pustil 30.000 detí v sprievode 3000 dospelých.

Zdroj: youtube.com/channel 4 sport

Nemci nezdolali Taliansko prvýkrát od roku 2012

V dueli medzi Talianskom a Nemeckom mali spočiatku navrch hostia, ktorí si dokázali vytvárať viac šancí a mali taktiež vyššie držanie lopty. Do veľkých šancí prekonať Gianluigiho Donnarummu sa dostali Serge Gnabry či Thomas Müller. Po prestávke však začali byť aktívnejší aj Taliani a v 70. minúte sa točený center od striedajúceho Wilfrieda Gnonta dostal k Lorenzovi Pellegrinimu, ktorý otvoril skóre. Nemci však nečakali s odpoveďou dlho, keď sa v chaose pred bránkou presadil Joshua Kimmich a vyrovnal na konečných 1:1. Nemci nezdolali Taliansko prvýkrát od roku 2012.

Arméni zdolali Írov, Bosna zachránila bod v závere

V B-divízii sa skončil najtesnejším výsledkom 1:0 duel medzi Arménskom a Írskom. Domáci sa tešili po presnom zásahu Eduarda Spercjana, ktorý prekvapil brankára Caoimhina Kellehera strelou spoza šestnástky a zaistil svojmu tímu prvý triumf od marca 2021. V zápase Fínska proti Bosne a Hercegovine sa podarilo v nadstavenom čase vyrovnať na konečných 1:1 Smailovi Prevljakovi, ktorý zachránil bod pre hostí. Duel D-divízie zvládlo lepšie Luxembursko, ktoré vyhralo na pôde Litvy 2:0. O oba góly sa postaral Danel Sinani.