eReport.sk
Na ilustračnej snímke protilietadlový raketový systém S-300.
Protilietadlový raketový systém S-300. Foto: yt/armies power

VIDEO Naď zatĺkal, potvrdili sa však podozrenia Fica. A Heger priznal: Ukrajine sme darovali S-300!


Premiér SR Eduard Heger potvrdil, že Slovenská republika darovala Ukrajine obranný systém S-300. Práve ohľadom možného presunu nášho základné prostriedku obrany vzdušného priestoru na Ukrajinu sa na Slovensku spustila veľmi dynamická diskusia s veľkým množstvom nesúhlasných stanovísk. Opozícia dlhodobo varuje, že darovanie systému S-300 Ukrajine znamená vtiahnutie Slovenska do tejto vojny. So zapojením nášho štátu do vojenského konfliktu pri tom na základe prieskumov nesúhlasí výrazná väčšina občanov. Heger však tvrdí, že sa v tomto prípade nejde o zapojenie Slovenska do vojny.

Systém S-300 bol na Ukrajinu prevezený v utajení, možno aj na základe tvrdej diskusie, ktorá tomuto zásadnému kroku vlády predchádzala. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) ešte v utorok v relácii Na telo Plus tvrdil, že nevie, čo sa preváža smerom na Ukrajinu a dokonca argumentoval, že o systém S-300 nejde. V tejto súvislosti sa dokonca hovorí o najväčšej vojenskej pomoci, aká bola Ukrajine počas práve prebiehajúcej vojny poskytnutá zo strany spojencov NATO.

Nezodpovedné konanie vlády?

„Môžem potvrdiť, že Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine,“ vyjadril sa Heger na sociálnej sieti.

Ubezpečujem, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov.

Eduard Heger.

Mnohí takéto konanie vlády považujú za nezodpovedné voči slovenským občanom a ich bezpečnosti. Heger sa však voči takýmto názorom bráni. „Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu,“ uviedol premiér.

Ako priblížil Heger, Slovenská republika darovala systém na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie.

Dá sa očakávať, že opozícia tento krok označí za vtiahnutie Slovenska do ozbrojeného konfliktu s Ruskom. „Darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Rovnako ubezpečujem, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov,“ snaží sa vysvetľovať Heger.

Ako priblížil Heger, Slovenská republika darovala systém na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie.

Zdroj: fb/premier.sr

Naď pristihnutý pri klamstve?

Tajný presun trval podľa informácií TV Markíza dva dni. Práve v štúdiu tejto súkromnej televízie v utorok 6. apríla minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na otázku moderátora Michala Kovačiča opakovane poprel, že by Slovensko čokoľvek viezlo na Ukrajinu.

Na internete sa po oznámení, že systém S-300 sa už nachádza na Ukrajine, začalo šíriť video zachytávajúce utorňajšie Naďove výroky. Naď vtedy nepriznal, že vláda presúva systém na Ukrajinu. Moderátor relácie Na telo Plus Michal Kovačič Naďa konfrontoval s video zo Serede, na ktorom vojaci nakladali na vlak vojenskú techniku, nápadne sa podobajúcu práve na systém S-300.

Predpokladám, že ide o dislokovanie materiálu v rámci ozbrojených síl. My teraz robíme veľmi veľa operácii rôznych, aj takýchto logistických, v súvislosti s materiálom, ktorý je potrebný pre zabezpečovanie pôsobenia zahraničných aliančných vojsk, ktoré sú na Slovensku a postupne prichádzajú, alebo dochádza k zásadnému posilneniu východnej hranice aj vojenským materiálom, aj systémami protivzdušnej obrany. Jednoducho, môže to byť niečo z toho. O čo konkrétne sa jedná, ja neviem,“ povedal v utorok Naď.

Naď zároveň suverénne vyhlásil, že vlak s technikou na Ukrajinu určite nesmeruje. „Nevezieme nič na Ukrajinu, to by som o tom musel niečo vedieť,“ tvrdil Naď. Dnes už však vieme, že je len veľmi málo pravdepodobné, že by Naď v tom momente nemal informácie o presune S-300. Práve naopak, je vysoko pravdepodobné, že sa na tomto rozhodnutí podieľal.

Legitímnou ostáva otázka, či Naď klamal len preto, lebo bol presun S-300 utajený napríklad z bezpečnostných dôvodov (aj keď je pravdou, že to napokon vládne elity vlastne ani nedokázali utajiť, veď nejde o gumovú pušku), alebo je aj za tým strach z nesúhlasu občanov s takýmto krokom?

Moderátorovi sa už vtedy Naďove odpovede nepozdávalo a konfrontoval ho ešte so záberom, na ktorom je celkom jasne viditeľný podvozok systému S-300. Naď však odpovedal, že nevie, či je to podvozok S-300, lebo vraj nie je armádny expert. „Ani ja nie som armádny expert. Môže to byť systém protivzdušnej obrany a môže to byť aj S-300, ale my sa tým netajíme, že my dislokujeme S-300 na východnú hranicu, čiže je to úplne v poriadku,“ skonštatoval Naď.

„Takže v každom prípade ju zatiaľ neveziete na Ukrajinu,“ požadoval Kovačič jasnú odpoveď. „Určite nie,“ odpovedal Naď. Klamal

Legitímnou ostáva otázka, či Naď klamal len preto, lebo bol presun S-300 utajený napríklad z bezpečnostných dôvodov (aj keď je pravdou, že to napokon vládne elity vlastne ani nedokázali utajiť, veď nejde o gumovú pušku), alebo je aj za tým strach z nesúhlasu občanov s takýmto krokom?

VIDEO Naď 6.4. pre TV Markíza: Nevezieme nič, o tom by som musel niečo vedieť

Pripomíname, že Naď už v minulosti potvrdil ochotu Slovenska poskytnúť Ukrajine systém S-300, ak bude mať zaň SR adekvátnu náhradu. Argumentoval pritom aj potrebou zbaviť sa závislosti od ruskej techniky či problémami so servisom systému vzhľadom na ruskú agresiu na Ukrajine. Deklaroval, že pri rozhodovaní vláda nebude brať do úvahy akékoľvek vyhrážky „od vojnových štváčov z Moskvy“.

Na presun upozorňoval aj Fico, hovoril o šialenstve

Ešte vo štvrtok vyjadril vážne podozrenia o tom, že Slovensko vezie na Ukrajinu systém raketovej obrany S-300 šéf opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. „Žiadam okamžite E. Hegera, aby potvrdil alebo poprel prípravu na odovzdanie systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine!“ – rázne vyzval včera premiéra líder Smeru.

Heger je neborák v amerických rukách a urobí všetko, čo mu Američania prikážu. Takíto vojnoví štváči ako Čaputová a Heger privedú Slovensko do nešťastia.

Robert Fico.

Trojnásobný expremiér sa pritom odvolával na informácie z hraníc. „Máme vážne obavy, že Heger chce v Kyjeve oznámiť slovenský dar Ukrajine – S-300. To by bolo čisté šialenstvo. Nielenže by sme sa zbavili multimiliónového systému ochrany, ktorý je lepší ako americký Patriot. Ale by sme sa viac a viac v mene amerických záujmov zapojili do vojny na Ukrajine, s ktorou nič nemáme. Heger je neborák v amerických rukách a urobí všetko, čo mu Američania prikážu. Takíto vojnoví štváči ako Čaputová a Heger privedú Slovensko do nešťastia. Ak sa presun S-300 na Ukrajinu pripravuje, Heger musí o tom informovať Slovensko,“ dodal rozhorčený Fico a k svojmu statusu pripojil aj krátke video.

Zdroj: fbrobertficosk

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Je to aj dôvod prečo zrušil protest
  2. Je to aj dôvod prečo zrušil protest
  3. Bidenova administratíva tlačí na očkovanie
  4. Na ilustračnej snímke Eduard Heger počas cesty vlakom za ukrajinským prezidentom.
  5. Britský premiér Boris Johnson.
  6. Marián Kéry (Smer-SD).
  7. Vpravo minister obrany SR Jaroslav Naď a vľavo minister obrany Spojených štátov amerických Lloyd Austin.
  8. Zuzana Čaputová
  9. Danko o krokoch vlády
  10. Robert Fico,
  11. Fico
  12. Premiér Heger a prezident Zelenskyj

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Naď zatĺkal, potvrdili sa však podozrenia Fica. A Heger priznal: Ukrajine sme darovali S-300!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre