eReport.sk
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. Foto: tasr/ap

Johnson po stretnutí so Scholzom: Británia pošle Ukrajine ďalšie zbrane

Britská vláda pošle Ukrajine ďalšie „prvotriedne“ vojenské vybavenie vrátane protilietadlových a protitankových rakiet, oznámil v piatok premiér Boris Johnson. Zároveň odsúdil „bezohľadný útok“ na železničnú stanicu v meste Kramatorsk, z ktorého Kyjev obvinil Rusko.

Johnson chce poslať Ukrajine ďalšie zbrane

Súčasťou zásielky, ktorá má hodnotu 100 miliónov libier (takmer 120 miliónov eur), sú aj protilietadlové rakety typu Starstreak a 800 protitankových striel, priblížil Johnson v Londýne, stojac po boku nemeckého kancelára Olafa Scholza.

Raketový útok na železničnú stanicu v Kramatorsku, pri ktorom zahynulo údajne 50 ľudí vrátane piatich detí, podľa Johnsona ukazuje, „ako hlboko klesla kedysi tak velebená armáda“ ruského prezidenta Vladimir Putina. Scholz tento útok odsúdil ako „ohavný“ čin.

Bude vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke protilietadlový raketový systém S-300.
  2. Bidenova administratíva tlačí na očkovanie
  3. Britský premiér Boris Johnson (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj diskutujú počas stretnutia v Kyjeve v sobotu 9. apríla 2022.
  4. ritský premiér Boris Johnson (druhý zľava) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kráčajú počas stretnutia centrom Kyjeva v sobotu 9. apríla 2022.

Nemecký kancelár tiež obhajoval prístup svojej vlády, ktorá podľa kritikov nerobí dosť pre pomoc Ukrajine. „Robíme všetko, čo je v našich silách a robíme toho veľa,“ povedal Scholz, pričom poukázal na plány Berlína znížiť svoju závislosť na ruských energiách. Johnson po rokovaní so Scholzom avizoval spoluprácu medzi Nemeckom a Britániou v súvislosti s prechodom na obnoviteľné zdroje energie. „Naše energetické systémy nedokážeme transformovať zo dňa na deň, ale tiež vieme, že ani Putinova vojna sa neskončí zo dňa na deň,“ povedal britský premiér.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že krvavý incident v Kramatorsku bol úmyselným útokom na civilistov. Rusko zodpovednosť za útok – ako obvykle pri podobných udalostiach -poprelo. Moskva tvrdí, že ide o provokáciu a klamstvo.

Zdroj: Tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Johnson po stretnutí so Scholzom: Británia pošle Ukrajine ďalšie zbrane

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php