eReport.sk
Uprostred bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v putách po vynesení rozsudku. Foto: tasr

VIDEO Matovič, Remišová, Krúpa, Zemanová a ďalší: Ako komentujú Kováčikovo odsúdenie?

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ide do väzenia na osem rokov. V utorok o tom rozhodol Najvyšší súd SR. Uznal ho za vinného, že zobral úplatok 50.000 eur za intervenciu v prípade prepustenia Ľubomíra Kudličku, považovaného za bosa skupiny takáčovcov, z väzby. Odsúdili ho aj za vynášanie informácií zo spisov.

Na rozhodnutie súdu o Kováčikovi reagoval šéf OĽANO Igor Matovič, podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽANO), šéf Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO), šéf klubu SaS Peter Pčoliská, Anna Zemanová z SaS aj Veronika Remišová, predsedníčka strany Za ľudí.

Matovič: Ich verný druh dostal finálny trest

Rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vníma hnutie OĽANO ako jasný dôkaz rozvratu právneho štátu za čias vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
  2. Netajili emócie po schválení návrhu: Chrbtom Igor Matovič a György Gyimesi (obaja OĽaNO).
  3. Veronika Remišová počas prejavu na summite Novej urbánnej agendy.
  4. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dostáva putá po vynesení rozsudku na Najvyššom súde SR 24. mája 2022 v Bratislave.
  5. Peter Pellegrini a Veronika Remišová v relácii TV Joj Na Hrane.

Líder hnutia OĽANO a minister financií Igor Matovič tvrdí, že korupcia vlád Smeru-SD bola jednou z hlavných príčin sociálneho úpadku slovenských rodín. „Dnes jeden ich verný druh dostal finálny trest osem rokov v base natvrdo. Špeciálny prokurátor Kováčik – za zločiny, ktoré páchal, za úplatky, ktoré bral. Za to, aby mafiánov oslobodzoval,“ skonštatoval v stanovisku hnutia.

Kováčik slúžil záujmom zločinu, myslí si šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. „Naše hnutie dlhodobo tvrdilo, že Dušan Kováčik slúžil ako zametač najťažších korupčných káuz,“ skonštatoval.

Grendel: Potrebujeme hlavne kvalitných ľudí

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) podotkol, že Kováčik mal ako špeciálny prokurátor „bojovať v prvej línii“, no miesto toho sám podľahol korupcii. „Aj jeho prípad ukazuje, že nestačí mať v štáte kvalitné zákony a inštitúcie. Potrebujeme hlavne kvalitných ľudí, ktorí tieto inštitúcie reprezentujú,“ poznamenal.

„Je neuveriteľné, že Fico je schopný o skorumpovanom prokurátorovi, ktorý tu krivil spravodlivosť a bral úplatky, hovoriť ako o politickom väzňovi. Fico tak zneuctil pamiatku všetkých skutočných obetí totalitnej moci, ktoré trpeli za svoje presvedčenie či vieru,“ doplnil predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO).

Zemanová: Veľmi zlá správa pre našu spoločnosť

Odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za korupciu je podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej dobrá správa o tom, že orgány činné v trestnom konaní pracujú a spravodlivé súdy vedia rozhodovať. Zníženie trestu v porovnaní s rozsudkom prvostupňového súdu nekomentovala. Rozsudky podľa nej treba rešpektovať.

„Je to veľmi zlá správa pre našu spoločnosť, no na druhej strane dobrá správa, že spravodlivosť prišla, že naše súdy a vyšetrovatelia vedia konať a doložiť dôkazy tak, aby vedel spravodlivý súd rozhodnúť,“ reagovala Zemanová na otázku, ako vníma odsúdenie bývalého šéfa špeciálnej prokuratúry.

Považuje za absurdné hovoriť o „obeti tejto vlády“. Podčiarkla, že rozhodol súd, a tak to má byť. Nedá sa podľa nej hovoriť ani o tom, že by bol Kováčik odsúdený len na základe výpovedí spolupracujúcich obvinených. Myslí si, že ak súd rozhodol, boli výpovede podložené aj ďalšími dôkazmi.

Remišová: Fico sa ešte pred súd dostane

Odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je symbolom, že roky nedotknuteľní „šéfovia“ skorumpovaného systému sa po dlhej dobe musia obávať spravodlivosti. Skonštatovala to vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý Kováčika uznal za vinného z korupcie.

Kováčik sa podľa Remišovej spreneveril svojmu poslaniu strážcu zákona. V tejto súvislosti kritizuje vyjadrenia lídra Smeru-SD a expremiéra Roberta Fica. Podotkla, že práve jeho nominanti sa v súčasnosti priznávajú k trestným činom a končia vo väzení po rozhodnutiach nezávislých súdov. „Podozrenia z organizovanej skupiny, ktorú mal prikrývať práve Fico so svojimi najbližšími ľuďmi, sa ešte pred súdy dostanú. Pokiaľ ich, samozrejme, neodkloní generálny prokurátor,“ dodala.

Zdroj: fb/remisova.veronika

VIDEO Verdikt nad Kováčikom komentujú aj Pčolinský, Krúpa aj Jarjabek

Kováčik bol pôvodne neprávoplatne odsúdený za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za zločin prijímania úplatku, za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a za prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. V prípade zločineckej skupiny NS predchádzajúci rozsudok zrušil. V ďalších bodoch obžaloby ho uznal za vinného. Okrem iného mal zobrať úplatok 50.000 eur za intervenciu v prípade prepustenia Ľubomíra Kudličku, považovaného za bosa skupiny takáčovcov, z väzby. Odsúdili ho aj za vynášanie informácií zo spisov.

Prvostupňový súd postupoval nesprávne

Zrušenie rozsudku ŠTS zdôvodnil senát podstatnými chybami v konaniach, ktoré napadnutému rozsudku prechádzali. „Prvostupňový súd nesprávne postupoval, keď neprečítal výpoveď obžalovaného z prípravného konania,“ upozornil predseda senátu Peter Štift. Pôvodný 14-ročný trest označil NS SR za neprimeraný.

VIDEO: Prokurátor Šúrek: Preukázanie viny poukazuje na závažný problém v spoločnosti

Zdroj: youtube.com/ereport

Oslobodenie spod obžaloby pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny zdôvodnil súd tým, že neboli naplnené všetky znaky trestného činu, hoci samotný skutok sa aspoň sčasti stal. Argumentoval aj tým, že svedok Ľudovít Makó poprel väzby so skupinou takáčovcov.

Najvyšší súd sa nestotožnil ani so zneužitím právomoci

NS SR sa nestotožnil ani s obžalobou pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa, keďže čin nebol spáchaný v súvislosti s jeho právomocou a zodpovednosťou. „Išlo o porušenie služobných povinností prokurátora,“ skonštatoval NS SR.

VIDEO Kováčikov obhajca Magál: Skutky sa nestali, my to dokážeme

Zdroj: youtube.com/ereport

Pri zločine prijímania úplatku NS SR podľa rozhodnutia nemal pochybnosti o tom, že sa skutok stal. Dôveryhodnosť kľúčových výpovedí spolupracujúcich obvinení potvrdili výpovede prokurátorov ÚŠP. Kováčika zobrali priamo zo súdu do väzby.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Matovič, Remišová, Krúpa, Zemanová a ďalší: Ako komentujú Kováčikovo odsúdenie?

Odoberať
Upozorniť na
18 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti