Keď sa zistilo, že úrad práce v Pezinku poslal dokopy podľa medializovaných informácií až 24 miliónov vo forme pandemickej pomoci pochybným a schránkovým firmám, ktoré na túto pomoc absolútne nemali nárok, vyhodili odtiaľ štyroch administratívnych pracovníkov.
Nejaká zodpovednosť síce vyvodená bola, ale otázkou je, či je prepustenie štyroch bežných štátnych zamestnancov dostatočným vyvodením zodpovednosti pri kauze so škodou v desiatkach miliónov eur. Pre porovnanie, na základe kauzy predraženého CT v Piešťanoch, ktorej škoda bola vyčíslená na niekoľkonásobne nižšiu sumu vo výške 337-tisíc eur, odstúpili dvaja vrcholní politici Smeru.
Fico: Všetko si musia odpustiť
Opozičný líder Robert Fico (Smer-SD) na štvrtkovej tlačovej konferencii upozornil na dohodu, ktorá medzi jednotlivými predstaviteľmi súčasnej vlády mala minulý rok vzísť z diskusie vo vládnom hoteli Bôrik: „Mysliac na chod demokracie musíme vážne varovať občanov Slovenskej republiky pred tým, čo sa stalo v tomto štáte a v politickom systéme. V podstate prestal fungovať akýkoľvek systém kontrolných pák, ktoré sú typické pre vyváženú demokratickú spoločnosť. Mám tým na mysli situáciu, ktorá je vo vládnej koalícii. Pravdepodobne sa viažu závermi slávneho stretnutia vládneho hotela Bôrik poslanci vládnej koalície, kde sa dohodli na tom, že všetko si musia odpustiť, len aby sa nestalo, že sa vráti naspäť k moci Smer – SD. V tomto duchu sa pýtame, aký prehrešok musí spáchať člen vlády, aby bol odvolateľný? Aký strašný zločin to musí byť, aby si predstavitelia vládnej koalície povedali, že stačilo a tento človek musí ísť preč?“
Fico zároveň upozornil na viaceré kauzy z minulosti, v ktorých jednotliví vládni predstavitelia postupovali voči svojim kolegom nadmerne benevolentne. Spomenul kauzy ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (klub SaS), ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), alebo údajné úplatky pre ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).
„Prestal fungovať systém kontroly médiami“
Predseda Smeru sa vo svojom vystúpení na tlačovej besede dotkol aj toho, že médiá podľa neho nedostatočne tlačia na vyvodenie zodpovednosti v jednotlivých vládnych kauzách. Keby vládol Smer, prístup médií by bol podľa neho diametrálne odlišný.
„Čo je ale horšie, prestal fungovať systém kontroly médiami. Pre vás ako média kauza ukradnutých 24 miliónov neexistuje. Pozrite sa, čo zverejňujete v týchto dňoch a hodinách. Robíte to preto, lebo jasne stojíte na strane vládnej koalície a uvedomujete si, že pokiaľ by ste si plnili úlohu strážcu demokracie, tak by táto koalícia padla do 24 hodín. Vy predsa nemôžete ignorovať, že niekto ukradne 24 miliónov len preto, že nenávidíte SMER – sociálnu demokraciu,“ skonštatoval Fico.
Pre kauzu CT v Piešťanoch odstúpili dvaja politici Smeru
Pre porovnanie, pri kauze predraženého CT prístroja v Piešťanoch, ktoré malo byť kupované za nevýhodných cenových podmienok, odstúpili až dvaja vysoko postavení politici Smeru – z kresla predsedu NR SR odišiel Pavol Paška a z dozornej rady piešťanskej nemocnice Renáta Zmajkovičová. Išlo pri tom o niekoľkonásobne menšiu kauzu, keďže pri predraženom piešťanskom CT prístroji sa rozprávame na základe predmetného obvinenia o škode na úrovni 337-tisíc eur, čo je v porovnaní s vyplatenou pandemickou pomocou vo výške 24 miliónov eur výrazný rozdiel.
Renáta Zmajkovičová patrila medzi politikov Smeru, ktorá pre kauzu CT prístrojov odstúpila z funkcie. – Foto: tasr
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) síce odmieta svoj podiel viny na celej kauze, no je potrebné dodať, že to isté robili aj spomenutí politici Smeru, pri čom nakoniec aj tak museli prijať svoj diel zodpovednosti. Vtedajšia trnavská krajská šéfka Smeru napríklad tvrdila, že nákup CT bola vyfabulovaná kauza: „Moja funkcia nemala žiaden vplyv na rozhodovací proces vo vedení nemocnice.“
Jednoduché ospravedlnenie prešlo aj Sulíkovi
Nie je to pri tom prvý a zjavne ani posledný krát, čo predstaviteľom súčasnej vlády prechádzajú celkom jednoduché argumenty, výhovorky a ospravedlnenia.
Spomeňme si napríklad na to, ako sa dnešný minister hospodárstva Sulík vyjadril o svojich stretnutiach s Mariánom Kočnerom, na ktorých spoločne riešili veľmi citlivé otázky, napríklad voľbu generálneho prokurátora. „Bola to chyba, za ktorú som sa viackrát ospravedlnil,“ vyjadril sa v minulosti Sulík.
V spoločnosti dlhodobo rezonuje otázka, či médiá k dnešnej vláde nepristupujú až príliš benevolentne. Pravdou je, že strohé ospravedlnenia a argumentovanie bez dôkazov by na verejné ospravedlnenie káuz a vylúčenie politickej a trestnoprávnej zodpovednosti stačiť nemali.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Krajniak odvolaný nebol, ale 24 miliónov pre schránkové firmy sa nedá ignorovať. Ako to bolo pri „cétečkách“?