eReport.sk
Milan Krajniak (Sme rodina)
Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: tasr

Úradníčky z Pezinku „šupli“ do basy: Sú obvinené v miliónovej Krajniakovej kauze!

Dve zamestnankyne Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) z Pezinka vzali do väzby. Vo štvrtok o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Rozhodnutie nie je právoplatné. Obvinené proti rozhodnutiu podali sťažnosti. Informovala o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„Dôvodom väzby u obvinených je obava z ovplyvňovania spoluobvinených a svedkov, ako aj z pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba,“ priblížila Kudjáková. Dodala, že u jednej obvinenej je dôvodom aj úteková väzba.

Financie mali rozdávať v rozpore s internými predpismi

O sťažnostiach obvinených rozhodne Najvyšší súd SR. Prokurátor sa podľa hovorkyne vzdal práva podať sťažnosť.

Zamestnankyne sú obvinené v kauze poskytovania pandemickej pomoci cez pezinský úrad práce. Financie mali rozdávať v rozpore s internými predpismi bez splnenia požadovaných náležitostí a podmienok na čerpanie príspevku. Spracovali žiadosti a platobné poukazy na rôzne podozrivé aj nefunkčné obchodné spoločnosti. Týmto konaním spôsobili pre ÚPSVaR v Pezinku škodu 13,7 milióna eur.

V súvislosti s pandemickou pomocou obvinila Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu (8. 12.) štyri osoby. Dve obvinené osoby budú stíhané na slobode.

Podľa ministra Krajniaka už nejaké peniaze zachránili

Časť peňazí, ktoré štát neoprávnene vyplatil niekoľkých schránkovým firmám na pandemickej prvej pomoci, sa už podarilo zachrániť. Povedal to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v polovici novembra diskusnej relácii televízie TA3 V politike“Podľa mojich informácií boli odstavené účty,” povedal minister Krajniak s tým, že nešlo o krádež 24 miliónov eur, rezort má k dispozícii iné číslo, ktoré však pre vyšetrovanie nemôže konkretizovať. Prezradil však, že je to v rádoch miliónov. Na otázku, či je reálne zachrániť tieto peniaze, minister povedal, že nejaké sa už zachránili. “Ale neviem vám povedať, v akom to je štádiu. Vyšetrujú to orgány činné v trestnom konaní,” uzavrel minister s tým, že treba počkať na ukončenie vyšetrovania.

Na margo toho ešte podotkol, že pandemická pomoc sa zneužíva aj v iných krajinách. Napríklad vo Veľkej Británii je podozrenie na krádež zhruba deviatich miliárd eur a v Nemecku bolo takýchto prípadov 15.000 len za február tohto roka. “Tým sa nevyhováram,” poznamenal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Milan Krajniak (Sme rodina)
  2. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  3. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina)
  4. Zľava Milan Krajniak a Karol Zimmer.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Úradníčky z Pezinku „šupli“ do basy: Sú obvinené v miliónovej Krajniakovej kauze!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti