eReport.sk
Ľudia v Ružomberku čakajú na testovanie
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/jaroslav moravcik

Baránek drsne o výročí celoplošného testovania Slovákov: Ja, dezolát, som iba závistlivo pozeral!

Politický analytik Ján Baránek si na sociálnej sieti spomenul, že si práve v týchto dňoch pripomíname prvé výročie celoplošného testovania obyvateľstva na COVID – 19, ktorého sa v priebehu dvoch týždňov zúčastnili milióny ľudí.

Toto masívne testovanie v chladných stanoch, na ktoré ľudia čakali v dlhých radoch aj niekoľko hodín, označili vládni politici za druhé SNP, či najväčšiu operáciu od druhej svetovej vojny.

Prvé výročie druhého SNP

Do celoplošného testovania občanov na prítomnosť covidu bolo zapojené veľké množstvo lekárov, medikov, policajtov a vojakov. Vojsko participovalo na tomto manévri aj napriek tomu, že o tom nerozhodla prezidentka Čaputová, ako vrchná veliteľka ozbrojených síl, ale len minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

„Ozbrojené sily SR opäť podržali Slovensko. Za naozaj krátky čas dokázali pripraviť najväčšiu logistickú operáciu v histórii Slovenska. Som nesmierne hrdý na každú vojačku a každého vojaka, ktorí odviedli neuveriteľný výkon – makali v podstate nonstop. Rovnako tak snímam pomyselný klobúk z hlavy aj pred všetkými, ktorí sa o tento úspech pričinili po boku našich ozbrojených síl – policajtom, hasičom, záchranárom, príslušníkom finančnej správy, dobrovoľníkom a najmä zdravotníkom, bez ktorých by to nebolo možné,“ uviedol minister obrany Naď vlani v súvislosti s celoplošným testovaním občanov Slovenska.

Krajniak

Minister práce Milan Krjaniak v českej vojenskej uniforme vlani v novembri. – Foto: fb/Milan Krajniak

Testovania sa aktívne zúčastnil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý na sebe v tom čase nosil vojenskú uniformu Českej republiky. Práve ten označil celoplošné testovanie ako druhé SNP. „Od roku 1944 sme nečelili takému zákernému nepriateľovi, ktorý je oveľa silnejší ako my, je taký silný, že mu nedokážu čeliť ani najsilnejšie krajiny sveta. Som nesmierne hrdý na celý náš národ a všetky národnosti žijúce na území Slovenskej republiky, že sme sa rozhodli klásť pandémii aktívny odpor,“ uviedol Krajniak.

Kritika opozície a samospráv

Uskutočnené testovanie kritizovali viacerí politici a odborníci, ktorí v ňom videli ohrozenie národnej bezpečnosti, zdravia obyvateľstva a zbytočné vynaloženie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Testovanie minulý rok hlasno kritizoval šéf opozičného Smeru Robert Fico, ktorý vytkol vláde nepripravenosť: „Ako na bežiacom páse sa objavujú informácie, že štát bol nepripravený. Keby to nezobrali do vlastných rúk primátori a starostovia, celé testovanie by bolo nemožné.“

K testovaniu sa vyjadril napríklad aj primátor mesta Banskej Bystrice Ján Nosko, ktorý nadviazal na šíriace sa informácie o nakazených vojakoch a lekárskych pracovníkoch v provizórnych stanoch. „Vyvoláva to obavy z toho, že ide viac o politické než odborné rozhodnutie. Armáda nám, štatutárom samospráv odmieta dať sumárne údaje z celoplošného testovania v našich mestách o našich občanoch, čo v tejto chvíli môže vyvolávať pochybnosti o ich relevantnosti,“ upozornil vtedy banskobystrický primátor.

Modrá priepustka na slobodu

Baránkova analýza testovania z novembra minulého roka opisuje podľa jeho názoru očividnú zbytočnosť testovania antigénovými testami. Ľudia podľa neho dostali modrý papierik, ktorý im mal garantovať slobodu na ďalší týždeň, ale sám o sebe nemal žiadnu zdravotnícku výpovednú hodnotu.

Igor Matovič ukazuje certifikát s negatívnym výsledkom z celopošného testovania na ochorenie COVID-19

Igor Matovič, architekt celoplošného testovania, ukazuje svoj modrý certifikát s negatívnym výsledkom. – Foto: tasr

„Ja, dezolát (mne sa to slovo strašne páči) som iba závistlivo pozeral, ako disciplinovane, s úsmevom na perách a zodpovedne stoja v nekončiacich sa radoch. Ale stálo to za to. Odmenou im bola modrá priepustka na slobodu! Na pár dní teda. Dokonca, samotná priepustka nemala žiadny medicínsky význam. Ale o to ani nešlo. Bola hrdým modrým symbolom zodpovednosti a slobody. Mnohí ste si tieto modré poklady fotili a zverejňovali ich s budovateľským nadšením tu, na FB,“ konštatoval ironicky na sociálnej sieti Baránek.

Sklonili ste hlavy kvôli šialenému výmyslu šialenca!

Baránek vo svojom komentári drsne kritizuje postoj Slovákov k vlaňajšiemu celoplošnému testovaniu. Pozastavuje sa aj nad, podľa jeho názoru, slabými schopnosťami ľudí kriticky vyhodnocovať postup vlády počas pandémie, štvorkoalícia podľa neho fatálne zlyhávala a naďalej zlyháva.

„Prešiel rok. Mysleli by ste si, že Slováci dostali rozum. Potom, keď zistili, že ich oklamali. Že minuli stámilóny eur na zločinecké testovanie, po ktorom začali Slováci umierať. Nedostali. Stále im veria. Tým, ktorí ich sprosto, cynicky a zločinne oklamali,“ tvrdí analytik, pričom dodáva, že „všetci raz umrieme. Ale skloniť hlavu kvôli šialenému výmyslu šialenca a ísť dobrovoľne v ústrety možnej smrti len pre to, že mám hypotéku, bojím sa, čo v robote, chcem ísť do kaviarne? Veriť ďalej klamárom? Veriť, že niečo ďalšie mi dá konečne slobodu?“ – zamyslel sa.

Žiadne SNP. Len a len Slovenská národná hanba

Baránek dal “pamätnému” celoplošnému testovaniu aj novú skratku. Uviedol, že namiesto Krajniakovho SNP by sa skôr priklonil k SNH. „Sloboda nikdy nepríde k tým, ktorí si ju nezaslúžia. Nikdy nepríde k tým, ktorí sa skláňajú keď je čas bojovať a ktorí bojujú, keď je odvaha lacná. Ale odvaha zdražela. A vy na ňu skrátka nemáte. Tak trpte a skláňajte hlavy, lebo nič iné si nezaslúžite. Keď ste nepochopili, že vašou psou povinnosťou je aj umrieť kvôli slobode svojich detí, nepochopili ste nič. Potom vám niet pomoci. Žiadne SNP. Len a len Slovenská národná hanba (SNH). Toto ste. Amen,” uzavrel politický analytik a majiteľ prieskumnej agentúry Polis.

Aktuálny status Jána Baráneka je poriadne obsiahly, aj preto ho pripájame na záver článku:

Zdroj: fb/jan.baranek

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ján Baránek.
  2. Ján Baránek.
  3. Ján Baránek.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Baránek drsne o výročí celoplošného testovania Slovákov: Ja, dezolát, som iba závistlivo pozeral!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport