eReport.sk
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
Milan Krajniak. Foto: tasR

VIDEO Krajniak o inflačnej pomoci občanom: Dosiahne asi 133 miliónov eur! Ako peniaze rozdelia?


Inflačná pomoc štátu slovenským občanom v núdzi by mala dosiahnuť asi 133 miliónov eur. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej konferencii v návrhu minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina). Pomoc by mala byť podľa jeho slov vyplatená do konca júna.

„Pomoc je rozčlenená na tri skupiny osôb. Prvá je pomoc rodinám v hmotnej núdzi vo výške 5,8 milióna eur, ďalej pomoc pre rodiny s deťmi vo výške 101,7 milióna eur a pomoc pre nízkopríjmové skupiny bez detí vo výške 25,5 milióna eur,“ priblížil Krajniak.

Pomoc sa bude týkať aj asi jedného milióna detí

Príspevok vo výške 100 eur podľa neho dostanú ľudia v hmotnej núdzi, ktorých je asi 122.000 v takmer 58.000 domácnostiach. Rodičia nezaopatrených detí dostanú taktiež jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa. Bude sa to týkať asi jedného milióna detí vo veku dieťaťa do 19 rokov vrátane.

„Pre nízkopríjmového rodiča, ak pracuje a má príjem nižší ako 804 eur mesačne, navrhujeme aj zvýšenie daňového bonusu na 100 eur. Bude sa to týkať 258.000 rodičov a 468.000 detí,“ poznamenal minister.

Odkiaľ na to? Aj z daní z tabaku, alkoholu a hazardu

„Nízkopríjmoví uchádzači o zamestnanie bez detí, poberatelia peňažného príspevku na opatrovanie, osoby vykonávajúce osobnú asistenciu osobe s ŤZP a osoby v dôchodkovom veku, ktorým nevznikol nárok na dôchodok – vo všetkých týchto prípadoch by sa jednalo o jednorazový príspevok vo výške 100 eur,“ dodal minister práce.

Krajniak zdôraznil, že on osobne a hnutie Sme rodina na dofinancovanie inflačnej pomoci preferujú vyšší výber dane z tabaku, alkoholu a z hazardných hier. „Druhá možnosť, ktorú si vieme predstaviť a ktorá je pre nás prijateľná, je viazanie investícií, ktoré máme v štátnom rozpočte na tento rok, a to o spomínanú celkovú sumu až do momentu, kým sa neukáže, že daňové príjmy umožnia v druhom polroku 2022 uvoľniť ich viazanie,“ dodal Krajniak.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Belousovová o oslobodzujúcom rozsudku nad Kočnerom
  2. Milan Krajniak (vpravo) z hnutia Sme rodina.
  3. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
  4. Robotník
  5. Lucia Ďuriš Nicholsonová
  6. Hegerova vláda si stojí za vyzbrojovaním Ukrajiny
  7. Konsolidácia
  8. Na snímke utečenci z Ukrajiny na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom 4. marca 2022.
  9. Prezidentka Zuzana Čaputov
  10. Potravinová pomoc pre sociálne odkázaných ľudí dorazila už aj do Popradu.

Opozícia dlhodobo kritizuje vládu, že nepomáha vlastným občanom v súvislosti s drastickým zdražovaním, ktorého sme všetci svedkami. Do médií včera preniklo, že balík inflačnej pomoci občanom zo strany štátu bude na úrovni asi 50 miliónov eur. Viacerí členovia vlády – konkrétne jednotliví ministri priznali, že problémom sú peniaze. Deklarovali pri tom, že s nedostatkom prostriedkov zápasia samotné ministerstvá, inými slovami, že sami majú málo, a tak si nevedia vôbec predstaviť, z akých prostriedkov by v rámci ministerstiev ukrajovali na pomoc ľuďom.

Bude 133 miliónov eur skutočne stačiť?

 „Slovenská vláda, Hegerova vláda vyhlásila vojnu vlastným občanom. Inak to nazvať nevieme. Dve miliardy chce dať Matovič na Ukrajincov, pol miliardy chce dať Naď na bojové vozidlá a 50 miliónov nechali na Slovákov. Ako inak toto nazvať, ako vojna proti vlastným občanom?“ – kritizoval včera nerozhýbanosť vlády pri pomoci ľuďom aj veľkosť finančného balíka, ktorý vláda plánovala rozdať občanom podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha. Aj keď sa objem pôvodne deklarovaných prostriedkov podľa slov Krajniaka zrejme zvýši na vyše 130 miliónov eur, je otázne, či to bude skutočne aj stačiť.

Zdroj: tasr/eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Krajniak o inflačnej pomoci občanom: Dosiahne asi 133 miliónov eur! Ako peniaze rozdelia?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: