eReport.sk
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová Foto: instagram/LĎN

Naštvaná Nicholsonová Slovákom: Nezostáva vám v peňaženke na potraviny? Poďakujte sa vláde!


Ledva sme sa vyhrabali z pandémie, je tu vojna na Ukrajine. A tá prináša množstvo ďalších problémov. Hlavne ekonomických. Mnohí Slováci bojujú o prežitie a europoslankyňa Lucia Ďuris Nicholsonová nadáva na nečinnosť našej vlády.

„To, že v dôsledku energetickej krízy spôsobenej nárastom cien vzniká energetická chudoba, ktorá nedokáže zdražovaniu čeliť, bolo zrejmé takmer pred rokom, dávno pred vypuknutím vojny na Ukrajine,“ píše Nicholsonová.

Európska komisia preto v októbri 2021 vydala tzv. Oznámenie o cenách energií a vyzvala členské štáty, aby sa zamerali najmä na ochranu tých najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Členské štáty mali zadefinovať pojem energetická chudoba a nasmerovať k tým ľuďom peniaze z fondov EÚ. Pár bodov z toho, čo komisia vládam navrhla:
– poskytnúť núdzovú podporu príjmu pre energeticky chudobných spotrebiteľov, napríklad prostredníctvom poukážok alebo čiastočných platieb za účty, ktoré môžu byť podporené príjmami z EÚ ETS;
– povoliť dočasné odklady platieb účtov;
– zaviesť ochranné opatrenia, aby sa zabránilo odpojeniu od siete;
– poskytnúť dočasné cielené zníženie daňových sadzieb pre zraniteľné domácnosti;

Upozorňuje, že mnohé členské štáty, porovnateľné so Slovenskom, okamžite zareagovali: POĽSKO
– Zrušilo DPH na niektoré potraviny, plyn a hnojivá.
– Znížilo DPH z benzínu a nafty na 8 %.
MAĎARSKO
– V novembri zastropovalo ceny benzínu a nafty na 1,30€.
– Zregulovalo ceny základných potravín, napríklad slnečnicový olej alebo kuracie prsia.
ČESKO
– Prepláca domácnostiam náklady na bývanie ak cena presiahne 30% ich čistých príjmov.
– Zvýšila sa o 10 % úroveň životného a existenčného minima.
RAKÚSKO
– Zvýšilo príspevky na dochádzku za prácou o polovicu.
– Znížilo dane z plynu a elektriny o zhruba 90 %.
BELGICKO
– Znížilo DPH z elektriny a plynu z 21 % na 6 %.
– Domácnosti vykurované olejom dostanú platbu vo výške 200 eur.
ESTÓNSKO
– Domácnosti s nízkymi príjmami budú môcť aj spätne využívať zľavy z cien elektriny od septembra 2021 do marca 2022.

„Povedzte, Slováci a Slovenky, máte problémy s platením faktúr za bývanie? Nezostáva vám v peňaženke dosť na základné potraviny? Poďakujte sa slovenskej vláde, ktorá dnes nemá ani len premyslené, ako pomôže chudobným zvládnuť krízu. A to napriek tomu, že majú špajzu plnú nevyčerpaných eurofondov,“ odkazuje nasrdená politička.

Zdôrazňuje, že súhlasí s prezidentkou Čaputovou, že najjednoduchšia finančná pomoc chudobným domácnostiam by bola cez adresný príspevok na bývanie, ktorý by zohľadňoval navýšenie nákladov na bývanie. Lenže problém je podľa jej slov v tom, že príspevok na bývanie je súčasťou hmotnej núdze, a teda sa k nemu dostanú len tí, ktorí sú poberateľmi dávok v hmotnej núdzi. A čo pracujúca chudoba, pýta sa. „Dnes už dávno neplatí, že chudobný je len ten, ktorý nepracuje,“ tvrdí.

Pripomína, že minimálne desať rokov sa na Slovensku hovorí o tom, že musíme oddeliť príspevok na bývanie od dávky v hmotnej núdzi. „Táto vláda to má vo svojom vlastnom programovom vyhlásení. Napriek tomu neurobila nič. Čo ju zobudí?“ pýta sa

Píše, že počula, že na ministerstve práce úradníci pripravili nový zákon o príspevku na bývanie. Domácností, ktoré by príspevok súrne potrebovali, je asi 120 000. „To si vyžaduje značné zdroje. A tie vraj odmieta uvoľniť Igor Matovič, minister financií a ten najväčší OBYČAJNÝ človek. Ani neviem, čo dodať,“ krúti hlavou.

Dodáva, že za životnú úroveň na Slovensku, za naše platy, za naše dôchodky, za stúpajúce množstvo rodín v chudobe, za zlú situáciu jednorodičovských rodín, za nedostupnosť bývania, za hladové doliny a priepastné rozdiely medzi regiónmi – za to všetko si môžeme len my sami. „Lebo volíme vlády, ktoré nedokážu ani len odpísať od iných členských štátov ako sa postarať o tých najzraniteľnejších a ako využiť peniaze z EÚ,“ zúri.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naštvaná Nicholsonová Slovákom: Nezostáva vám v peňaženke na potraviny? Poďakujte sa vláde!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: