eReport.sk
Minister obrany Jaroslav Naď Foto: tasr

Naď vytiahol list svojho predchodcu: Pozrite, ako Gajdoš rokoval o dohode s USA!

Minister obrany Jaroslav Naď zverejnil list bývalého šéfa rezortu Petra Gajdoša z SNS. List je adresovaný americkej ambasáde a pochádza z januára 2018. Naď tvrdí, že takýchto dôkazov má kopec a čím viac budú Smer, Hlas a SNS o Dohode o obrannej spolupráci s USA klamať, tým viac ich budem postupne zverejňovať.

Na svojom profile na sociálnej sieti zverejnil list a pridal aj preklad do slovenčiny. Tu je teda v plnom znení:
Vaša Excelencia,
dovoľte, aby som Vám na úvod listu poďakoval za aktualizované informácie k Európskej iniciatíve odstrašenia (EDI), ktoré ste uviedli v liste zo 4. decembra 2017. Táto americká iniciatíva je serióznou a veľmi dôležitou súčasťou našej spolupráce vzhľadom na potrebu modernizácie leteckej infraštruktúry. Ako viete, americký projektový tím EDI zo Vzdušných síl USA v Európe (USAFE) absolvoval niekoľko pracovných návštev na leteckých základniach Sliač a Kuchyňa. Predmetom prieskumu bolo odporučiť umiestnenie a základné parametre projektov, ktoré boli navrhnuté na krytie z amerického rozpočtu v rámci EDI na roky 2018 a 2019. Cieľom júlovej návštevy projektového tímu EDI bolo poskytnúť vstup do navrhovaného Dlhodobého plánu rozvoja leteckých základní Sliač a Kuchyňa. Ten by mal obsahovať východiskové informácie o:
1. pripravovaných národných plánoch OS SR pre modernizáciu leteckých základní v súlade s požiadavkami OS SR (operačné požiadavky);
2. projektoch Bezpečnostného investičného programu NATO (NSIP);
3. projektoch USA na modernizáciu leteckých základní Sliač a Kuchyňa.

Na záver pracovných rokovaní v júli 2017 projektový tím EDI vyhlásil, že americká strana predloží Dlhodobý plán rozvoja na pripomienkovanie.​ V tejto súvislosti a vzhľadom na pripravovaný legislatívny rámec EDI (Dohoda o spolupráci v oblasti obrany – Defense Cooperation Agreement (DCA)), by sme uvítali finálny návrh Dlhodobého plánu rozvoja, ktorý príslušné sekcie MO SR posúdia a prerokujú s projektovým tímom EDI. Po vzájomnej dohode a podpísaní oboch dokumentov – Dlhodobého plánu rozvoja a Dohody o spolupráci v oblasti obrany sme pripravení zúčastniť sa na ďalších aktivitách projektového tímu EDI.

Vážený pán veľvyslanec,​ dovoľte, aby som využil túto príležitosť a poďakoval Vám za našu spoluprácu a zároveň Vám zaželal všetko najlepšie v novom roku 2018.​​​​
Peter Gajdoš Minister obrany SR

– Foto: FB/jaronaď


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď vytiahol list svojho predchodcu: Pozrite, ako Gajdoš rokoval o dohode s USA!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti