eReport.sk
Ladislav Kamenický, Robert Fico a Ľuboš Blaha.
Ladislav Kamenický, Robert Fico a Ľuboš Blaha. Foto: youtube/smer-sd

VIDEO Fico: Podávame na sudkyňu Záleskú trestné oznámenie za ohýbanie práva!

Opozičná strana Smer-SD na čele so svojim lídrom Robertom Fico po ohlásení verdiktu nad bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom zverejnila video so zásadným vyhlásením. Smer na samosudkyňu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, Pamelu Záleskú, ktorá o 14-ročnom trestne pre Kováčika v pondelok rozhodla, podáva trestné oznámenie za ohýbanie práva. Prinášame aj reakciu nespokojného Kováčikovho obhajcu ako aj prokurátora z Úradu špeciálnej prokuratúry SR. Ten je, naopak, s rozsudkom spokojný.

Fico vo videu hovorí o “svojvoľnom” konaní sudkyne v prípade Kováčika, pričom zopakoval, že ide z jeho pohľadu o “monsterproces”.

Zdroj: youtube.com/smer.sd

S rozsudkom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku nad bývalým špeciálnym prokurátorom nesúhlasí ani Kováčikov advokát Erik Magál.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
  2. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prichádza na hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) 17. septembra 2021 v Pezinku.
  3. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pred vyhlásením rozsudku na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 20. septembra 2021.
  4. Robert Fico (Smer-SD).
  5. Veronika Remišová (Za ľudí)

Po skončení súdu avizoval podanie odvolania. Ako však uviedol, tak jeho ani klienta, ktorého zastupuje neprekvapilo, “čo sa tu dnes udialo po tom, čoho sme boli svedkami počas jednotlivých pojednávacích dní.” Magál tvrdí, že to vyvrcholilo tým, že súd odmietol desiatky dôkazov obhajoby.

Magál: Súd dezinterpretuje dôkazy

“Mám jednoznačne za to, že s tým odôvodnením, ktoré tu dnes odznelo, sa nestotožňujeme. Mal som v určitých miestach pocit, že tu dochádza zo strany súdu k akejsi dezinterpretácii dôkazov a ich výkladov,” skonštatoval Magál. Je podľa neho prekvapivé, že pri odôvodnení počuli niektoré okolnosti, ktoré, ako tvrdí, porušovali zásadu prezumpcie neviny vo vzťahu k osobám, ktoré sú obžalované za členstvo v zločineckej skupine takáčovcov.

Magál poukázal v tejto súvislosti na niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku. “Pán Kudlička dodnes nebol za ten trestný čin odsúdený. Pričom, mal som taký dojem, že sa v odôvodnení rozsudku na neho prihliadalo už ako na vinnú osobu,” poznamenal. Má to podľa neho priamy súvis s tým, že sa Dušanovi K. kládla za vinu podpora zločineckej skupiny. Magál tvrdí, že opakovane pri obhajobe zdôrazňovali, že nie je možné podporovať nejakú skupinu, ktorej existencia doposiaľ nebola preukázaná.

VIDEO Erik Magál, obhajca Dušana Kováčika po vynesení rozsudku

Po skončení súdu opustil Kováčik pojednávaciu miestnosť za asistencie príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Na otázky okolostojacich novinárov nereagoval.

Šúrek: Krotil by som emócie aj nejaký entuziazmus

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek je naopak spokojný s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika, keďže sa stotožnil s argumentmi prokuratúry. Neteší ho však, že bol takýto činiteľ odsúdený za závažné trestné činy.

“Krotil by som emócie aj nejaký entuziazmus. Bolo to prvostupňové rozhodnutie, s ktorým môžeme byť spokojní do toho ohľadu, že bolo stotožnené sa s našimi argumentmi. Avšak, čo ma  neteší, je celá tá skutočnosť, ktorá sa odohrala, že takýto činiteľ bol zatiaľ neprávoplatne uznaný vinný z takýchto závažných trestných činov,” reagoval Šúrek. Po naštudovaní rozsudku sa rozhodne, či využije možnosť podať odvolanie.

Na margo výčitky obhajoby, že skupina takáčovcov, ktorej mal Dušan Kováčik pomáhať, nebola doteraz vrátane jej šéfa Ľubomíra Kudličku odsúdená, pripomenul existenciu viacerých rozsudkov. V nich sa majú členovia skupiny alebo osoby, ktoré pre ňu pracovali, priznávať k svojej trestnej činnosti.

VIDEO Prokurátor Michal Šúrek po vynesení rozsudku nad Dušanom Kováčikom

Bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika odsúdil v pondelok Špecializovaný trestný súd v Pezinku na 14-ročné väzenie. Vymeral mu aj trest prepadnutia majetku. Podľa súdu je vinný vo všetkých štyroch bodoch obžaloby. Mal pomáhať zločineckej skupine takáčovcov, zobrať úplatok, ako aj vynášať informácie o prebiehajúcich trestných konaniach zo špeciálnej prokuratúry. Rozsudok nie je právoplatný.

Zdroj: eReport/tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport