eReport.sk
Robert Fico počas tlačovky k protiinflančným opatreniam z dielne Smer.
Robert Fico počas tlačovky k protiinflančným opatreniam z dielne Smer. Foto: yt/smer-sd

Fico je za pomoc rodinám s deťmi, odmieta však ignorovanie ďalších občanov: Vieme, kde nájsť peniaze!

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico na dnešnej tlačovej besede vysvetľoval, prečo sú podľa neho argumenty ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v prospech daňového bonusu pokrytecké. Mnohodetná rodina si totiž príde na niekoľkonásobne vyššiu sumu, ako rodina s jedným, alebo dvomi deťmi. Podpora je naviac len jednorázová a pre rodiny predstavuje navyše prilepšenie si len o pár desiatok eur. Zatiaľ, čo zvýšené náklady kvôli zdražovaniu vraj predstavujú mesačne trojcifernú sumu. Vláda podľa sociálnych demokratov nemyslí na dôchodcov, bezdetné rodiny, rodiny s odrastenými deťmi, či rôzne iné kategórie občanov. Fico nenechal nitku suchú ani na špeciálnom prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, v ktorého prípade by sa vraj malo začať riešiť, aký bol jeho vzťah s Alenou Zsuzsovou.

„Čo urobila vláda Slovenskej republiky v roku 2022, aby ako tak eliminovala prudký nárast cien energií, pohonných hmôt a potravín? Odpoveď je, neurobili absolútne nič. Minimálne od októbra 2021 sme žiadali šesť alebo sedem mimoriadnych rokovaní národnej rady, kde sme od vlády chceli, aby na toto vláda reagovala, ale vládna koalícia odmietla zvolať tieto schôdze, ale žiadna schôdza nebola,“ už po niekoľkýkrát zopakoval Fico.

Vyúčtujú to mestá a obce občanom?

Aj podľa koaličnej strany SaS sú Matovičove opatrenia nepremyslené a zlé. Opozícia tak nie je jedinou politickou silou, ktorá daňový bonus a jeho obmedzenosť kritizuje. Fico okrem toho tvrdí, že ľudia na takéto opatrenia doplatia v podobe zvýšených daní a poplatkov, vyrúbených zo strany miest a obcí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico na snímke z videosnímke.
  2. Podpredseda Za ľudí a poslanec NR SR Juraj Šeliga.
  3. Pohľad na čerpaciu stanicu v maďarskej Rajke
  4. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačového brífingu na tému: Stanovisko k návrhu na zníženie DPH na pohonné hmoty 23. mája 2022 v Bratislave.

„Čo je najhoršie, že všetko toto musia zaplatiť mestá, obce a vyššie územné celky, pretože v tejto situácii sa rozhodol Matovič, že v roku 2022 na tento jeho program zoberie plus mínus mestám, obciam a vyšším územným celkom okolo 200 milión eur a potom to bude ďalších 400 v roku 2023. Mestá, obce, VÚC už oznamujú, že budú musieť ísť do zvyšovania miestnych daní, hovoria veľmi jasne, že toto bude znamenať zníženie životnej úrovne ľudí v obciach, lebo im nebudú poskytovať také služby, ako by mali poskytovať,“ tvrdí Fico.

Zdroje by hľadal u bánk

Na rozdiel od vlády by Fico hľadal zdroje niekde inde a tvrdí, že by ich bolo dostatok na to, aby si štát mohol domácnostiam dovoliť poskytnúť helikoptérové peniaze vo výške 1500 eur na domácnosť: „Ak by sme dnes zaviedli bankový odvod, ktorý sme my mali, tak za šesť mesiacov v roku 2022 sme schopní vybrať od tých 150 miliónov eur. Ani to len nepocítia! Keby ten odvod pokračoval v roku 2023, máme ďalších 300 miliónov eur. S týmto prídeme a budeme naďalej argumentovať, my vieme, kde by sme peniaze našli.“

Čo vlastne bolo medzi Lipšicom a Zsuzsovou?

Témou tlačovej besedy bol aj rozhovor Lipšica s novinárom Marekom Vagovičom. Na jednej strane poukázal na neobjektívnosť tohto rozhovoru, na druhej strane upozornil na to, že Lipšic sa opäť mohol dopustiť nedodržania princípu zdržanlivosti.

Lipšic v rozhovore komentoval rozhodnutie Ústavného súdu SR o porušovaní práv obvinených, ako aj svedectvo o korupcii ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Obidva tieto problémy špeciálny prokurátor značne bagatelizoval a zaútočil aj na generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

„Po prvé, to som nezažil, že by niekto len tak, bez akýchkoľvek dôkazov vypálil na svojho nadriadeného, ale tu preukázal Lipšic, že mu ide jasne o likvidáciu generálneho prokurátora Žilinku. Tak sa teda ja pýtam pána Lipšica, žena, ktorá je právoplatne odsúdená za účasť na vražde, ktorá je podozrivá a obvinená z mnohých iných prípadov jasne povedala, že sa s Lipšicom osobne stretávala. Na to Lipšic odpovedá, to nie je pravda. Bodka, to stačí každému. A netreba to riešiť. Tak potom, prečo nestačí, keď Kováčik povie, že to nie je pravda?“ uzavrel Fico.

Zdroj: youtube.com/smer-sd


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico je za pomoc rodinám s deťmi, odmieta však ignorovanie ďalších občanov: Vieme, kde nájsť peniaze!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti