eReport.sk
Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačového brífingu na tému: Stanovisko k návrhu na zníženie DPH na pohonné hmoty 23. mája 2022 v Bratislave.
Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu na tému: Stanovisko k návrhu na zníženie DPH na PHM. Foto: tasr

VIDEO Na čo chce Matovič použiť milióny z ruskej ropy? Určite nie na lacnejšie tankovanie!

Predpisy EÚ neumožňujú zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na motorové palivá. Ministerstvo financií preto nemôže súhlasiť s návrhom SaS využiť mimoriadne zdanenie spracovania ruskej ropy na zníženie DPH na palivá z 20 na osem percent. Strana znížením DPH podmienila súhlas so zdanením ruskej ropy. Na pondelkovej tlačovej konferencii to povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico počas tlačovky k protiinflančným opatreniam z dielne Smer.
  2. Matovič je najväčšou hrozbou pre demokraciu
  3. Kolíkovej právny štát
  4. Na ilustračnej snímke fabrika na spracovanie ropy.
  5. Toto je nonsens!
  6. Bojovník Juraj nikam neodchádza
  7. Igorove kvalifikácie
  8. Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas 79. rokovania vlády SR 11. mája 2022 v Bratislave.

Matovič upozornil na smernicu EÚ, ktorá upravuje možnosti znižovania DPH. „Môžete hľadať sprava doľava, žiadna možnosť na zníženie sadzieb DPH na pohonné látky tam nie je,“ povedal Matovič. Upozornil aj na list, ktorý v apríli poslala Európska komisia jednotlivým štátom a v ktorom na tento problém upozorňuje. Podľa Matoviča bol reakciou na zníženie DPH na motorové palivá v Poľsku, no Slovensko by sa podľa neho malo správať „dospelo“ a dodržiavať pravidlá.

S inými sumami operuje minister, iné ukazujú analytici

Keďže nie je možné znižovať DPH na motorové palivá, navrhol strane SaS, že výnos zo zdanenia ruskej ropy využije na platy zdravotných sestier, lekárov a učiteľov. Podľa prepočtov ministerstva by mala v tomto roku daň priniesť približne 180 miliónov eur a v ďalších dvoch rokoch 300 miliónov eur. Rozdielne údaje prezentované analytikmi vysvetlil minister konzervatívnosťou Inštitútu finančnej politiky. Ten odhaduje výnos dane na 58 miliónov eur v tomto roku a 24 miliónov eur v budúcom.

Matovič: Pevne verím, že SaS odloží škriepky bokom

Od SaS očakáva, že bude s návrhom súhlasiť a nebude blokovať zdanenie Slovnaftu profitujúceho v súčasnosti z lacnejšej ruskej ropy. Pokiaľ sa zákon, o ktorom má rokovať Národná rada SR v nasledujúcich dňoch, neschváli, príde podľa neho Slovensko iba za jún približne o 30 miliónov eur. „Pevne verím, že SaS odloží škriepky bokom, uzná svoju chybu a podá pomocnú ruku sestrám a učiteľom,“ dodal Matovič.

VIDEO Matovič chce použiť výnos z dane za ruskú ropu na platy učiteľov, lekárov a sestier

Liberáli sú proti, Matovičov návrh zmietli zo stola

SaS Matovičov návrh odmietla. Na vyššie platy sestier, lekárov a učiteľov mal podľa nej myslieť pri príprave rozpočtu. „Sme, samozrejme, otvorení zníženiu či pozastaveniu akejkoľvek inej dane. Ak však nebude dohoda na znížení dane v takom rozsahu, ako sme navrhli, zavedenie dane z ropy vetujeme,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík. „Našou snahou bolo znížiť DPH z cien benzínu a nafty na osem percent. Napriek tomu, že k tomuto kroku pristúpilo Poľsko, Igor Matovič je proti. Na koaličnej rade sa dokonca rozprávalo o období do konca roka, čo by sa dalo vyrokovať aj s EÚ,“ dodal Sulík.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Na čo chce Matovič použiť milióny z ruskej ropy? Určite nie na lacnejšie tankovanie!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre