eReport.sk
Šéf Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.
Šéf Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Foto: tasr

VIDEO Fico chce zosadiť z čela župy Matovičovu príbuznú: Budem rokovať s Hlasom, SNS aj Republikou!

Bývalý žilinský primátor a exriaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma je kandidátom na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).  Chomovu kandidatúru oznámil v sobotu v Žiline predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.

Predseda strany SMER – SD Robert Fico dnes na tlačovej besede v Žiline predstavil kandidáta na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktorého strana nominuje  do nasledujúcich župných volieb, Igora Chomu. Uviedol, že jeho úlohou nie je chrliť síru na súčasné vedenie žilinskej župy, napriek tomu, že by sa dalo veľa povedať. No podľa jeho slov je pôsobenie predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej jedna veľká premárnená príležitosť, čo zodpovedá charakteru súčasnej vlády.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico (Smer-SD).
  2. Na kombosnímke zľava Igor Matovič a Erik Tomáš.
  3. Miroslav Dufinec.
  4. Adrián Polóny (vľavo) a predseda opozičnej strany SMER-SD Robert Fico.
  5. Stanislav Onderišin.

„Padlo rozhodnutie, že ak bude  Smer – sociálna demokracia nominovať kandidáta do tejto významnej funkcie, musí spĺňať elementárne politické kritériá. Prvým základným kritériom je schopnosť profesionálne zvládať témy, ktoré funkcia predsedu samosprávneho kraja prináša. Druhým predpokladom je politická schopnosť, teda mať elementárne znalosti z toho, ako funguje politika, ako fungujú vzťahy medzi politickými stranami. Ďalším predpokladom je schopnosť tohto človeka viesť dialóg s inými politickými subjektmi a nakoniec schopnosť nového predsedu samosprávneho kraja viesť sociálny dialóg, ktorý chýba tak na úrovni celoslovenskej, ako aj na úrovni niektorých slovenských regiónov,“ vymenoval Fico.

Sprava bývalý žilinský primátor, exriaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a kandidát na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) do volieb VÚC 2022 Igor Choma a predseda SMER-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie v Žiline v sobotu 18. júna 2022. – Foto: tasr

Zároveň vyjadril presvedčenie, že navrhovaný kandidát na post predsedu samosprávneho kraja všetky tieto náležitosti napĺňa. Ako uviedol, sú to totiž veľké skúsenosti Igora Chomu z politiky, nakoľko pôsobil na úrovni miestnych a okresných štruktúr strany, potom sa stal aj poslancom NR SR. Ďalej pôsobil dve funkčné obdobia ako primátor mesta Žilina, ale aj ako poslanec žilinskej VÚC, preto veľmi dobre ovláda, čo jednotlivé regióny Žilinského samosprávneho kraja potrebujú. Ďalej osobitne dôležitý rozmer, a to prvok profesionality.

Ambíciou Smeru nie je iba vyhrať parlamentné voľby

„Nielenže pôsobil Igor Choma na pozícii primátora v Žiline, že pôsobil ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, ako funkcionár strany SMER – SD, ale všetci o ňom dobre viete, že úspešne pôsobil tak na úrovni štátnej, pokiaľ ide o odbornú funkciu, v danom prípade išlo o najvyššieho predstaviteľa Národnej diaľničnej spoločnosti, no a teraz pôsobí v podstate tej istej oblasti, pokiaľ ide o stavebníctvo a výstavbu vo významnej súkromnej spoločnosti. Ťažko by sme našli niečo komplexnejšie, nejakú ponuku, ktorá by dokázala zvládnuť to, čo prináša samosprávny kraj,“ poznamenal Fico.

Trojnásobný expremiér zopakoval, že nie je ambíciou strany len vyhrať parlamentné voľby, hoci Smer – SD je jedným z favoritov na percentuálne víťazstvo, ale aj vrátiť sa k profesionálnemu riadeniu štátu a k politickej stabilite, no najmä k sociálnemu dialógu.

Choma: Za župankou stojí jej priamy príbuzný. Matovič

Samotný kandidát Igor Choma uviedol, že ostatné tri roky pôsobil ako radový občan ZSK, pričom vnímal, čo samosprávny kraj priniesol svojim občanom. Povedal, že len veľmi ťažko sa hľadá, kde tie pozitíva prichádzajú. Súčasná predsedníčka Jurinová nevyužila svoju šancu, len premárnila čas. Choma uviedol niekoľko oblastí svojho programu. „Oblasť dopravy je mimoriadne zanedbaná, o diaľniciach nebudem hovoriť. Ale keď si občan tohto kraja položí otázku, čo sa preboha robí, keď idem na Kysuce, keď idem okolo Ružomberka, keď idem do Rajeckej doliny, keď idem kdekoľvek, tak necíti žiadnu podporu z toho kraja žiadnym spôsobom. Pani županka premárnila aj to, že za ňou stojí vlastná strana, že za ňou stojí jej priamy príbuzný, minister financií, nevyužila túto možnosť,“ uviedol Choma. Spomenul tiež zanedbané oblasti  zdravotníctva a školstva.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Fico potvrdil, že s kandidatúrou Igora Chomu pôjde aj na rokovanie so stranami Hlas – SD, SNS a Republika a bude sa uchádzať o podporu pre kandidatúru tohto kandidáta strany Smer – SD. Smeráci prišli o post žilinského župana po tom, ako súčasný podpredseda strany Juraj Blanár prehral vo voľbách súboj o tento post s Erikou Jurinovou. A tak, po 12 rokoch, musel šéfovanie kraja prenechať kandidátke OĽANO. Mimochodom, Jurinová sa vďaka vtedajšiemu volebnému úspechu stala na Slovensku historicky prvou ženou v županskom kresle.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico chce zosadiť z čela župy Matovičovu príbuznú: Budem rokovať s Hlasom, SNS aj Republikou!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti