eReport.sk
Dianie okolo Eriky Cintulovej, starostky Kláštora pod Znievom, je viac ako „zaujímavé“. Nitky pritom vedú k SaS. Zdroj: fb / Erika Cintulová

Dedina roka 2021 má starostku, ktorá je viac ako „zaujímavá“. Čo všetko ju spája so Sulíkom?

Kto sa vlastne dostáva do politiky? A je jedno či do parlamentnej alebo komunálnej. Sú to naozaj iba takí, ktorým záleží na tom aby sa mali lepšie ľudia, alebo aby sa mali lepšie oni samy? Niekedy to vyzerá tak, že pravdivá je práve druhá možnosť.

Že to tak je hovoria viaceré kazy a kauzičky, ktoré majú „za ušami“ nielen politici vo vláde či v parlamente, ale aj primátori a starostovia, alebo mestskí a obecní poslanci. Veľmi zaujímavú „story“ má za sebou starostka obce Kláštor pod Znievom, ktorá sa dokonca vlani stala držiteľom ocenenia Dedina roka. A Dedina roka na Slovensku môže byť aj taká obec, kde v dome starostky sídli firma, ktorá dlží peniaze štátu.

Zaujímavá starostka so zaujímavým „pozadím“ 

V súťaži o dedinu roka 2021 uspela obec z turčianskej kotliny, Kláštor pod Znievom. Kláštor pod Znievom bude reprezentovať Slovensko v medzinárodnej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny. Kláštor nepochybne patrí medzi obce, ktoré majú čo ponúknuť z pohľadu histórie a kultúrneho dedičstva. Významným rokom v histórií obce bol rok 1869, kedy tu bolo založené v poradí tretie slovenské gymnázium, ktorého riaditeľom sa stal významný slovenský pedagóg a matematik Martin Čulen. Po tejto významnej osobnosti je pomenovaná aj ulica v centre obce, na ktorej sa nachádza rodinný dom patriaci starostke Kláštora pod Znievom, Mgr. Erike Cintulovej. Je paradoxné, že práve v rodinnom dome starostky dediny roka má sídlo firma Groys geshmak s.r.o., ktorá podľa dát Finstatu (online register finančných dát) dlží viac ako 120-tisíc eur. (https://www.finstat.sk/50768204)  

Starostka Kláštora pod Znievom sa pýši titulom Dedina roka 2021. – Foto: fb / Erika Cintulová

Starostka obce sa v minulosti preslávila ako niekedy najmladšia starostka na Slovensku, ale aj obvinením z podvodu pri machinácií s odpadom. Obvinenie sa týkalo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečinu subvenčného podvodu. Viac o celom procese verejného obstarávania a falošných vážnych lístkoch priniesla RTVS v reportáži RTVS z 1. februára 2021 (https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/16952/258677#338) .   

Náš investigatívny tím sa pozrel bližšie na to, kto stojí za touto spoločnosťou, ktorá má dlhy voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni (22.732 eur), finančnej správe (48.729 eur), Sociálnej poisťovni (47.705 eur), Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine (1.197 eur) a inšpektorátu práce v Žilina (500 eur).   

Spoločnosť Groys geshmak je prevádzkovateľom reštaurácie a kaviarne Čáry Máry so sídlom na námestí S.H.Vajanského v Martine a donedávna bola prevádzkovateľom aj Bistra Čáry Máry na Bottovej ulici v Žiline. Do roku 2017 patrila kaviareň Čáry Máry firme Energy bio, s.r.o., v ktorej pôsobil manžel starostky, Silvester Cintula ako spoluvlastník a aj ako konateľ a voči tejto firme bolo vedené trestné stíhanie vo veci pokračovacieho zločinu neodvedenia dane a poistného a pokračovacieho prečinu nezaplatenia dane a poistného (https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/znama-starostka-hrnie-velkej-politiky-rodina-ma-krku-danovy-skandal). 

Čáry Máry „fuk“ a peniaze štát nedostal 

Aktuálne firma prevádzkujúca gastroprevádzku Čáry Máry je opätovne spájaná so starostkou obce Erikou Cintulovou a jej manželom Silvestrom. Zodpovedným vedúcim prevádzky, ktorá sa nachádza v centre mesta Žilina bol práve manžel starostky obce Silvester Cintula. V súčasnosti je snaha o odstúpenie prevádzky a ako telefonický kontakt na odstúpenie figuruje telefónne číslo priamo na starostku obce Eriku Cintulovú. V orgánoch firmy však starostku nenájdete nakoľko ústavný zákon č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone verejných funkcií hovorí o zákaze podnikania pre starostov obcí. V orgánoch spoločnosti Groys geshmak, ktorá prevádzkuje kaviareň Čáry Máry nenájdete ani manžela starostky Silvestra Cintulu.  

V reportáži Reportérov, ktorá sa zaoberala činnosťou starostky pri likvidácií odpadu v obci Kláštor pod Znievom dali slovo spomínanému Silvestrovi Cintulovi, ktorý starostke pomáha v jej práci a spomínal tam, že je majiteľom kaviarne. V tom čase, v roku 2021 už kaviareň nebola písaná oficiálne na jeho osobu, avšak sídlo firmy Groys geshmak bolo v dome starostky, kde s manželom býva. Kaviareň Čáry Máry je miestom, ktoré je už niekoľkokrát spájané s neplatením daní a poistného a aj napriek týmto skutočnostiam je obľúbeným miestom pre stretávanie sa politikov a organizovaním politických diskusií. Najčastejším návštevníkom kaviarne je aktuálny minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý tu pravidelne organizuje predvolebné stretnutia SaS aj napriek skutočnosti, že firma, ktorá prevádzkuje kaviareň je dlžníkom štátu.  

Liberáli a ich „dlhé prsty“ v komunálnej politike

Čo okrem iného spája stranu Sloboda a Solidarita s rodinou Cintulovcov? Silvester Cintula má v tohtoročných komunálnych voľbách byť šéfom volebnej kampane kandidáta na post primátora v mesta Martin – Ing. Michala Uherčíka, ktorého nominovala strana Sloboda a Solidarita, ktorá mu platí aj kampaň na primátora. Michal Uherčík je členom republikovej rady SaS a zároveň je nominant strany ako člen predstavenstva v Stredoslovenskej energetike, a.s. (https://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=438223&SID=5&P=1)

Silvester Cintula spolu s manželkou Erikou majú stáť aj za projektom politickej strany „SKÚSME TO INAK“, ktorej donedávna patril názov HLAS PRAVICE a predtým sa strana volala DOPRAVA. Táto politická strana ešte s názvom HLAS PRAVICE upútala na seba pozornosť v parlamentných voľbách v roku 2020, keď sa vzdala v prospech strany Sloboda a Solidarita. Tesne po voľbách ako sa vzdala v prospech SaS prišlo na účet strany HLAS PRAVICE spolu 35-tisíc eur z firmy patriacej SaS (Liberálny dom, s.r.o.). Je prinajmenšom zvláštne, že politickú stranu (HLAS PRAVICE) financuje iná politická strana (SLOBODA A SOLIDARITA) prostredníctvom svojej firmy (LIBERÁLNY DOM S.R.O.). A je prinajmenšom podozrivé, že je to tak tesne po voľbách, kedy sa jedna strana vzdala v prospech druhej. V roku 2020 kedy prebehol prevod 35-tisíc eur z Liberálneho domu do politickej strany HLAS PRAVICE bola členkou predsedníctva strany Veronika Ladňáková Gajdošová. V roku 2022 za predsedníčku strany HLAS PRAVICE bola zvolená práve Veronika Ladňáková Gajdošová. (https://www.teraz.sk/slovensko/mimoparlamentny-hlas-pravice-si-zvolil/606427-clanok.html)

Zvláštny rodinný prepletenec okolo starostky

V máji 2022 ohlásila strana HLAS PRAVICE, že sú nová politická strana s názvom „SKÚSME TO INAK“ (https://zilina.sp21.sk/a/3021/nova-politicka-strana-skusme-to-inak-predstavila-martinskych-kandidatov-do-komunalnych-volieb) kde podpredsedom politickej strany a zároveň kandidátom do komunálnych volieb v Martine je manžel predsedníčky Veroniky Ladňákovej Gajdošovej, Róbert Gajdoš. Róbert Gajdoš je zároveň priamym rodinným príslušníkom so starostkou Kláštora pod Znievom Erikou Cintulovou. Predsedníčka strany SKÚSME TO INAK, do ktorej strana SaS posielala v minulosti finančné prostriedky pracuje podľa portálu Linkedin v spoločnosti MH Teplárenský holding, a.s. (https://www.linkedin.com/in/veronika-gajdo%C5%A1ov%C3%A1-lad%C5%88%C3%A1kov%C3%A1-154778137/?originalSubdomain=sk)

Starostka Kláštora pod Znievom Erika Cintulová. – Foto: fb / Erika Cintulová

V súčasnosti spadá MH Teplárenský holding, a.s. pod ministerstvo hospodárstva ovládané stranou Sloboda a Solidarita. Akcionárom spoločnosti MH Teplárenský holding, a.s. je štátna akciová spoločnosť MH Manažment, a. s., kde členkou dozornej rady je Iveta Mečárová. (https://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=339872&SID=2&P=0)

Osoba s menom Iveta Mečárová je konateľkou spoločnosti Liberálny dom, s.r.o., ktorá do strany HLAS PRAVICE posielala v roku 2020 finančné prostriedky vo výške 35-tisíc eur.  (https://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=186117&SID=2&P=0)

SKÚSME TO INAK ako „trójsky kôň“ SaS?

Na avizovanej tlačovej konferencii strany Sloboda a Solidarita ku komunálnym voľbám v Martine, odznela informácia zo strany kandidáta na post primátora, že ho budú podporovať aktuálny poslanec mestského zastupiteľstva Róbert Gajdoš (podpredseda strany HLAS PRAVICE – aktuálne SKÚSME TO INAK) a aktuálna poslankyňa Marína Gallová.

Poslankyňa Marína Gallová pôsobí ako prokuristka v spoločnosti Advokátska kancelária Gallo, s. r. o., ktorá má zmluvu so spoločnosťou Martinská teplárenská, a.s. ako paušálna odmena za poskytovanie právnych služieb vo výške 2.528 € + DPH za mesiac. (https://www.crz.gov.sk/zmluva/5411538/) V skratke strana Sloboda a Solidarita si pripravila svojho „trójskeho koňa“ do komunálnych volieb v Martine v podobe strany HLAS PRAVICE aktuálne pod názvom SKÚSME TO INAK.

Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi, našou úlohou je predovšetkým informovať.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dedina roka 2021 má starostku, ktorá je viac ako „zaujímavá“. Čo všetko ju spája so Sulíkom?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti