eReport.sk
Miroslav Kollár

Sami máme málo, ale pomôžeme! Hovorí primátor Hlohovca


Mesto Hlohovec plánuje pomôcť ľuďom v čase inflácie adresnými a dočasnými opatreniami. Domácnostiam ohrozeným chudobou odpustí daň z nehnuteľnosti, poplatok za komunálny odpad a poplatok v materských školách. Pomoc plánuje mesto vyplatiť z vyčleneného, zhruba jedného percenta svojho bežného rozpočtu.

Informoval o tom primátor Hlohovca, líder mimoparlamentnej strany Spolu a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Kollár.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vyjadrenie Maroša Žilinku
  2. László Sólymos
  3. Veronika Remišová počas prejavu na summite Novej urbánnej agendy.
  4. Šéf Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.
  5. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, nominant OĽANO

„Minister financií Igor Matovič (OĽANO) rozhadzuje peniaze neadresne, plošne a dlhodobo. Pritom berie samosprávam časť príjmov a dostáva ich do existenčných problémov. Sami budeme mať málo, ale v roku 2023 sa ešte dokážeme vďaka hospodáreniu v minulých rokoch podeliť a pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú – aj keď to bude na úkor rozvoja mesta,“

uviedol Kollár. Doterajším opatreniam vlády podľa neho chýbajú základné sociálne a protiinflačné atribúty, a to adresnosť a dočasnosť.

Tvrdí, že miestne dane a poplatky nemajú v normálnych časoch nahrádzať sociálnu politiku štátu. Podotkol, že sme aktuálne v mimoriadnej situácii a keďže štát zatiaľ nedokázal pomôcť ľudom ohrozeným chudobou, nemá na výber. Opatreniami mesta podľa neho môže napríklad rodina s dvoma deťmi, ktoré chodia do materskej školy, bývajúca v priemernom 3-izbovom byte, ušetriť v budúcom roku až 600 eur.

Osamelý rodič s dvoma deťmi, ktoré chodia do materskej školy a býva v priemernom 3-izbovom byte môže ušetriť až 560 eur a osamelý senior bývajúci v priemerne veľkom dome ušetrí 100 eur.

„Ako samospráva nevieme kryť takúto pomoc z dodatočných ‚proinflačných‘ peňazí ako centrálna vláda. Vieme ísť len na úkor zmeny v štruktúre výdavkov,“ poznamenal s tým, že ak by minister financií opäť otvoril rezervné fondy aj na bežné výdavky ako počas pandémie, použijú na tento účel približne 15 percent z rozpočtového prebytku z minulého roku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sami máme málo, ale pomôžeme! Hovorí primátor Hlohovca

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: