Detailne rozpitval návrh obrannej dohody medzi Slovenskou republikou a USA. Emeritný ústavný sudca Ján Drgonec pre eReport ponúkol jasný argumentačný rámec k tomu, prečo zlmuva so Spojenými štátmi, ktorej podpis so Slovenskom je takpovediac na spadnutie, znamená pre našu krajinu hrozbu. „Zmyslom tej dohody je vytvoriť príležitosť pre rozmiestňovanie jadrových zbraní na našom území,“ myslí si expert na ústavné právo. S Jánom Drgoncom sa v štúdiu eRepotu zhovárala naša redaktorka a moderátorka Mimi Šramová.
Drgonec pre náš portál hovoril aj o tom, že predmetná dohoda je pokrytecká. „Dôležité je to, čo je v texte zmluvy, nie v jej preambule,“ upozornil. Ján Drgonec sa pre eReport vyjadril aj aktuálnym opatreniam, ktorými vláda bojuje proti novému koronavírusu.
„Predseda vlády nerozumie obsahu tejto dohody“
Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA) nijakým spôsobom nenaruší integritu a suverenitu Slovenskej republiky. Uviedol premiér SR Eduard Heger (OĽANO) v reakcii na kritiku schválenia dohody vládou zo strany opozície. Prijatie obrannej zmluvy je podľa neho zodpovedným krokom smerom k posilňovaniu európskej bezpečnostnej politiky i našej obranyschopnosti. Drgonec si to ani zďaleka nemyslí. „Predseda vlády nerozumie obsahu tejto dohody,“ komentoval odborník reakciu premiéra.
Podľa jeho slov je takpovediac prvým odborníkom v súvislosti s dohodou minister obrany Jaroslav Naď a druhým v poradí jeho prvý štátny tajomník na jeho rezorte, Marian Majer . Rovnako ako v prípade Naďa, Drgonec spochybnil aj odbornosť Majera. „Odbornosť je daná vzdelaním a on je to vyštudovaný politilóg,“ pripomenul skúsený právny expert.
Národ by vraj na Naďa s Korčokom nemal zabudnúť
Šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka (nom. SaS) a ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) pritom označil za „príšery“. „To sú tí dvaja, ktorým vďačíme za to, že tu sú a budú americké vojská v neuveriteľnom právnom režime. To podľa môjho názoru je nielenže je zdrada, a že to nebude nikdy postihované ako zrada, ale je to aspoň o nejakej pamäti národa. Tak, ako sme nezabudli Biĺakovi, (Vasiľ Biľak bol slovenský komunistický politik známy najmä vďaka podpisu na pozývacom liste pre okupačné vojská v roku 1968 a ako ideológ následnej normalizácie – pozn. red.) by sme nemali zabudnúť ani Korčokovi a Naďovi. To je napríklad aj o tom, že im nenalejú v krčme, keď tam prídu, že im nepodajú ruku, že ich nepozdravia. Proste, že ich budú ignorovať,“ vysvetlil expert.
Podľa Drgonca si Čaputová robí z ľudí srandu
Drgonec si myslí svoje aj o postoji prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá cez svojho hovorcu Martinana Strižinca odkázala, že hlava štátu zmluvu môže dať na posúdenie Ústavnému súdu až po jej podpise. Emeritný ústavný sudca s tým nesúhlasí a tvrdo odkázal Čaputovej: „Robí si srandu z celého obyvateľstva Slovenskej republiky.“
V rozhovore sa Ján Drgonec vyjadril aj j akrtuálnym protipandemickým opatreniam vlády a svoj názor povedal aj k dramatickej situácii, či skôr hystérii, ktorá sa rozpútala v Austráli po príchode svetového tenistu Novaka Djokoviča.
Horúce témy súčasných dní, na ktoré reagoval Drgonec
- Prečo si myslí že minister Naď je úbohý šašo?
- Prečo má názor, že zmluvu s USA by sme nemali podpisovať?
- Čo hovorí na jednotlivé články zmluvy a stratu slovenskej jurisdikcie?
- Prečo vyčíta prezidentke že sa ako vrchná veliteľka ozbrojených síl k zmluve ešte nevyjadrila?
- Prečo si myslí že ministerka Mártia Kolíková je nekompetentná a nemá čo na ministerstve spravodlivosti hľadať?
- Ako je to s nosením rúšok a opatreniami v režime OP?
- Prečo je proti povinnému očkovaniu?
- Čo hovorí na prípad Djokovič vs Austrália?
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Drgonec: Naď je úbohý šašo. Od neho nebude závisieť, či tu USA rozmiestnia jadrové zbrane