eReport.sk
Baránek o Zelenskom a USA
Ján Baránek. Foto: eReport

VIDEO Baránek o Zelenskom a USA: Šéf Ukrajiny môže stratiť podporu! Chcel nás naviesť do svetovej vojny


Baránek o Zelenskom a USA: „My vieme, že mier nie je v rukách Zelenského. Sám Biden povedal, že oni budú vyjednávať s Rusmi.“ Druhý diel relácie „Bez cenzúry“ s politickým analytikom Jánom Baránek sa niesol hlavne v duchu medzinárodno-politických otázok. Víťazstvo republikánov v amerických kongresových voľbách je síce na svete, ale s oveľa menšou dominanciou, ako sa pôvodne očakávalo. Čo by pre budúce postoje USA mohla znamenať zmena mocenských pomerov na kongresovej a prezidentskej úrovni? Vplyv takýchto zmien na vojnu na Ukrajine je podľa analytika taktiež veľmi otázny. A to hlavne v kontexte Zelenského krokov. Tie začínajú byť už nepredvídateľné aj pre jeho hlavného partnera, teda Spojené štáty.

Zdroj: youtube.com/eReport

„My vieme, že mier nie je v rukách Zelenského. Sám Biden povedal, že oni budú vyjednávať s Rusmi,“ hovorí s odkazom na USA o možnom smerovaní vojny Baránek. „Nedočítal som sa nikde, a asi tá informácia asi teraz ani nie je možná, že akú má vlastne Zelenskyj momentálne reálnu podporu. Nie tú propagandistickú,“ doplnil Baránek. Pozícia Zelenského sa podľa neho naviac môže v najbližšom období oslabovať. Je možné, že kvôli energetickej kríze stratí podporu ľudí a kvôli nepredvídateľným krokom podporu západných spojencov.

Bude reakcia na incident v Poľsku osudnou?

Mnohé Zelenskyj podľa Baráneka odkryl v momente svojej reakcie na raketový incident na poľsko-ukrajinských hraniciach, ktorý mal za následok dve ľudské obete. Incident sa snažila Ukrajina hodiť na Rusko. Poľsko však už v krátkom čase vedelo, že rakety síce vyrobili rusi, ale neodpálili ich. Zelenskyj to v reakcii vraj prehnal, lebo požadoval aktiváciu článku 5 a faktické odštartovanie tretej svetovej vojny.

„Verím tomu, že to boli zablúdené ukrajinské rakety. Ale to, čo robil Zelenskyj potom, bolo už nad rámec toho, čo očakávalo aj USA, aj Veľká Británia, aj Poľsko. Poliaci hneď vedeli, že to nie sú rakety odpálené Rusmi. A aj v poľskom vedení to nahnalo toľko paniky, že oni čakali, čo povie Biden,“ uviedol Baránek. Ako už dnes vieme, reakcia amerického prezidenta Joea Bidena bola až prekvapivo zdržanlivá, pravdepodobne uvedomujúc si následky aktivácie článku 5.

Aký je rozdiel medzi republikánmi a demokratmi?

Politický vývoj v USA bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou v dnešnej neistej situácii celosvetový dosah. Nie je to však podľa analytika tak, že by boli republikáni spojencami Ruska. Východnú mocnosť nemajú vraj radi približne rovnako, ako demokrati. Rozdiel je však v tom, že dnešná demokratická politika je značne ideologická. Zatiaľ čo tá republikánska by mala byť klasicky oveľa realistickejšia.

„Je tam jeden obrovský rozdiel, že republikáni si dnes uvedomujú, že liberáli skĺzli do ideológie, ktorá nápadne pripomína kultúrny marxizmus, resp. neomarxizmus,“ konštatuje Baránek.

Vojna na Ukrajine by sa mohla po nástupe republikánov uppkojiť, ale nebude to také jednoduché, ako si mnohí predstavujú. „Už dnes republikáni tvrdia, že idú spraviť audit poskytovaných prostriedkov na Ukrajinu,“ poukazuje na vyhlásenia strany Baránek. „Odhad samotnej vlády USA je, že len 30 % pomoci skončí tam kde má a ďalších 70 % je veľká neznáma,“ dodal.

Na Slovensku nič nové

Slovensko nie je oproti medzinárodnej politike o nič ružovejším príbehom. Vláda má problém dosiahnuť uznášaniaschopnosť parlamentu a zákony jej cez zákonodarný zbor prechádzajú len po dohode s opozíciou – často radikálnou až extrémistickou.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Baránek o Zelenskom a USA: Šéf Ukrajiny môže stratiť podporu! Chcel nás naviesť do svetovej vojny

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre