eReport.sk
Nohavica sa vysmial Západu
Jaromír Nohavica na vystúpení v Žiline v roku 2014. Foto: tasr

VIDEO Nohavicu kritizujú! Spieva: Ta raketa byla Ukrajince, nebo Rusa, počkáme, co řekne pan prezident USA

Nohavica sa vysmial Západu! Česká pesničkárska legenda Jaromír Nohavica čelí masívnej kritike veľkej časti médií. Dôvodom je jeho nová skladba, ktorá sa v týchto dňochobjavila na sociálnej sieti. Západným krajinám v nej s poriadnou dávkou irónie pripomína, že sú obrazne povedané, nesvojprávne. Spieva, že ich rozhodnutia určujú Spojené štáty na čele s prezidentom Joe Bidenom. Západ teda podľa textu piesne Nohavicu vždy a dokonca možno aj rád počká na to, „co řekne pan prezident USA“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Marek Ťapák v štúdiu známeho alternatívneho rádia.

Podobne, ako opozičná strana Smer-SD, ale aj významná časť odbornej a laickej verejnosti, teda bežných občanov, je aj český pesničkár presvedčený, že západné krajiny všetky svoje kroky nevyhnutne konzultujú s USA. A konajú, až keď dostanú takpovediac zelenú od Bidena.

„Raketa byla Rusa? Zeptáme se USA!“

Portál echo24.cz informoval, že krátka pieseň sa točí neustále ohľadom toho, ako rozhodne „pan prezident USA„. Pre „mainstream“ najkontroverznejšia pasáž celej skladby znie: „Ta raketa byla Ukrajince, nebo Rusa, počkáme, co řekne pan prezident USA.“

Zdroj: youtube.com/aby bylo jasno

„Pesničku vydal Nohavica niekoľko dní po 17. novembri a tiež niekoľko dní po tom, ako raketa vystrelená v rámci vojnového konfliktu na Ukrajine, pravdepodobne z ukrajinského obranného systému,  zasiahla Poľsko, pričom zahynuli dvaja ľudia,“ pripomenul portál interez.sk.

Kauza medaile od Putina spustila lavínu kritiky

Nohavica to naozaj nemá jednoduché. Tento rok čelil hejtom skutočne masívneho kalibru. Krátko po začiatku rusko-ukrajinského konfliktu ho začali mnohí označovať za zločinca, pretože odmietol vrátiť ocenenie, ktorým ho vyznamenal osobne ruský prezident Vladimir Putin. Legenda českého folku totiž dostala Puškinovu medailu za „zásluhy o upevnenie priateľstva a spolupráce medzi národmi a zbližovanie a vzájomné obohacovanie národných kultúr“.

Nezrušené koncerty vypredal

„Ľudia vracajú vstupenky,“ potvrdili v marci eXtra.cz  niektorí organizátori českých koncertov. „Nevieme si predstaviť, že by tu koncertoval počas vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. Ide o jeho väzby a vzťahy s Vladimírom Putinom,“ citoval portál Katowice Wyborcza predstaviteľku tohto poľského mesta. Jaromír Nohavica vtedy preto usporiadal vo svojom podkroví krátky koncert, počas ktorého sa vyjadril aj k vojne. „Medzi tých pánov hore, ku ktorým sa obraciam, patrí aj prezident Putin, s ktorým naozaj nesúhlasím. A vojna je mi proti srsti,“ odkázal všetkým. Treba ale zároveň povedať, že koncerty, ktoré zrušené neboli, sú vypredané.

Snáď sa tí politici dohovoria, odkázal spevák

„Nie som priaznivcom lacných giest. Vrátenie medailí, pokľakávanie, mávanie vlajočkami. Ale keď je treba pomôcť, pomôžem. Ak chcete, môžete aj vy,“  komentoval Nohavica svoj postoj s tým, že odkázal na číslo účtu Člověka v tísni. „Mám priateľov na Ukrajine, mám priateľov v Rusku. Je mi zaťažko sa od svojich priateľov odstrihnúť. Snáď sa tí politici dohovoria,“  pridal umelec ďalší dôvod svojho postoja. „Vyjadrenie je to v štýle: ‚Mám kamarátov medzi Židmi aj nacistami a medailu od Adolfa nevrátim.‘ Bolo by to lacné gesto. Odpúšťal som Ti veľa, Jarko, ale čoho je veľa, toho je príliš. Nemáš kúsok cti,“ pustil sa za to do neho istý jeho priaznivec.

Odmietol, žeby udával

„Nohavica tiež v minulosti utrpel stratu fanúšikov kvôli tomu, že sa prevalila jeho spolupráca s ŠtB v 80. rokoch. Spoluprácu následne pripustil, no odmietol to, že by niekoho udával. Tajná polícia mala údajne na Nohavicu tlačiť a vydierali ho väzením za poburovanie, ak nebude spolupracovať,“ dodal portál interez.sk.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Nohavicu kritizujú! Spieva: Ta raketa byla Ukrajince, nebo Rusa, počkáme, co řekne pan prezident USA

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti