eReport.sk
Robert Fico (uprostred) počas tlačovky Smeru.
Robert Fico (uprostred) počas tlačovky Smeru. Foto: yt/smer-sd

VIDEO Ako by Smer riešil pandémiu? Fico ponúkol riešenie a odkázal vláde: Iba tlačíte na očkovanie!

V centrále Smeru sa v pondelok uskutočnila tlačová konferencia predstaviteľov strany na čele s jej predsedom Robertom Ficom. Zásadné problémy, ktoré v týchto dňoch hýbu Slovenskom. rozobral trojnásobný expremiér v troch častiach.

Prvá bola venovaná už avizovanému podaniu na Ústavný súd SR kvôli pandemickým opatreniam. V druhej časti pomenoval, čo by strana Smer robila v týchto dňoch, keby bola súčasťou koalície. V tretej časti Fico avizoval aktivity Smeru v najbližšom období, tie súvisia ktoré veľkým protivládnym protestom!

Vláda hádže zodpovednosť na ľudí

Predseda sociálnych demokratov obvinil vládu, že absolútne nezvláda boj s pandémiou a opatrenia neprijíma štandardným ústavným spôsobom, ale pochybne cez vyhlášky hygienika. Fico rovnako uviedol, že spomínané vyhlášky podá Smer na Ústavný súd SR, ktorý rovnako vyzval, aby o skorších podaniach generálneho prokurátora a strany Smer ohľadom sporných vyhlášok, rozhodol čím skôr.

Podľa trojnásobného expremiéra je evidentné, že vyhláškam ide iba o zvýšenie očkovania, čo nie je legitímny cieľ.

„Dnes, 22. novembra nadobudli účinnosť dve vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, číslo 258 a 259 z roku 2021. Jedna z týchto vyhlášok ukladá opatrenia v súvislosti s hromadnými podujatiami a druhá sa venuje rôznym obmedzeniam v súvislosti s prevádzkami, návštevami obchodných zariadení, kultúrnych podujatí a podobne. Musím zopakovať, že vláda Slovenskej republiky robí zvláštnu politiku. Na jednej strane nerobí nič, všetko zanedbáva a za ich chyby má teraz zaplatiť nevinný človek. V tomto duchu idú aj tieto dve vyhlášky, ktoré podávame na Ústavný súd SR. Nikto nemôže atakovať tento zámer z titulu, že by sa nemohol Ústavný súd SR zaoberať súladom vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva s Ústavou SR,“ priblížil Fico.

Je to vraj propagácia očkovania, o nič iné vláde nejde

Šéf Smeru ďalej uviedol, že ide hlavne o segregačné vyhlášky, ktoré zakladajú diskrimináciu a navyše nesledujú legitímny cieľ. Tým by bolo napríklad riešenie, ako bojovať s pandémiou, čo všetko preto urobiť, aby chorí boli oddelení od zdravých. Je podľa neho však evidentné, že vyhláškam ide iba o zvýšenie očkovania, čo nie je legitímny cieľ.

„Vo vyhláške veľmi jasne konštatujeme, že je potvrdený fakt, že pokiaľ ide o osobu zaočkovanú, tak táto môže covid dostať a môže covid aj prenášať. Preto obmedzenie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia ľuďom, ktorí nie sú zaočkovaní, neprekonali covid, ale majú test a sú zdraví, považujeme za diskriminačné a za protiústavné. To, čo v tejto vyhláške je upravené bude viesť skôr k tomu, že toho covidu bude ešte viac ako menej. Je to propagácia očkovania, o nič iné v tomto prípade vláde SR nešlo,“ povedal Fico.

Smer by ako vládna strana zmenil pandemickú stratégiu

Ak by bol Smer súčasťou novej vládnej koalície, predovšetkým by sa podľa Fica sústredil na pozitívne testovaných. Bol by vytvorený systém na priamu komunikáciu a kontakt s týmito ľuďmi. Diskusie by prebiehali najmä o spôsobe distribúcie liekov, napríklad cez obvodných lekárov alebo cez dobrovoľných hasičov.

Čo nám bráni dať lekárovi, ktorý odišiel do zahraničia, ale aj tomu lekárovi, ktorý tu na Slovensku zostal a pracuje s covidom alebo zdravotnej sestre niekoľkonásobný mobilizačný príspevok?

Robert Fico, šéf strany Smer-SD.

Fico na tlačovej konferencii ponúkol riešenie, akým by sa dal zvrátiť nedostatok zdravotníckeho personálu: „Čo ste urobili vo vláde, keď toľko nariekate, pokiaľ ide o stabilizáciu lekárov a sestier? Čo sa dnes deje v Bratislave v súvislosti s nedostatkom vodičov hromadnej dopravy? Firma, ktorá má zabezpečovať verejnú dopravu, ponúka náborový príspevok vo výške 4 000 eur. Prečo pri tých miliardách, čo povyhadzovala vláda na nezmyselné testovanie, nie sme schopní sa obrátiť na lekárov a sestry, ktorí odišli zo Slovenska, lebo boli nespokojní s pracovnými podmienkami, boli nespokojní s tým, ako sa k nim stavala vláda Slovenskej republiky. Je nevyhnutné pripraviť okamžite mobilizačný program na návrat týchto ľudí na Slovensko. To je jednoduché, keď sú peniaze, tých ľudí dokážete presvedčiť. Čo nám bráni dať lekárovi, ktorý odišiel do zahraničia, ale aj tomu lekárovi, ktorý tu na Slovensku zostal a pracuje s covidom alebo zdravotnej sestre niekoľkonásobný mobilizačný príspevok? A rovnako zvýšiť platy,“ s dôrazom apeloval Fico na koaličných politikov.

V decembri by chcel Fico veľký protivládny protest

Predseda Smeru vo svojom vystúpení popísal zúfalstvo slovenskej verejnosti z toho, že nemáme vo vláde politických lídrov a občania nevidia ani snahu niečo vymyslieť. Ľudia podľa neho potrebujú ventil, ktorý v podobe referenda prezidentka odmietla. „Opozícia musí dať okrem tlačových besied a podaní na Ústavný súd SR priestor aj na verejné zhromaždenia. Sme preto pripravení vytvoriť podmienky pre obrovský občiansky protest, proti neschopnosti vládnej bandy,“ uzavrel Fico.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ján Drgonec
  2. Eduard Heger (OĽANO).
  3. Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan.
  4. Robert Fico na snímke videa.
  5. Peter Pellegrini a podpredsedovia strany Hlas-SD.
  6. V popredí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Ako by Smer riešil pandémiu? Fico ponúkol riešenie a odkázal vláde: Iba tlačíte na očkovanie!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php