eReport.sk
V popredí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
V popredí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: tasr

Šéf lekárskych odborov tvrdo kritizuje vládu: Kam zmizli pľúcne ventilácie a personál? Neurobili NIČ!

Vládni predstavitelia a množstvo nemocníc sa hlavne v posledných týždňoch výrazne a vytrvalo sťažujú na zhoršujúcu sa situáciu v nemocniciach. Odborníci však začínajú poukazovať na to, že nemocnice dokázali pred rokom znášať oveľa vyšší počet pacientov, zatiaľ čo dnes sa hovorí dokonca aj o humanitárnej kríze z úst koaličných politikov zaznieva aj slovné spojenie humanitárna katastrofa.

Tak napríklad pred rokom Slovensko zvládlo liečbu takmer 400 pacientov na pľúcnej ventilácii. Dnes je však hlásený problém a spoločnosť je uvádzaná do stresu už pri počte 258 pacientov na pľúcnej ventilácii. Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský preto pokladá jednu zásadnú otázku, ktorá sa v tejto situácii ponúka: Čo sa deje? „Minulú vlnu Slovensko zvládlo liečbu 394 COVID pacientov na umelej pľúcnej ventilácii, dnes ministerstvo hovorí, že máme už vážny kapacitný problém pri 258 pacientoch na umelej pľúcnej ventilácii,“ upozorňuje vo svojom statuse na sociálnej sieti Visolajský.

Buď nám ukradli ventilácie, alebo nám odišli lekári

Visolajský upozorňuje na to, že pľúcnych ventilácii by malo mať Slovensko dostatok a jediná možnosť, ako by sa tento fakt zmenil, je krádež, alebo chýbajúci personál na ich obsluhu: „Sú len dve možnosti, buď nám niekto z našich nemocníc ukradol vyše sto drahých prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu, alebo z našich nemocníc odišlo príliš veľa skúsených lekárov a sestier, ktorí tieto ventilácie obsluhujú. Ak je pravda, že sa tu udiala takáto rozsiahla krádež prístrojov, ide o vážny prečin, lebo ide o všeobecné ohrozenie zdravia a životov obyvateľstva. Ak nám však od jari odišli z našich nemocníc stovky zdravotníkov a minister zdravotníctva voči tomu neurobil za celý rok NIČ, tak len mykneme plecom?“

Pravdou je, že aj parlamentná opozícia sa v týchto dňoch pýta, že ak nám chýbajú stroje alebo personál, čo vláda robila počas kľudnejšie jarného, letného a z časti aj jesenného obdobia?

Situáciu prirovnal k zdecimovanej armáde vojakov

Visolajský následne celú situáciu prirovnal k armáde a pýta sa, že ak si v armáde nevieme takúto situáciu predstaviť, prečo je reálna v pandémii: „Vojakom, ktorí boli v bitke zranení, by ich ministerstvo odmietlo dať adekvátne odškodnenie s odôvodnením, aby to vraj nezneužívali. Naši vojaci by kričali, že zakrátko príde nový útok, ale že ich je málo a ubudli ďalší, že sa boja, že našu krajinu takto neubránia, že musíme vojsko pripraviť na nový útok. Veliteľ našej armády by im odkázal, že teraz nie je čas na ich problémy, lebo je vojna. Odkázal im, že je predsa ich poslaním a povinnosťou držať ústa a bojovať s nepriateľom. Popri tom pripravoval reformu, ktorej výsledkom malo byť zmenšenie armády o 38%. Celý rok, čo nepriateľ očividne chystal svoju armádu, náš veliteľ nespravil pre naše vojsko NIČ, len chodil po kasárňach a presviedčal ich, ako treba menej kasární. Veľa našich vojakov preto opustilo armádu a tí, čo zostali, stále upozorňovali, že ich je čoraz menej. Vojaci sa preto obrátili na premiéra, ale ten si na nich nenašiel čas, a takmer 4 mesiace tvrdil, že je zaneprázdnený a nestíha sa s nimi stretnúť.“

Tanky, delostrelectvo aj stíhačky sme mali v hangároch, ale nemal ich kto obsluhovať. V armáde a vo vojne si takúto situáciu nevieme predstaviť. A v pandémii a zdravotníctve?

Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský.

Vo Visolajského príspevku je samozrejme viditeľná poriadna dávka kritiky smerom k vláde: “Po troch mesiacov bojov silnej armády protivníka s naším vyčerpaným vojskom, náš veliteľ vyhlásil, že sa obrana našej vlasti vyvíja katastrofálne a čaká nás humanitárna katastrofa. Tanky, delostrelectvo aj stíhačky sme mali v hangároch, ale nemal ich kto obsluhovať. V armáde a vo vojne si takúto situáciu nevieme predstaviť. A v pandémii a zdravotníctve? – pýta sa lekár.

Zdroj: fb/peter.visolajsky

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico (uprostred) počas tlačovky Smeru.
  2. Peter Pellegrini a podpredsedovia strany Hlas-SD.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf lekárskych odborov tvrdo kritizuje vládu: Kam zmizli pľúcne ventilácie a personál? Neurobili NIČ!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti