eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Vedec šokuje. Najneskôr na jeseň tu máme mutácie, ktoré prelomia účinky vakcín

Tak toto nie je najlepšia správa. Uznávaný český evolučný biológ Jaroslav Flegr dvíha varovný prst a upozorňuje, že by sa krajiny nemali spoliehať iba na preočkovanie obyvateľov. Podľa odborníka totiž už s vysokou pravdepodobnosťou teraz niekde vznikajú mutácie vírusu SARS-CoV-2, ktoré prekonajú účinky vakcín či prirodzenej imunity.

„Pretože som evoluční parazitológ, viem, čo vírus dokáže. Vírus je parazit, živý organizmus schopný podliehať biologickej evolúcii. A ktorý preto nepozerá na naše opatrenia so založenými rukami,“ varuje Flegr na svojej sociálnej sieti. „Už teraz v dobre preoočkovaných štátoch takmer isto vznikajú nové mutácie, ktoré dokážu prekonať súčasné vakcíny. A tieto mutanty si veľmi rýchlo nájdu cestu do ďalších kútov prepojeného sveta,“ myslí si profesor a dodáva: „Svet je prepojený do takej miery, že mutant schopný prelomiť imunitu vyvolanú vakcínou Pfizer sa dostane z Izraela do Prahy v priebehu mesiaca a počas ďalšieho začne aj tu posielať do nemocníc tých očkovaných a na JIS tých neočkovaných.“

Podľa vedca už takmer isto vznikajú mutácie vírusu, ktoré prelomia aj účinky vakcín. – Foto: tasr

Podľa vedca by sa preto krajiny okrem očkovania mali zameriavať na trasovanie a PCR testovanie a to nielen v súvislosti s covidom, ale aj inými možnými vírusmi. „Pripraviť, otestovať a v dostatočnom množstve vyrobiť vakcínu proti novému vírusu trvá viac ako rok a do tej doby zomrú milióny ľudí. Pripraviť nový PCR test však trvá skôr hodiny ako dni. Ak bude v pohotovosti prístrojové zázemie, potrebná logistika a legislatíva pre plošné preventívne testovanie, k preniknutiu nového variantu vírusu alebo nového vírusu do krajiny vôbec nepríde, presne povedané, nedôjde k ich šíreniu,“ myslí si odborník.

Viac o COVID-19 sa dočítate tu:

  1. Naftali Bennett

Flegr preto považuje vytvorenie podmienok pre masívne PCR testovanie za veľmi dôležité najmä pre budúcnosť spoločnosti. „A ta budúcnosť je nepríjemne blízko. Mutanty schopné prelomiť umelú i prirodzenú imunitu proti covidu prídu najneskôr na jeseň a úplne nové vírusy najneskôr…No oni určite prídu,“ varuje český profesor, podľa ktorého väčšina krajín nakoniec pristúpi k povinnému očkovaniu.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport