eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Vedec šokuje. Najneskôr na jeseň tu máme mutácie, ktoré prelomia účinky vakcín

Tak toto nie je najlepšia správa. Uznávaný český evolučný biológ Jaroslav Flegr dvíha varovný prst a upozorňuje, že by sa krajiny nemali spoliehať iba na preočkovanie obyvateľov. Podľa odborníka totiž už s vysokou pravdepodobnosťou teraz niekde vznikajú mutácie vírusu SARS-CoV-2, ktoré prekonajú účinky vakcín či prirodzenej imunity.

„Pretože som evoluční parazitológ, viem, čo vírus dokáže. Vírus je parazit, živý organizmus schopný podliehať biologickej evolúcii. A ktorý preto nepozerá na naše opatrenia so založenými rukami,“ varuje Flegr na svojej sociálnej sieti. „Už teraz v dobre preoočkovaných štátoch takmer isto vznikajú nové mutácie, ktoré dokážu prekonať súčasné vakcíny. A tieto mutanty si veľmi rýchlo nájdu cestu do ďalších kútov prepojeného sveta,“ myslí si profesor a dodáva: „Svet je prepojený do takej miery, že mutant schopný prelomiť imunitu vyvolanú vakcínou Pfizer sa dostane z Izraela do Prahy v priebehu mesiaca a počas ďalšieho začne aj tu posielať do nemocníc tých očkovaných a na JIS tých neočkovaných.“

Podľa vedca už takmer isto vznikajú mutácie vírusu, ktoré prelomia aj účinky vakcín. – Foto: tasr

Podľa vedca by sa preto krajiny okrem očkovania mali zameriavať na trasovanie a PCR testovanie a to nielen v súvislosti s covidom, ale aj inými možnými vírusmi. „Pripraviť, otestovať a v dostatočnom množstve vyrobiť vakcínu proti novému vírusu trvá viac ako rok a do tej doby zomrú milióny ľudí. Pripraviť nový PCR test však trvá skôr hodiny ako dni. Ak bude v pohotovosti prístrojové zázemie, potrebná logistika a legislatíva pre plošné preventívne testovanie, k preniknutiu nového variantu vírusu alebo nového vírusu do krajiny vôbec nepríde, presne povedané, nedôjde k ich šíreniu,“ myslí si odborník.

Viac o COVID-19 sa dočítate tu:

  1. Naftali Bennett
  2. Jaroslav Flegr.

Flegr preto považuje vytvorenie podmienok pre masívne PCR testovanie za veľmi dôležité najmä pre budúcnosť spoločnosti. „A ta budúcnosť je nepríjemne blízko. Mutanty schopné prelomiť umelú i prirodzenú imunitu proti covidu prídu najneskôr na jeseň a úplne nové vírusy najneskôr…No oni určite prídu,“ varuje český profesor, podľa ktorého väčšina krajín nakoniec pristúpi k povinnému očkovaniu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vedec šokuje. Najneskôr na jeseň tu máme mutácie, ktoré prelomia účinky vakcín

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti