eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Čo ak prelomia nové mutácie na jeseň ochranu vakcín? V hre sú dve možnosti!


Bude jeseň ako z hororu, alebo nás len zbytočne strašia? Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripravuje ľudí na to, že koronavírus ešte ani zďaleka nepovedal posledné slovo a pravdepodobne sa budú šíriť nové mutácie. Niektoré z nich dokonca môžu prelomiť ochranu vakcín proti ochoreniu COVID-19. Podľa zdravotníckeho analytika Martina Smatanu to však nie je dôvod na paniku. Upokojuje s argumentom, že v rukáve máme dva veľké tromfy!

Krízový výbor WHO pred pár dňami varoval, že očakáva rozšírenie nových znepokojujúcich variantov vo svete. „Je veľká pravdepodobnosť výskytu a celosvetového rozšírenia nových a možno aj nebezpečnejších variantov, ktorých zvládnutie bude ešte náročnejšie,” uviedol výbor. Český evolučný biológ Jaroslav Flegr dokonca predpokladá, že na čerstvé mutácie budú krátke aj vakcíny. „Mutanty schopné prelomiť umelú i prirodzenú imunitu proti covidu prídu najneskôr na jeseň,“ načrtol budúcnosť Flegr.

Pomôže tretia dávka aj výrobcovia

Po týchto informáciách prebehne väčšine ľudí, ktorí už chceli vidieť na konci tunela z pandémie svetlo, mráz po chrbte. Maľovanie katastrofických scenárov však odmieta analytik Martin Smatana. Zdôrazňuje, že vedci už disponujú dostatočnými informáciami, aby sa pripravili aj na ďalší variant vírusu SARS-CoV-2. „Vieme, že tretia dávka, ktorú zvažujú už v septembri v Británii alebo v Izraeli, zvyšuje imunitnú odpoveď nášho tela a vie chrániť aj pred tými zmutovanými a agresívnejšími mutáciami,“ povedal pre eReport Smatana.

Okrem opätovného preočkovania by nám proti mutácii mala pomôcť aj samotná štruktúra mRNA vakcín. „Takisto vieme, že veľké firmy ako Moderna alebo Pfizer/BioNTech vyhlásili, že im prakticky trvá iba pár týždňov, aby spravili upravenú vakcínu. Veď to zažívame každý rok pri chrípke, každý rok sa kompletne mení vakcína, v tomto prípade by to boli iba menšie úpravy,“ priblížil Smatana.

Analytik Martin Smatana – Foto: tasr

Kolektívna imunita je len teoretický koncept

Zdôrazňuje však, že potreba takejto úpravy očkovacích látok je stále len hypotetická a stále nám pri delta variante postačujú tie, ktoré máme k dispozícii. Vychádza pritom z údajov z Anglicka. „Z toho vieme, že dve dávky chránia niekde od 90 až po 92 %, to sú strednú hodnoty. 92% bola AstraZeneca a 90% Pfizer ochrana pred hospitalizáciou. Ochrana pred úmrtím je v oboch prípadoch cez 99% a viac,“ vysvetľuje analytik.

Ďalej hovorí, že na toľko očakávanú kolektívnu imunitu bude treba zaočkovať aj tínedžerov lebo inak sa k číslu 85% zaočkovaných nedostaneme. „Teoreticky áno. Vznikali by maximálne iba malé ohniská a vírus by nemal reálne priestor nejako nakaziť väčší počet ľudí, iba malé uzavreté komunity,“ vyhlásil a dodal, že ani to však nemusí byť pravda.

Na jeseň očakávajú vedci nové komplikácie v pandémii:

  1. Pôvod koronavírusu
  2. Jaroslav Flegr.

„Tá kolektívna imunita je teoretický koncept lebo je globalizovaný svet, sú otvorené hranice a treba sa pozrieť aj na okolité krajiny. Výhodu majú v tomto ostrovy, im sa dobre chránia hranice,“ ozrejmil najväčšie úskalia skupinovej imunity.



KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo ak prelomia nové mutácie na jeseň ochranu vakcín? V hre sú dve možnosti!

KOMENTOVALI STE: