eReport.sk
Plasty v oceánoch, oceány, plasty vo vodách
Plasty v oceánoch. Ilustračné foto: shutterstock

Vedci bijú na poplach: Podľa nich bude v roku 2050 v oceánoch viac plastov ako rýb


V novej vedeckej štúdii prišli poprední vedcovi so šokujúcou správou. Podľa nich by malo byť v roku 2050 v oceánoch po celom svete, najmä v Indickom viac plastu ako živých rýb. Priniesli však jedno riešenie, avšak nie moc lákavé.

V roku 1964 to všetko začalo. Enormne vzrástla celosvetová produkcia plastov. V roku 2014 odhadovali vedci, že plastových produktov je po celom svete viac ako 320-miliónov ton. Podľa ekologických aktivistov by sa s týmto problémom malo urýchlene začať niečo robiť, lebo v roku 2050 bude v 80% vodných plôch na zemi viac odpadu ako rýb.

Jedným z riešení, ktoré sa už dlhé roky aj využíva je recyklácia. Tá však nie je dostatočné efektívna a stále sa veľké množstvo odpadu dostáva do prírody. Dôvody prečo nie je recyklácia efektívna sú viaceré. Ropa, ktorá je základným „stavebným materiálom“ plastu mení každý deň svoju cenu,. Výkyvy preto prinášajú pre výrobcov obrovské náklady, ktoré sú spojené so samotným spracovaním ich produktu a práve preto sa rozhodnú radšej pre nich menšiu stratu, no pre ľudstvo obrovskú, vypustiť odpad do morí a oceánov.

Zdroj: video:yt/unitednations

Najväčší producenti plastov

Drvivú väčšinu vyrobených plastov spotrebitelia použijú iba raz. Svetové hospodárstvo tak ročne príde o 95 % plastového materiálu za približne 80-120 miliárd dolárov. Medzi najväčších producentov plastov patria celosvetové známe firmy na výrobu cigariet, čokolád, či rôznych druhov šampónov. Najviac odpadu v oceánoch sa dostáva z Ázijských krajín, ako je India, Thajsko, Vietnam.

Ako to vyriešiť?

Doktor Martin R. Stuchtey z McKinsey centra pre obchod a životné prostredie, ktorý pomáhal správu vypracovať tvrdí, že pomôže jedine inovatívne myslenie. „Plasty sú ťahúňom modernej ekonomiky s neodškriepiteľnými vlastnosťami. Ale tiež sú jednorazovým materiálom. Narastajúce objemy plastových odpadov produkujú len náklady a ničia hodnotu celého priemyslu. S myslením obehového hospodárstva by sa však dalo použité plasty opäť premeniť na hodnotné suroviny„.

Zdroj: video:yt/nationalgeo

Jedna z možností ako znížiť dopyt po plastoch je prehodnotiť spôsob, akým balíme tovary. Malé predmety môžu byť balené napríklad vo vode rozpustných fólií. Pomôcť môže vynájdenie nových spôsobov ako vytvoriť plastové predmety tak, aby sa dali lepšie recyklovať či kompostovať. Potrebný je aj vývoj bio plastov bez chemikálií, ktoré dnes unikajú do oceánov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vedci bijú na poplach: Podľa nich bude v roku 2050 v oceánoch viac plastov ako rýb

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne