eReport.sk
Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka na ceste v meste Mariupol počas 54. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 18. apríla 2022.
Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka na ceste v meste Mariupol počas 54. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 18. apríla 2022. Foto: tasr/ap

V Poľsku premenovali námestie. Dôvodom je vojna na Ukrajine

V severopoľskom meste Gdansk v piatok oficiálne inaugurovali nové námestie pomenované po vojakoch, ktorí takmer tri mesiace bránili juhoukrajinský Mariupol pred náporom ruských inváznych vojsk, informuje TASR.

Súčasťou slávnostného otvorenia Námestia hrdinského Mariupola, ktoré sa nachádza v blízkosti miestneho ruského konzulátu, bola aj inštalácia výstavy fotografií z tohto vojnou zničeného ukrajinského mesta, uviedlo poľské rádio RMF 24.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
  2. Sloviansk je ukrajinské mesto v Doneckej oblasti. Ilustračná snímka.
  3. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  4. Olexij Arestovyč
  5. Zľava poľský prezident Andrzej Duda a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  6. Starosta mesta Sloviansk Vadym Ľach na snímke z videa.
  7. Andrij Meľnyk.
  8. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Premenovanie námestia jednomyseľne schválila koncom apríla gdanská mestská rada. O takéto symbolické gesto ju požiadal mariupolský starosta Vadym Bojčenko, keďže Gdansk je už niekoľko rokov partnerským mestom Mariupola.

Gdanskí predstavitelia chcú týmto spôsobom zmobilizovať ešte väčšiu podporu pre Ukrajincov, ktorí v Ruskom rozpútanej vojne bránia svoju nezávislosť a suverenitu.

Výstava fotografií na „Skwere Bohaterskiego Mariupola“ bude nainštalovaná až do konca leta. Titul hrdinského mesta udelil Mariupolu, medzičasom dobytého a okupovaného Ruskom, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Členovia gdanskej mestskej rady pri premenovaní námestia prirovnali súčasný Mariupol, z veľkej časti zničený v dôsledku ruských útokov, k Varšave, ktorú po povstaní v roku 1944 zrovnali so zemou nemeckí nacisti. V Gdansku už majú aj Námestie slobodnej Ukrajiny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Poľsku premenovali námestie. Dôvodom je vojna na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti